Bu akşam 21.30 da Gültekin Şahin ile "YÜREĞİNİZDEKİ DERİN İZLER" Kalbinize hoş bir seda bırakacak kaçırmayın dostlar davetlisiniz !!! (15/08/2018 08:14) | Feride Özbilge'nin doğum gününü kutlar, sağlık ve mutlulukla dileriz. (12/08/2018 20:59) | 1950’de yazdığı "Bizim Köy" ile köy edebiyatı akımını başlatan Köy Enstitülü eğitimci ve yazar Mahmut Makal, bu sabah 88 yaşında hayata gözlerini yumdu. Edebiyatın başı sağ olsun. (10/08/2018 15:37) | Şiir zamanı yaz akşamlarından güzel şiir dolu günler,esenlikler diler... (10/08/2018 15:36)


Duyuru

Tülin Şen Altınlı güzel yürekli meleğimiz unutmadık unutturmayacağız  [Devamı]

Şiir zamanı Gönlüyle Mustafa CEYLAN [Devamı]

GEÇMİŞTEN ESİNTİLER'DE BU HAFTA:MÜZEYYEN SENAR [Devamı]

Hoşgeldiniz

Özlü Sözler

    Gönlüm dilime dаrgın, dilim gönlüme Gönlüm duygulаrını аnlаtаmаdığı için kızаrken dilime;Dilim аnlаtаmаyаcаğı şeyleri düşündüğü için kızıyor gönlüme
    Mevlana

Çevrimiçi Üyeler

Yakın zamanda sitemizde 5 üye çevrimiçi oldu.
Üyeleri görebilmek için, üye girişi yapmanız gerekmektedir.

DEMEDİM FARZ EDİN...

Bilip bilmediklerimle idare ediyorum ya da sanıyorum belli ki bu duygu sarmalı, hayatımın ilk aksayan töhmeti değil.

 

Zamandan ırak olmak neymiş, pek bir müptelasıyım ya da mekân denen sarkaçla ben nereye ait olduğumu sorgularken aslında hiç kimseyim aslında her şeyim aslında bir tek kelimeden bile ibaret değilim bu yüzden bağnaz sancılar kıvrandırıp duruyor.

 

Üstelik sevme dürtüm pek bir sırnaşık akabinde yoksunluk bildiğim ve sonra da kendime kızıp içime çekildiğim hoş dışa dönük neyim var da hala içe çekmekle içimi çekmek arasında gidip geliyorum?

 

Şimdi sorsalar… demekten bile imtina ederken üstüne üstelik sorma mefhumunu hayatımdan çıkarmışken…

 

Bir çiy damlasıyım belki de ya da bir kar tanesi ve her nasılsa diğer kar zerreciklerinden farklı olduğunu gizleyemeyen ve tüm o kar taneleri birbirine dokunmadan süzülürken ben ak saçlarını yüreğimin kırık bir tokayla tutturup az sonra eriyeceğimin de bilincinde.

 

Sözlüğümde yeni türevleri var duygularımın ve tüm aksayan ayak sesinin içimdeki gürültüye de sadece ben tanık iken sonra da suskunluğumu hayra yormuyor insanlar oysaki ne muhalifim ne de lanetin ta kendisi sadece kırıklarımdan yeni kırıklar türüyor aslında içimdeki hiciv ile bir türlü büyümeyi beceremiyorum.

 

Şimdi bir kinaye duysam birilerinden kesinlikle üstüme alınırım ya da rotamı sabit kılarken ola ki aksadı gidişat yine kendime yüklenirim.

 

Ne haznemde saklı tuttuklarım ne de hazine bildiğim bunca duygu silsilesi…

 

Gönül gözü nasılsa müebbette ben de teyakkuzdayım aslında evren arka ayakları ile bindirdikçe bindiriyor içimdeki hezeyana yine ben odaklı; yine ben minvalli lakin ben-merkezcil olmadığını bildiğim.

 

Şimdi birileri çıksa ve dese ki… ki diyorlar da adım gibi eminim desem ne değişecek ne de olsa her kafadan ayrı ses çıkıyor işte tekliğimin ve yalnızlığımın değişmez kaidesi sanırım ben oy çokluğu ile evrene başkan seçilmek istiyorum lakin farklı bir teamül olacak olan.

 

En sevilen ya da en aykırısı ya da en metazori mutluluğa aday yoksa en yoksun mu? Yoksunluktan kasıt ise; içlerindeki perdeyi ardına kadar açmalarını istediğim sayısız insan belki sayısız maruzat bellenen belki de benin hiçliğimle sevgimi aynı potada erittiğim.

 

Yok, yok… bu sefer felsefi bir açılım getirmeyeceğim zira iç sesim ne kadar buyurgan ise içimdeki çocuk da bir o kadar yaygaracı. İşte demek istediğim de tam bu: içi dışı bir olan insanlarla kaynaşmak ya da uzağında olsam bile doğru bir yansıma zikretmesi içimdeki kâh coşkunun kâh hayretin kâh sevginin.

