Duyuru

Şiir zamanı Gönlüyle Mustafa CEYLAN [Devamı]

Bilgi Yayınevi'nden İlk baskılarına sadık kalınarak hazırlanan Sabahattin Ali kitapları [Devamı]

Thomas Bernhard:  Öfkenin Barok ve Romantik hali [Devamı]

Çok Şey Söylendi Öykü Üzerine Çok+ Bir* [Devamı]

Kafka  üzerine notlar-6 [Devamı]

GEÇMİŞTEN ESİNTİLER: ALAATTİN ŞENSOY [Devamı]

Hoşgeldiniz

Özlü Sözler

    "Unutma: Sır gibi seversen eğer muradın gerçekleşir. Çünkü tohum, toprağa gizlenirse yeşerir."
    MEVLANA

Çevrimiçi Üyeler

Yakın zamanda sitemizde 9 üye çevrimiçi oldu.
Üyeleri görebilmek için, üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bir Edebiyat Sitesi Nasıl Yıllarca Ayakta Kalır Nasıl Yıllarca Yaşatılır

Bir edebiyat sitesi tabi ki en başta, bağlı bulunduğu ülkenin edebiyatına ve şiirine azami derecede katkı yapmak için kurulmuştur. Her zaman edebiyat sitelerinde para ikinci plan olarak düşünülse de günümüzde paralı üyelik sistemine geçmiş bir çok edebiyat sitesi de bulunmaktadır. Yanlış anlaşılmasın bunları asla kınayamayız. Zaten paralı üyelik de zorunlu değil, isteğe bağlı bir durumdur...


Bir çok edebiyat sitesinde düzeyli şair ve yazarlar olduğu gibi, bu işe yeni başlamış ve bir yerlere gelmek için çabalayan şairler, yazarlarda var mutlaka, onlara da azami derecede destek olmak, fişeklemek lazım tabiri caiz ise. Benim gözlemlediğim kadarı ile yıllarca da yöneticilik yaptığım deneyimlerime de dayanarak şunu söyleyebilirim ki edebiyat ve şiir sitelerinde bir çok kişi kendi şiiri, kendi öyküsü, kendi denemesi, kendi makalesi derdinde... Başkalarının yazdıkları bir çok kimseyi ilgilendirmiyor. Bizim şair adayı arkadaşlarımız belli ki pohpohlanmayı çok seviyor, vazgeçemiyor. Bir soru sorsam. Kaç kişi acaba herhangi bir şair arkadaşının şiirini ezberledi? Büyük şairlerinkini demiyorum, sitelerde şiir paylaşanlar burada konu edilen.


Arkadaşlar, biraz üzüleceksiniz ama şunu açık yüreklilik ile söyleyebilirim ki edebiyat sitelerinde şiir veya yazı asmak ile şair ve yazar olunmuyor. Eğer ki edebiyat dünyasında bir yerlere varmak istiyorsanız önemli dergilerde şiir veya yazılarınızın çıkması lazım. İleri gelen edebiyat adamlarından eleştiriler kritikler almanız lazım. Yoksa, iki tane şiir as edebiyat sitesine, beş on tane eleştiri gelsin, yok öyle bir şey. Zaten edebiyat sitelerinde bir şiiri ya da düz yazıyı enine boyuna irdeleyecek ve eleştirecek çok az sayıda insan var. Geri kalan övgüler de ellerine sağlık, yüreğine sağlık, afferin koçum girdaplarına sıkışıp kalıyor. Ahbap çavuş ilişkisi yani sizin anlayacağınız. Sen bana övgü yazarsan ben de sana yazarım. Sen bana kötü bir şey yazdın mı engellerim gider. Budur durum. Olumsuz eleştiriyi olgunluk ile karşılayacak kaç şair var acaba?


Gelelim edebiyat sitelerinin nasıl yaşatılacağı konusuna. Edebiyat siteleri başında ki kaliteli yöneticiler ve siteye omuz veren kaliteli şairler ile yaşar. Şiirin, edebiyatın solu ve sağı olmaz, solcusu, sağcısı olmaz. Nazım Hikmet de bizimdir, Necip Fazıl'da. Mehmet Akif'de bizimdir, Ahmet Arif'de bizimdir. Bilir misiniz, Necip Fazıl ve Nazım Hikmet Ankara'da Ulucanlar Ceza evinde (ki şimdilerde müze olmuştur.) aynı tarihte yanyana koğuşlarda yatmışlardır. Edebiyat siteleri şair ve yazar adayları için bir basamaktır. Kimisi bu basamağı çok çabuk çıkar, kimisi daha yavaş, kimileri ise sadece eğlenmeye ve hoşça vakit geçirmeye gelmiştir zaten, onların da eserlerinde bir albeni göremezsiniz, basamak atlama dertleri de olmamıştır hiç bir zaman.


