Sen söylersin söz içinde sözün var / Çalarsın çırparsın oğlun kızın var / / Şu dünyada üç beş arşın bezin var // Tüm bedesten senin olsa ne fayda KUL HİKMET (21/02/2019 17:24) | Tülinimiz. "CENNETTE AYAK İZLERİNLE ŞİİRLER YAZIYORSUN ŞİMDİ." 3 koca yıl geçti ama hala yüreğin bizimle ...Cennete selam olsun dualarımız seni ışıklara boğsun ..Tülin ALTINLI seni çok özledik.. (20/02/2019 14:41)


Duyuru

Tülin Şen Altınlı güzel yürekli meleğimiz unutmadık unutturmayacağız  [Devamı]

Bilgi Yayınevi'nden İlk baskılarına sadık kalınarak hazırlanan Sabahattin Ali kitapları [Devamı]

Ankaralılar,13. Ankara Kitap Fuarına Akın Etti [Devamı]

Shakespeare Okumak O Kadar Zor Değil [Devamı]

GEÇMİŞTEN ESİNTİLER :MÜZEYYEN SENAR [Devamı]

Hoşgeldiniz

Özlü Sözler

    Seni Özlemek Nasıl Bir Borçsa Artık, Özle Özle Bitmiyor.
    Ece Ayhan

Çevrimiçi Üyeler

Yakın zamanda sitemizde 2 üye çevrimiçi oldu.
Üyeleri görebilmek için, üye girişi yapmanız gerekmektedir.

SES MÜTEHASSISI

           Antalya'dan çocuklarımla tatilden dönüyordum.Alanya üzerinden Konya'ya geçecektim.Akseki sınırlarına girince çocuklarıma dedim ki "gelin sizi 25 sene önce ilk öğretmenlik yaptığım köye götüreyim".

         Küçüktüler ve havaya sıçrayarak sevinç çığlıkları attılar..
         Çevirdim direksiyonu önce "sanırım" Murt içi olacak küçük bir gölü ve büyük bir çınar ağacı olan,kahvehanesinde hayli iskambil oyunları oynadığım, hele de bitinceye kadar sigarayı dudaklarında tutma başarısını gösteren Köyümüzün muhtarı Koparan'ı sanki karşımda görür gibi oldum. Gülümsedim...çocuklarım neden güldün baba dediklerinde kısaca olayı onlara anlattım.

AKSEKİ ile ilgili görsel sonucu
        
 " Sene 1968 eylülünün başlarıydı.Antalya'dan Akseki'ye giden otobüsten erken davranarak en önden-şoförün hemen yanındaki koltuğun biletini aldım. Antalya'yı bilmediğim için,bir de Akseki ilçesine günde tek otobüs gittiğinden kaçırırım korkusuyla  otobüsün kalkacağı mekandan pek  uzaklaşmıyordum. Otobüsümüz uzun burunlu, askeri cemselerin üzeri kapalı  görüntüsünü andıran ştayir marka, çalıştığı zaman insanın içini titreten bir arabaydı. Elimdeki tahta bavulumu muavine teslim ettim ve muavin onu arabanın üstüne  düşmeyecek şekilde yerleştirdi. ikindi vakti hareket ettik.Otobüs pek acelesi yok gibi aheste bir vaziyette gidiyordu.Benim de nasıl olsa acelem yoktu, ayrıca buraları ilk defa gördüğüm için yol boyunu  dkkatle seyrediyordum. Manavgat'a gelince  şoför biraz bekleyeceğimizi söyleyip arabayı istop ettirdi. Az ilerideki büfeden bir gazete alıp geleceğimi söyledim,dönüşümde baktım benim bindiğim otobüs gidiyor. El kol hareketiyle durmasını istedimse de  durmadı.Peşinden  koşmam da işe yaramadı...gözden kayboldu.Birilerine sordum başka araba gider mi Akseki'ye diye ;maalesef yarın aynı saate kadar  giden olmaz dediler. Çaresiz bir otel bulup,yer ayırttım.Vakit geçirmek için gidebileceğim bir yer olup olmadığını sorarken,Manavgat şelalesine gidebileceğimi öğrendim.

MANAVGAT ŞELALESİ ile ilgili görsel sonucu

 Aman Allahım! Bu ne güzellikti? Etrafını yüksek çınar ağaçları kaplamış yerli ve yabancı turistlerle dopdolu bir mekan.Böyle bir güzelliği ilk defa görüyordum.Bizim Elbistan'dan da Ceyhan nehri çıkar, şehrin içinden geçip giderdi ama nazlı nazlı...Ya buradaki? Suları çok yüksekten düşmese de sanki derinlere inip tekrar su yüzüne çıkmanın sevincini köpükleriyle belli etmeye çalışıyordu.Etrafına yaydığı nemli serinlik,ak deniz sıcaklığını neredeyse yarı yarıya  gideriyor;etrafında toplanan insanlara huzur sunuyordu.

