Teknik bir arıza yüzünden bu akşam Gültekin abimiz yayın alamayacaklar..Şiir zamanı yayın ekibi adına özürlerimizi bildirir iyi akşamlar dileriz .. (18/10/2018 21:54) | Üyelerimizden Kadir Tozlu babamıza geçmiş olsun dileklerimiz ile acil şifalar diliyoruz şiir zamanı yönetimi (17/10/2018 22:35) | Ihlamurlar çiçek açtığında O'nu soracaklar, nerede diye.. Bahaettin KARAKOÇ'a Allahtan rahmet dileriz. Şiirin başı sağ olsun. (17/10/2018 11:26) | Şiir zamanı yaz akşamlarından güzel şiir dolu günler,esenlikler diler... (12/09/2018 14:28)


Duyuru

Tülin Şen Altınlı güzel yürekli meleğimiz unutmadık unutturmayacağız  [Devamı]

GEÇMİŞTEN ESİNTİLER: NEŞE KARABÖCEK [Devamı]

Hoşgeldiniz

Özlü Sözler

    Hoştur bana senden gelen. Ya gonca gül, yahut diken. Ya hayattır, yahut kefen. Nârın da hoş, nurun da hoş. Kahrın da hoş, lütfun da hoş.
    Yunus Emre

Çevrimiçi Üyeler

Yakın zamanda sitemizde 5 üye çevrimiçi oldu.
Üyeleri görebilmek için, üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Neşriyat

   

                   Eski gazeteler ile ilgili görsel sonucu

Küçük puntolarla sararmış sayfalara bozuk daktilo tuşlarıyla
ikinci el ölüm haberleri yazıyordu yeni yetme dilsizler.

Mesut Turgay Kılıçoğlu | 08/05/2018

5 Yorum | 313 okunma | 0 beğeni

Yorumlar

Yorum Yapabilmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Hasan Büyükkara 10/05/2018 00:53

Öncelikle eşinize  geçmiş olsun diyorum ve acil şifalar diliyorum. Umarım iyi haberlerini alırız.

Öykü ve şiir konusuna gelince..

Türler ve geçişkenlikleri .. Sadece edebi türleri kastetmiyorum , tüm sanat türlerini..

Örneğin Bedri Rahmi ressamdır öncelikle. Şiirlerinde folklorik resim  izleri barizdir. Keza Rıfat Ilgaz veya Sait Faik öncelikle hikaye ve roman yazarları bunlar. Şiirlerinde tasvir ve anlatıcılık öne çıkar..

Her sanatın  içinde bir başka sanatın varlığından söz ederiz... Öyküde ;şiirsellik , sinematografiklik, , tasvir yani görsellik..

Keza şiir sanatında da deriz ki arkasında bir tahkiye var, bir sinema saklı veya şiirin gizli bir bestesi var okunurken hissedilen veya şiirde muhteşem bir mimari var deriz..Hatta manzum hikayelerden söz ederiz. Münşeatlar vardır divan edebiyatında şiir ve ses yani ahenge musikiye yaslanmış nesirler..Masallardaki tekerlemeler de  hem imgesel , hem sessel olarak şiirleşme eğiliminde olurlar.

Ama bir türün asli bir  rengi vardır nihayetinde..O asli rengin , yapının içinde ona katılan şeyler, artık eski şeyler olmaktan çıkar..yani şiirde biz ona hikaye demeyiz tahkiye deriz..Veya manzumeye şiir demeyiz . Bir anlatının şiir enstrümanları kullanılarak anlatılmasıdır manzumeler..Anlatan hiç bir  şey şiir olamaz. Şiir anlatmaz , hissettirir. Keza şiirin içinde slogan veya  aforizmalar da olur.. Ama bunlar  tüm şiir içinde erimediyse zaten şiir elden gitmiştir. Keza şiire giren türkü , bütün içinde kaybolmadıysa ,veya eğer telmih yapılan şey bir duyguya dönüşmek yerine şiirde bir derkenar ,dipnot veya ansiklopedik bir bilgi olarak sırıtıyorsa iş yanlıştır.

Bir düzyazının şiirsel olması onu şiir yapmaz..Sınırları vardır.

Küçürek öykü konusuna gelince  sizin alıntıladığınız görüşler olduğu kadar karşı görüşler de var..Benim görüşüme göre de ; Aforizma, veciz şiir,  küçürek öykü, slogan sözler  arasında da türleri koruyan bir stoplazma  geçirimsizlik mevcuttur ki o metnin  kromızomlarında saklı olan o tohumsal şifreyi hissetmek gerek

Umarım meramımı anlatabildim ..

Nşce ilhamlarla, nice yeni  eserlere diyorum Sevgili Mesut Bey kardeşim.. Kalın sağlıcakla

Mesut Turgay Kılıçoğlu 09/05/2018 18:15

 Değerli Kalem dostu Lara Naz Yıldız hocam.. siz hep gelin ve romanınızın bölümlerini çıkmadan okuma fırsatını yakalamış  olurum.  Şaka şaka hocam çok teşekkür ederim Bir sizden Bir Tayyibe hocamdan yazılımlarla değer kattığınız ap açık ortada iken ne kadar mutlu olduğumu anlatamam..  Yeni bir akım mı ortaya çıkıyor acaba... 