Şiirleri ve yazıları okuyalım başından sonuna kadar. En azından siteye şiir veya düz yazı astığınız zaman orada başka başka şair ve yazar kardeşlerimizin de olduğunu unutmayın. Çok genç iseler fişeklenecekler sizin sayenizde daha çok tutulacaklar edebiyata ve şiire, coşkuları daha da artacak. Olgun iseler de onure edilmiş olacaklar ve yazma şevkleri kırılmayacaktır. Haydiyin kaleme kağıda sarılın, sarılın şair ve yazar kardeşlerinize, övgüye layık olana övgü fazla abartmadan, eksik bulduğunuza da yergi ama kalplerini kırmadan incitmeden. Edebiyata şiire gönül verenler çoğaldı mı, anarşi ve terör de geri plana itilecektir toplumumuzda. Hepinize en derin sevgi ve saygılar... 

Ahmet Zeytinci | 05/12/2016

11 Yorum | 879 okunma | 0 beğeni

Yorumlar

Yorum Yapabilmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) 07/12/2016 13:30

Mesele sadece yazmak,  sitelere eklemek ve kenara çekilmek olmamalı.
Zira şair olmak yazmaktan ziyade okumaktan geçiyor.
Okumayan kişinin kalemi de naçar kalıyor, git gide de kısırlaşıyor.
kendimden bilirim efendiler.
Okumaya ara verdiğim zaman gerçekten de kalemimin paslandığını görüyorum.
Belki de bu yüzden uzun zamandır  okumayı yazmaya tercih edenlerdenim.
Okuduğumu da anlamak isteyenlerdenim.

Yoksa sırf laf olsun torba dolsun mantığı değil bendeki okuma ve yazma iştiyakı.
Yine de kendimi çok yetersiz ve eksik bulmuşluğum ziyadesiyledir.

Bazen sayfalardaki eklentilere bakıyorum çok azı şiir, çok azı edebiyat olsa da  yazan kalemlerin içlerindeki iştiyakı da hissedebiliyorum.

Fakat  yukarıdaki yazının da betimlediği gibi sadece yazmak ve  okumamak, edebiyat  maksatlı değil de beğenilmek maksatlıdır diyeceğim.
hep senin okunsun, hep sen beğenil, hatta hep senin  yazdıkların seçki alsın.
İyi de muhterem okunma kaygın da olsun bi zahmet.
Okunma kaygın olursa eğer sen de OKUMA kaygısı da gelişecektir muhtemelen.
Bir dokun bin ah işit misali, diyeceklerim çok benim de. 
Keşke çok zamanım olsa da daha çok okuyabilsem.
İnanın okuma iştiyakım yazmaktan daha ağır basıyor çoğu kez.
Sözü tadında bırakıp, susayım en iyisi.

Böyle önemli bir konuyu ele alan kaleme saygılarımı arz ediyorum:
Yazıyı okunmaya ve dahi yorumlamaya değer bulan kıymetli site erbabını da kutlamalıyım.
Efendim cümleye hürmetlerimle...
.
.

Sayın Yakıcı önemli katkılar yapmışsınız yazıma teşekkür ederim. Biz de istiyoruz ki edebiyat ve şiir sitelerinde bencillik ön plana çıkmasın okunsun herkesin şiir ve yazısı, siteleri bir oyalanma yeri olmaktan ziyade, edebiyata bir sevgi ve hizmet yeri olarak algılayalım. Tekrar teşekkür ederim katkılarınıza...

Ahmet Zeytinci

Mesut Turgay Kılıçoğlu 06/12/2016 12:59

Değerli Ahmet hocam..

Uzun zamandan beri siteler  giremediğim için üzgünüm. Nedeni ise ailesel olarak hazan mevsiminde yaprak dökümü beş ölümü birden yaşamamdır..   Yazınızı dün dahil olmak üzer beş kere okudum.

hani bir tabir vardır ya..
 '' Çukkk diye oturmuş '' yerine...