 

Sevmekten zarar geldiğini de öğrendi mi insan üstelik kayıtsız şartsız insanları kendisiyle bir bilip; yaş, cinsiyet farkı gözetmeden de yaklaştı mı… sonra ne mi oluyor? Çok şey oluyor zira basit bir tevazu ya da ani bir duygu patlaması ve yine sevecenlik yanlış manalar duyumsamalarına yol açabiliyor sanırım sevmenin bir diğer ön koşulu yine hissettirmeden sevmek sadece Allah rızası için ve sadece Allah dostu bellediğimiz kim ise: yeri geldi mi ufacık bir çocuk ya da yaşı başını almış nur yüzlü bir Allah dostu. Yoksa farkındalık derken yanlış bir kelime mi kullandım? Hayır, zira o iyi niyet ve içimizdeki samimiyet bir şekilde yansıyor yüzümüze.

 

Aslında söyleyeceğim çok şey var artık nasıl oluyorsa an geliyor ve bir duygu infilakı gerçekleşiyor üstelik nedensiz de değil. Gün içinde rast geldiğimiz bir sözcük, bir insan ve bir duygu katmanı, uzaktan sessizlik ya da kendini beğenmişlik olarak bile addedilen ne de olsa dış görünüş ilk etapta insanlara ilk izlenimi veren akabinde kulaktan kulağa yayılan fısıltılar ve derken büyüyen kelime değirmenleri yine yanlış düşünce ve duyguları öğüten aslında hayatı bize öğütleyen gerçekleri dışlamak gibi yakın bilip uzağımızda olanlar ya da uzak belleyip yüreğimizde taşıdıklarımız.

 

Gönül neler istiyor, demekten imtina edeli de çok oldu hani sanırım gönül sadece anlaşılmak istiyor en azından yanlış anlamlar yüklenmeden yükümüzü azaltmak istemi ile koşturup duruyoruz.

 

Hayatı idame ettiren biz insanlar aslında tüm canlılar ne de olsa bir hayvandan bile nasıl yaşanılması gerektiğini, yeri gelip öğreniyoruz.

 

Mesela camın içinde duran su kabından su içmek isteyen sayısız kuş ve her biri diğerini sessizce beklerken üstelik cüsselerine aldırış etmeden ve bir kuştan beklenilmeyecek saygı çerçevesi içinde.

 

Hayatın kayıp mizansenleri ya da biz, kayıp yolcular aslında biliyoruz kendimizce nereye ait olduğumuzu ya da arayışımız sonlanmıyor hele ki aidiyet duygumuzu güncellemek isterken ve bir yüreğe yerleşip tüm yürekleri de gözümüze kestirmişken-ya da bazı özel insanları ve dostları ya da tüm insanları bir görüp eşit mesafede durup bir şekilde onlardan enerji aldığımız bazense tüm enerjimizin tükendiği…

 

Muzdarip olduğumuz ne ise belki de muhalif sanırım bir enkaz kimi zaman geride kalan ya da kazı çalışmalarında rast geldiğimiz bir hazine yine insanlar sayesinden yeni keşiflerde bulunduğumuz aslında insanlar sayesinde kendimizdeki eksiklikleri gözlemlediğimiz aslında fazlalık bilip de… fazlalık dedim, değil mi… sanırım beni esir alan bu duygu pek de bir müptelası olduğum yanlış bir tanımlama sanırım dünyaya fazlalık teşkil ettiğimi düşündüğüm kadar tüm fazla olumsuz yönlerimi de yok etmek istemi.

 

Kendimce sevdiğim belki ısındığım belki içim üşürken içimi sıcak tutan duygulardan nemalanmak adına insanlara yüklendiğim ya da nükseden olumsuzluklar adına kendimi suçlayıp yine bu dünyaya sığamadığım ve kelimenin tam anlamıyla atıl durumda kaldığım her an’ı ve her duygumu yok saymak istemim.

 

Zorlanmak çok olası ya da yorulmak ya da devşirmek benliğin alt katmanlarını ve sayaç illa ki bir yerlerde takılı ve sarkıt çok çok dik ve kesici.

 

Bir türevi sanırım sevgisizliğin yine karşı taraftan yansıyan hatta tüm olumsuz duygular yaşama sevinci ile aramıza nifak sokarken.

 

Kaderimizle ve nasibimize düşen ne ise… evet, Allah katında fazlalık olduğumuzu iddia etmek belki de en büyük günahlardan biri yine de sivrilen dilleri ile insanların ya da olumsuzluk nakşeden duygu-düşünce devinimleri illa ki insana zoraki yaşadığını hissettirecek.

 

Bir eksende seğirten sonra kaybolan sonra bulmak adına dört dönendiğimiz üstelik neyi aradığımızı da bilmediğimiz ve genelde genel kabul görmüş tanılardan payımıza düşen ne ise.