Her şair okumuş oldugu ve beğendiği esere  bir eseri ile eşlik etmesi ne kadar hoş olur.....


'' 
Sonra ya sonra,  orman aynı ihtişamı ve bütün sessizliğiyle yine yapayalnız duracaktı orada. "Bekleyecek " derdi "Bekleyecek anlaşılmayı kuş dili konuşamayanlarca"

Ve attı kravatını daldı ormana...'' 


Kaleme hükmeden yüreğinize İzmir den saygılar hocam..


Not= 
Çıkacak olan Romanınızın İmzalı olmak kaydı ile ilk talibi benim hocam.
Bende ki her kitap Yazarının imzasıyla duruyor kitaplığımda...

Torunlarıma bırakabileceğim en güzel '' MİRAS ''...

Mesut Turgay Kılıçoğlu 09/05/2018 17:25

 Değerli Üstadım Hasan Büyükkara..

İzlenimleriniz ve eleştirileriniz haklılık payı olduğu kadar Küçürek Öykü yazan usta yazarlarında ifade edişleri veya kendilerini ifade edişleri farklılık göstermekte..  Burada çok bilmişlik yapmamak adına verilerle konuşmak isterim.. '' Küçürek öykü '' yazmaya merak sardığında 6/ 7 aya yakın hemen hemen tüm yazarların eserlerini okudum ve '' Küçürek Öykü '' yazan yazarların bilgilerine eriştim..

 Tanımlamalar ve içerikler farklı farklı... Buna örnek olarak Küçürek Öykü yazarlarların kimisi Beş ile yedi Kelimeden oluşur der ve böyle yazmıştır.. Kimileri 50 kelime  ile  250 kelime arası olası diyerek kendi tezlerini sunuyorlar.. Sizin bilginiz benden çok olması benim için ayrı bir değerdir. Ama dün eşimi hastahane kaldırdım yoğun bakım ünitesinin önünde yorumunuzu okuduğumda bir çelişki mi var demekten kendimi alamadım.. Beni bu düşünceye iten bilgiyi şimdi sizinle paylaşmak isterim..

Sizin yorumunuz!
 '' Özür  dileyerek belirtmeliyim ki yine şiirleşmiş metniniz... ''Şiire Öykünen Öykü: Necati Tosuner'in Kısa Öykülerinde Şiirin Ayak Sesleri
Tacettin ŞİMŞEK
776

Öz
Küçürek öykü ile şiir arasında çok yakın bir ilişki vardır. Türkiye\'de şiirle kısa öykü arasındaki kan bağını vurgulayan ve yazdıklarıyla belgeleyen isimler arasında yakın dönem öykücüsü Necati Tosuner de bulunur. Yazar, “çok kısa öykü” diye adlandırdığı küçürek öykünün tanımımı yaparken “öykünün romandan çok şiire yakın durduğunun bir kanıtıdır” der. Bu düşünceyle örtüşen Tosuner\'in kısa öyküleri, dize ve imge öykünmeleriyle açıklanabilecek özellikler gösterir. Gruplandırmak gerekirse, şiirin dizesine ve imgesine öykünür. Bu makalede, Necati Tosuner\'e ait kısa öykülerde şiirin dize ve imge ögeleri aranacak, seçilen metinler bu gruplandırma çevresinde incele-necektir. Özetle, Tosuner\'in kısa öykülerinde şiirin ayak izleri sürüle-cektir.

 Yazar Necati Tosuner'in Küçürek öyküye bakış açısı da böyle ise biz yeni küçürek öykü yazarları hangisini veya hangi bilgiyi baz alarak yazacağız ve siz değerli okuyuculara, yorumculara ve eleştirmenlere sunacağız '' küçürek Öyküleri ''

Burada size itiraz ettiğim veya farklı üslup ile yaklaşıp kendimi haklı çıkartmaya çalışma çabası değildir. 

Eleştiri olmasa doğru yolu nasıl bulabilirim..

'' Küçük puntolarla, kasaba gazetesinin  sararmış sayfalarına ölüm ilanları hazırladı yıllardır. Yanındaki yetiştirdiği yeni yetme yamak acaba kendi ölüm ilanını nasıl hazırlayacaktı, diye düşünüyordu son günlerde sık sık... ''

Sizin yazmış olduğunuz öykü .Benim yazmış olduğum öyküden daha değerli olduğunu da bildirmek isterim...Çok beğendim...

Lütfen kopya çekmeyelim Hasan hocam..))))))

Saygılarımı bıraktım yüreğinizin kapısına hepsi sizindir hocam..
Çok teşekkür ederim..

Hasan Büyükkara 09/05/2018 13:10

Özür  dileyerek belirtmeliyim ki yine şiirleşmiş metniniz. Oysa öykülerin  metaforları , şiirin imgelerinden farklıdır. Öykülerde benzetme nesneldir. Şiirlerde imgesel. İkinci el ölüm haberleri ... Ve yeni yetme dilsizler.... ibareleri kanaatimce şiire dair imgeler.. imgesel ifadeler.. 
Ayrıca ne kadar kısa olursa olsun öykü içinde gizlice akli olarak - duygusal değil- giriş gelişme sonuç ögelerini en azından barındırır. 
 