Bu konuyu defalarca irdelememize rağmen maalesef bir arpa boyu yok kat edemedik.  Şiir zamanı edebiyat sitesi gibi bir çok edebiyat sitesi var. Ve kendi çaplarında bir şeyler yapma çabasındalar. Olması gerekenler yapılıyor mu? derseniz üzülerek maalesef diyeceğim.

Hepimizin yaşları üç aşağıya beş yukarıya 55 in üstünde.  Öyle güzel Şiirler,denemeler,öyküler düşüyor ki sayfaya inanılacak gibi değil.  
Okuma oranı = 35 veya 40
Yorum   oranı =  ( O )

Bir kaç belli başlı şair ve okuyucu haricinde eserlere yorum veya analiz yapan yok. Kestirmeden analiz yapacak bilgi ve donanıma sahip değilim diyerek geçiştiriliyor.  

Bu daha üzücü oluyor..

En çok üzüldüğüm olayy  ise?

Genç şairlere ilginin olmaması...

Motife ederek şiir yazmasını heveslendirmemiz gerekirken geri plana itilmesi beni gerçekten üzüyor..

Kendi  Eserine yorum yapılması halinde bile dönüp teşekkür edilmiyor.
Olabilir böyle şey diyebiliriz ..ama başka bir şairin yazısını okuyarak yorumda yapılmıyor..

Bir çok sitede guruplaşmanın olduğu göz önünde tutarak iki site beni etkilemiştir..
Şiir kolik ve Şiir zamanı.. ailesi her zaman üstüne düşen görevini layıkıyla yerine getirmiştir..

Seçkilere  gelince?

Sayfaya asılan her eser şairin uzun emekler vererek hazırladığı ve beğendiği eserini asıyor. .... Her eser yazarı tarafından güzel bulunsa da gözden kaçan tarafları oluyor.. hepimizin olduğu gibi..

Bana kalırsa güne gelmek amaç olmamalı?
Okunmalı şairin duygularına ortak olunmalı ve yorum yapılmalı...

Hele ki genç şairlere daha önem vermeliyiz ve ön plana çıkartmalıyız..

Bu güzel eser benim söylemek istediklerime tercüman olduğu için çok teşekkür ederim Ahmet hocam..

Tüm dostlarımın Huzur ve Mutluluk kapılarından eksik olmasın..

Saygılarımla..


Teşekkür ederim öncelikle. Bu konu uzun zamandır yazmayı düşündüğüm bir konuydu. Eğer ki insanlar bencillik duygularını bir kenara bırakıp da sitelerde paylaşımlar yaparsalar her şey daha güzel olacak hem edebiyatımız hem de edebiyat sitelerimiz için. Genç şairleri yüreklendirmek ki ne kadar aza yapıyoruz edebiyatımızın geleceğine de ipotek koyulmaması açısından önemlidir diye düşünüyorum. Tekrar teşekkür ederim önemli katkılarınıza...

Ahmet Zeytinci

Mecit Aktürk 06/12/2016 00:23

Yazınızı ilgiyle ve dikkatle okudum Ahmet hocam.

Konu, önemli, önemli olduğu kadar da detaylı bir konu. Lâkin kimsenin gereksiz yere vaktini almak istemem.

"Aslolan niyettir" düsturu gereği, makalenizi okuyan herkes kendisini sorgulayarak hareket tarzının doğru mu yanlış mı olduğuna karar vermiştir herhalde.

Kimin hangi niyetle nasıl davrandığını bilme durumunda olmadığımız gibi, yargılama hakkını da kendimizde görmeyiz. Lâkin, yeri gelmişken okuduğum bir makaleden, okuyanlara faydası olur ümidiyle, birkaç satır buraya alma gereği duydum;

Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü'nün (SAGEM) yaptığı araştırmalar, internetin eğer dikkatli olunmazsa başta çocuklar olmak üzere tüm aileye zarar verdiğini ortaya koydu.

SAGEM tarafından yapılan "İnternet Kullanımı ve Aile Araştırması"nı Yardımcı Doç. Dr. Abdullah Kuzu başkanlığındaki bilim adamları hazırladı. Araştırma 18 yaş altı çocuklar merkezli olarak yapıldı. 26 ilde ve toplam 2 bin hanede yapılan araştırmada anket yöntemi kullanıldı. Raporlaştırılan araştırmaya göre Türkiye'de artık bir "internet nesli" var. İnternet ise adeta çekirdek ailenin bir üyesi haline geldi.