 

Bir söylemde takılı gözüm daha saniyeler evvel rastladığım ve yazıma eşlik eden düşünce silsilesi ile… kısaca, fazlalık konusunu kurcalamaya başladığım ilk dakikadan beri kursağımda takılı ne ise hele ki insan bunu bir ömür sık yapmışsa… sık yaptığım daha doğrusu ani bir refleksle pek çok şeyden ve pek çok insandan ansızın vazgeçebildiğim ya da pek çoğumuzun başına gelen: pireye kızıp yorgan yakan misali yine ani bir kızgınlıkla; fırtınada yelken açmışlığım/ız.

 

Bu öylesine bonkör bir duygu ki ve de yaşanmışlık sanırım hayatta ders aldığımız çoğu şeyden de biri bu anlamda sabır ve şükür en temel iki katığımız yine yaşama şerefine nail olduğumuz kadar sevmeyi ve şükretmeyi de ihmal etmediğimiz yine de fazlalık kelimesine fazlaca takılmışlığımla içli dışlı olduğum sayısız duygu ritüeli beni farklı mecralara sürüklemekte en azından iç sesime dur, demediğim bir günün ertesi idi yazmaktan geri duramadığım.

 

İnsan sevdiği kadar mutlu ve inandığı ölçüde de insan üstelik kim olursa olsun karşımızdaki onunla aynı dili konuştuğumuza vakıf ve tüm iyi niyetimizle hayatı kucaklamak adına gerçi hayat bir şekilde üstündeki fazla yükleri atıyor ama… yine de siz demedim farz edin.

 

Sevgilerimle.

 

Gülüm Çamlısoy | 15/05/2018

0 Yorum | 61 okunma | 0 beğeni

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorum Yapan Siz Olun.
Yorum Yapabilmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Radyo


Siz de Dinleyin:

Son Yorumlar

Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
GÖMÜLEN BENİM
günün seçkisine ve kıymetli Şairine ...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
GÖK GÜRÜLTÜSÜNDEN KORKSAK BİLE...
günün seçkisine ve kıymetli Şairine ...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
KARANFİLDEN MASAL
günün seçkisine ve kıymetli Şairine ...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
Kalem Şaha Kalkarsa
günün seçkisine ve kıymetli Şairine ...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Ramazan  Boran
Kalem Şaha Kalkarsa
Kalemle söz arasındaki dayanışmanın gücü i...
(Ramazan Boran tarafından)
Devamı
Ramazan  Boran
KARANFİLDEN MASAL
Zaman hızla akıp giderken avuçlarımızdan, yü...
(Ramazan Boran tarafından)
Devamı
Ramazan  Boran
Ahşap Çerçeveli Öyküler
Çok teşekkür ederim ferda hanım. sizin de b...
(Ramazan Boran tarafından)
Devamı
Ferda özsoy
Sahaf
İlk okuduğum kitap kemallettin tuğcu'nun ''Çoc...
(Ferda özsoy tarafından)
Devamı
Ferda özsoy
AHİRÎ İKİLEMLER
Şiirler hoş seda bırakacaktır okudukça tüm s...
(Ferda özsoy tarafından)
Devamı
Ferda özsoy
Ahşap Çerçeveli Öyküler
Yokluk içinde manevi tokluk vardı.hoşgörü ins...
(Ferda özsoy tarafından)
Devamı
Ferda özsoy
MASKE.......
Çok teşekkür ederim mesut hocam size ve değerl...
(Ferda özsoy tarafından)
Devamı
vahdet çil
Mırıldanma
Çok teşekkür ederim ramazan bey.Şİİr zamani ...
(vahdet çil tarafından)
Devamı
Mesut Turgay Kılıçoğlu
Patolojik Vaka
günün seçkisini ve değerli kalemini  Şi...
(Mesut Turgay Kılıçoğlu tarafından)
Devamı
Mesut Turgay Kılıçoğlu
MASKE.......
günün seçkisini ve değerli kalemini  Şi...
(Mesut Turgay Kılıçoğlu tarafından)
Devamı
Mesut Turgay Kılıçoğlu
İçimin deltası
günün seçkisini ve değerli kalemini  Şi...
(Mesut Turgay Kılıçoğlu tarafından)
Devamı
Hasan  Büyükkara
**Kuşlara sor beni
Taze heyecan duymayan yeni şiir yazamaz , cenap ...
(Hasan Büyükkara tarafından)
Devamı
Hasan  Büyükkara
Tiridine Tiridinus
yalnızlığı yaşayan insanların, kendi içl...
(Hasan Büyükkara tarafından)
Devamı
Mesut Turgay Kılıçoğlu
Zamansız Açlık
Hasan büyükkara hocam çok teşekkür ederim de...
(Mesut Turgay Kılıçoğlu tarafından)
Devamı
Mesut Turgay Kılıçoğlu
Zamansız Açlık
Ferda Özsoy hocam evet haklısınız..  yaln...
(Mesut Turgay Kılıçoğlu tarafından)
Devamı
Ali  ALTINLI
TOPLANSIN ÜÇER-BEŞER
Eyvallah kalem dostlarim... eyvallah......
(Ali ALTINLI tarafından)
Devamı

Linkler