Affınıza sığınarak kendim bu malzemeden ne üretebilirim  diye düşündüm. Maksadımı inşallah yanlış aksettirmiyorum. Saygılarımla

 Küçük puntolarla, kasaba gazetesinin  sararmış sayfalarına ölüm ilanları hazırladı yıllardır. Yanındaki yetiştirdiği yeni yetme yamak acaba kendi ölüm ilanını nasıl hazırlayacaktı, diye düşünüyordu son günlerde sık sık

Lara Naz Yıldız 08/05/2018 16:09

Beyazdı yüzü meydanlarda görünmemekten, yaşamında  öteki kişilere ulaşabildiği anlar asılırdı kravatına, belki bu yüzden ormandaki kuş ötüşleri gibi olacak uzakları hayal ederdi yalnızlığında..."buralara uzaklardan gelip geçen olacağım bir gün" derdi sıralarken harfleri ...ve eklerdi:" kısacık bir süre yapraklarda yankılanacaklar onlarda benim gibi " .Herkes herşey o kadardı bilirdi...

Sonra ya sonra,  orman aynı ihtişamı ve bütün sessizliğiyle yine yapayalnız duracaktı orada. "Bekleyecek " derdi "Bekleyecek anlaşılmayı kuş dili konuşamayanlarca"

Ve attı kravatını daldı ormana...


Üzerinde iki yıldır çalıştığım kitap halini almaya az bir zamanı olan  birkaç cümle ile eşlik etmek istedim. 
Hissettiklerim bu yönde oldu çünkü Mesut Bey Küçürek Öykü'nüzden


Saygı ve sevgilerimle 

Radyo


Siz de Dinleyin:

Son Yorumlar

Filiz Kalkışım Çolak
//•İLETİ...
Sevgiliye can vermek uğrunda ölmek işte böyles...
(Filiz Kalkışım Çolak tarafından)
Devamı
Filiz Kalkışım Çolak
Aşkımın Prensesi...
Duygulu bir eserdi kutluyorum hocam nicelerine... ...
(Filiz Kalkışım Çolak tarafından)
Devamı
Ramazan  Boran
GELİN-KAYNANA
günün seçkisini ve değerli kalemini  Ş...
(Ramazan Boran tarafından)
Devamı
Ramazan  Boran
BUGÜNÜN YARINI VAR!
günün seçkisini ve değerli kalemini  Ş...
(Ramazan Boran tarafından)
Devamı
Ramazan  Boran
//•İLETİ...
günün seçkisini ve değerli kalemini  Ş...
(Ramazan Boran tarafından)
Devamı
Ramazan  Boran
Ayliya
seçkiye değer bulan şahsınıza teşekkürleri...
(Ramazan Boran tarafından)
Devamı
Fatma Gümüş
GÖZYAŞIN YANAĞINA
gün seçkimizin kıymetli şairini Şiir zaman...
(Fatma Gümüş tarafından)
Devamı
Fatma Gümüş
Aaahh delâl•••
gün seçkimizin kıymetli şairini Şiir zaman...
(Fatma Gümüş tarafından)
Devamı
İbrahim Değerli
Gel Etme Sevdiğim..
Gel etme sevdiğim isimli şiirimi günün seçkis...
(İbrahim Değerli tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
ÇIKIP GELSEN KEŞKE
günün seçkisine ve değerli kaleme  Şi...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
Hasret... O. O
günün seçkisine ve değerli kaleme  Şi...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
Ayliya
günün seçkisine ve değerli kaleme  Şi...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
Gel Etme Sevdiğim..
günün seçkisine ve değerli kaleme  Şi...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Dehibe Elgosa
Hayat ve Elma
Teşekkür ediyorum...tüm şairlerin ellerinden ...
(Dehibe Elgosa tarafından)
Devamı
Dehibe Elgosa
Hayat ve Elma
...
(Dehibe Elgosa tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
Hayat ve Elma
Dehibe cim hoş geldin özledik kalemini sen artı...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Ahmet  Zeytinci
ÇOCUK EĞİTİMİNDE ŞİDDETİN YERİ
Çocuklar bizim canlarımız, ciğerlerimiz, en k...
(Ahmet Zeytinci tarafından)
Devamı
Mesut Turgay Kılıçoğlu
BİR ÖLÜNÜN TEREKESİ
günün seçkisine ve değerli kaleme  ...
(Mesut Turgay Kılıçoğlu tarafından)
Devamı
Mesut Turgay Kılıçoğlu
BULURSAN
günün seçkisine ve değerli kaleme  ...
(Mesut Turgay Kılıçoğlu tarafından)
Devamı
Mesut Turgay Kılıçoğlu
KÜL BATIMI SERENATI
günün seçkisine ve değerli kaleme  ...
(Mesut Turgay Kılıçoğlu tarafından)
Devamı

Linkler