İnternetin zengin kaynaklar sağladığı ve bilgi paylaşımı, iletişim gibi konularda oldukça faydalı olarak kullanılabileceğini dikkat çekilirken, şirketlerin de artık pazarlama çabalarında interneti yoğun kullandığı bilgisine yer verildi. SAGEM'in hazırladığı raporda elde edilen bazı bulgular şöyle:

* İnternete girince yarım saatten az zaman geçirenlerin oranı yüzde 12. Yüzde 28'lik dilim ise internete girince 1 saate yakın zaman geçiyor. 3 saate yakın zaman geçirenlerin oranı yüzde 53.

* Ailelerin yüzde 11'i 3 saatten fazla zamanı ınternette geçiriyor.

* Günde en az 1 kere ınternete girenlerin oranı yüzde 51. En çok internete girilen saatler 15.00-18.00 arası.

* Anne-babaların en çok kullandıkları medya turu cep telefonu. Bunu televizyon ve sabit telefon izliyor. Çocuklar ise en çok interneti kullanıyor ve bunu cep telefonu ve televizyon izliyor.

* Aileler en çok internetin 'düzgün Türkçe kullanımını engellediği' görüşünü savunuyor.

* Ailelerin bir diğer şikayeti ise internet kullanımı arttıkça, çocukların aile ile geçirdiği zamanın azalması, aile çevresinden uzaklaşmaları ve yüzyüze iletişimin azalması. Bunun da aile içi çatışmaya neden olduğu, günlük işleri aksattığı ve zaman kaybına neden olduğu sıkâyetleri var.

Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü'nün (SAGEM) yaptığı araştırmada, internetin sağlık üzerindeki etkilerine dair sonuçları ise şöyle ifade ediliyor:

* Aileler internet kullanımı ile ilgili olarak en çok göz yorgunluğu, göz kızarıklığından şikayetçi. Bu sıkâyetleri sırtboyun ağrısı, baş ağrısı, eklem-kaş ağrısı, uykusuzluk ve yorgunluk izliyor. Yemek yeme düzeninin bozulması da bir başka sıkâyet nedeni.

* Ailelerin büyük çoğunluğu internetin sağlığa etkilerini bilmiyor. Bu nedenle de aileler önlem almıyor.

* Ailelerin büyük çoğunluğu internete bağlı psiko-sosyal sorun yaşamadığına inanıyor. Sorun yaşayanlar arasında yer alanlar ve çocuklar ise, MSN açık olmadığı zamanlarda kendilerini huzursuz hissettiklerini ifade ediyor.

* İnternet ilk zamanlarda her derde deva olarak görülürken, bugün insanları kaygılandıran bir noktaya geldi."

Gerçek olan şu ki, aksini arzu etsek dahi, ipin ucunu kaçırıyor, uzun süre ınternet başında vakit geçiriyoruz maalesef. Bunun sağlık açısından sayısız zararları olduğu kesin. Zamanla bu alışkanlığın sağlığımıza olumsuz etkisi daha da iyi anlaşılacaktır.

Şahsen, farkına varmadan zamanın şu gibi akıp geçtiğini bildiğimden artık mümkün oldukça internetten uzak durmaya çalışıyorum. Çocuklara uyarılarımızın etkisi olması için örnek olma mecburiyetimizi de düşünürsek, önemli haberlere bir göz gezdirdikten sonra geri kalan kısa süre içinde yazdığımız şiirleri paylaşabiliyorsak ne mutlu bize. 

Haklısınız. Gönül çok arzu etse de diğer şiirlere fazla bakamıyor, hakettikleri ilgiyi gösteremiyor, desteği veremiyoruz. 

Kendi durumumu bildiğimden, paylaştığım şiirlere yorum almadığım zamanlar aslâ yadırgamıyor, bilakis, kimsenin zamanını israfa sebep olmadığım için seviniyorum.

Çoğu arkadaşımızın aynı gerekçelerle sitelere fazla vakit ayıramadığını düşünüyor, anlayışla karşılıyorum.

Eksikliğimizi farkeden olursa şayet, anlayış göstereceklerine de emînım.

Hayırlı akşamlar...Selamlar...Saygılar...

Teşekkür ederim Mecit Hocam önemli katkılar yapmışsınız yazıma. Her buluşun faydaları olduğu kadar zararları da bilinen bir gerçek. O sebep ile bu teknoloji nimetlerini gerektiği kadar kullanmak yapılacak en doğru davranış olacaktır. İnternet'in çocukları asosyal yaptığı gün gibi aşikar. Sokak oyunu ve sokakta oynayan çocuk kalmadı neredeyse. Edebiyat siteleri yaşatılacak yaşatılmaya mutlaka lakin tabi ki İnternet kullanımını da abartmadan yapmak lazım. Teşekkür ederim...

Ahmet Zeytinci

Mesut Turgay Kılıçoğlu 06/12/2016 00:02

Günün seçkisini 
ŞİİR ZAMANI Yönetimi ve okuyucuları adına 
gönülden kutlarız.

alkışlayan insan gifleri ile ilgili görsel sonucu

Ramazan Boran 05/12/2016 22:46

Öğretici,gūdūleyici, aydınlatıcı paylaşım için teşekkūrlerimizi sunarız değerli Ahmet hocam.

Selamlarımla

Bu yorum 05.12.2016 tarihinde güncellenmiştir.

Teşekkür ederim katkılarınıza Ramazan Bey...

Ahmet Zeytinci

Radyo


Siz de Dinleyin:

Son Yorumlar

Ali  ALTINLI
KURBAN OLDUĞUM YAR
SeÇkİ kuruluna bakİ selamlar.. ...
(Ali ALTINLI tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
SANA BAKMAK
Tasavvuf yüklü, ilahi gibi didaktik. nicesine, s...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
***Bir Kapısı Olmalı Gözlerin
Derli toplu bir serbest, ahengi dizelerin içine s...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Aşkın Eşiğidir Ömrümün, Gör Beni
Öbekler, kalemin özgünce bulduğu özdeyişleri...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
ISLAK VE ŞAŞKIN
derin tasvirler her bir öbekte, vura vura geliy...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Bilmem farkındamısın
Ahenk artısı, şiire okunasılık katar. dizeler...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
ÇAKTIRMADAN
Mesajını güçlü dizelerle vermek, mesajın gü...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Zekai Budak
Ölmem Mi Lazım?
günün seçkisini ve şairini Şİİr zamani ol...
(Zekai Budak tarafından)
Devamı
Zekai Budak
GÖNLÜMÜN EFENDİSİ
günün seçkisini ve şairesini Şİİr zamani ...
(Zekai Budak tarafından)
Devamı
Zekai Budak
SELAM _ Kandil Özel
günün seçkisini ve şairesini Şİİr zamani ...
(Zekai Budak tarafından)
Devamı
Zekai Budak
O Kİ HAKKIN HABİB'İ
günün seçkisini ve şairesini Şİİr zamani ...
(Zekai Budak tarafından)
Devamı
Peri Feride Özbilge
KOKUNA İLTİCA BAHARLAR...
Şiir zamanı seçkisine binlerce teşekkürleriml...
(Peri Feride Özbilge tarafından)
Devamı
Yıldırım Doğmuş
UTANIYORUM...
Şiirzamanı yönetimine teşekkür ederim... ...
(Yıldırım Doğmuş tarafından)
Devamı
Nilüfer Sarp
DÜNYA UTANSIN...
anlamlı yorumun için teşekkür ederim ahmet...
(Nilüfer Sarp tarafından)
Devamı
Nilüfer Sarp
DÜNYA UTANSIN...
teşekkür ederim sevim yakıcı hocam. sevgil...
(Nilüfer Sarp tarafından)
Devamı
Nilüfer Sarp
DÜNYA UTANSIN...
teşekkür ederim sayın Ömer osman avcı beyef...
(Nilüfer Sarp tarafından)
Devamı
Ramazan  Boran
KURBAN OLDUĞUM YAR
günün seçkisini ve değerli kalemini  Şi...
(Ramazan Boran tarafından)
Devamı
Ramazan  Boran
Sevincimin Kocaman Merdiveni.....
günün seçkisini ve değerli kalemini  Şi...
(Ramazan Boran tarafından)
Devamı
Ramazan  Boran
Ben Büyüdüm Baba
günün seçkisini ve değerli kalemini  Şi...
(Ramazan Boran tarafından)
Devamı
Ramazan  Boran
BİR KEZ SÖYLESEN KEŞKE
günün seçkisini ve değerli kalemini  Şi...
(Ramazan Boran tarafından)
Devamı

Linkler