         Saat üç gibi Manavgat merkeze gelip,Akseki'ye gidecek olan otobüsü beklemeye başladım.Ayakta gitmeyi kabullenerek bindiğim otobüsle keskin virajlı yollarla dağlara tırmanarak akşam üzeri Akseki'ye vardık. İner inmez dün gelen otobüsü nasıl bulacağımı araştırdım.Yerini tarif ettiler. 

         Akseki yüksek ve sarp kayalıklı dağların küçücük bir koyağına kurulmuş olduğu için bulmam zor olmadı.Otobüse yaklaşırken  beni gören muavin sanki biraz da alay eder gibi gülümseyerek yüzüme bakıyordu...Bir hayli öfkeli olarak "ulan beni neden orda bıraktınız?" sorumdan çokta etkilenmeden, "valla benim suçum yok,çok güzel bir kız geldi,yer olup olmadığını sordu; şoför olmaz mı abla, geç hemen gidiyoruz deyip senin yerine oturtu" . Peki buranın yolcusu ne olacak der gibi baktım, boş ver kapat kapıyı"  deyip yürüdü. Ben daha ne diyeceğimi düşünürken " Kardeş,boş ver onunla dalaşmaya değmez,bak bavulun burada al işine git" diyerek bana yol gösterdi.Şimdi anladınız mı neden gülümsediğimi? Anlayacağınız güzel bir kıza  değişilmiştik. Gülerek" en azından güzel bir kıza satıldık" diyerek lafı bitirdim.

Biraz  daha soluklanıp,birer çay içtikten sonra akşam yaklaştığı için,hava kararmadan köye varıp görmek arzusuyla yola revan olduk.

Ana yoldan ayrılıp köye giden büyük çam ağaçlarını hala kaybetmemiş köy yoluna girdiğimizde güneş köyü bir çanak içinde bırakan dağlardan nerdeyse batmak üzereydi. Az önümüzde eşeğine binmiş birisi gidiyordu. Yanına yaklaştım, arabamın sol camını açıp "selamün aleyküm" diye selam verdim. Sesimi duyan köylü eşegini durdurup bir süre sessiz kaldı sonra da beni hayrete düşüren o sözü söyledi ."Sen misin Bilâl Hoca"....
Ä°lgili resim
       Beni görmesi mümkün değildi.Zira benden yukardaydı ve eğilmemişti de. Görse bile tanıması çok zordu, zira aradan yiirmi beş yıl geçmişti. Bu zaman sürecinde ben ne köye gelmiştim,ne de köyden birisiyle karşılaşıp konuşmuştum.Kekeleyerek "evet ben Bilal Hocayım da sen nasıl tanıdın."dedim."Sesin hiç değişmemiş"diyerek cevapladı.

Sonrası tahmin edeceğiniz gibi gelmişten geçmişten konuştuk.Beni evlerine götürdü,yemek yedirip çay içirdi.Geç vakitte köyden vedalaşarak ayrıldık.

      Ankara'ya gelinceye kadar yol boyu hep düşündüm.İnsanların genellikle gözlerinin değişmediğinden dolayı tanınmalarına sebep olur derlerdi.Sesten tanınmayı da ilk defa görüyor ve duyuyordum.Ayrıca ben köydeyken 18-20 yaşındaydım ve sesim tam tekamül bile etmemişti.

     Benim ilk göz ağrım olan Mahmutlu Köyü, hayatımda bir çok ilke sebep olmuştu.En önemlisi de bütün köyün yaşlısı genci,hele de benim yaşdaşlarım beni bağırlarına basıp,yabancılığımı hissettirmeyerek kendi aile fertlerinden birisi gibi kabul ederek huzurlu bir iki sene geçirttiler.Demek ki ben de onlarda kalıcı etki bırakmıştım.
      Sebep her ne olursa olsun,25 yıl sonra karanlık bir vakitte hiç görmeden hatırlanmak beni müthiş memnun ve mutlu etmişti.
20-04-2018 / Ankara
Bilal BÜTÜN

Bilal BÜTÜN | 26/05/2018

5 Yorum | 485 okunma | 0 beğeni

Yorumlar

Yorum Yapabilmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Yasemin Demir 01/07/2018 20:00

Bu güzel çalışma bir ay boyunca makamına yaraşır şekilde bizlere göz kırpacak KUTLUYORUZ  

 

Beğenileriniz ve değer bilirliğinizden dolayı teşekkür ediyor,saygılarımı bırakıyorum.

Bilal BÜTÜN

Yasemin Demir 03/06/2018 16:20

Güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta boyuncada  makamını onurlandıracak haftanın seçkisi olarak . Şiir zamanı yönetimi adına içtenlikle kutlarız şairimizi ..Nice güzel paylaşımlara

Ramazan Topoğlu 26/05/2018 20:27

Bu anı sonrası hayattan çekilmiş ve yıllar öncesinden tanıdığım insanların seslerini düşündüm. 

Hepsi belleğinde canlandı. 
Pek çok kişiyi hatırladım. Sesleri aklımdaydı. 
Bilal hoca gibi hep sevdiklerimdi.

Ramazan Topoğlu 26/05/2018 20:25

Bütün köylerimizde öğretmenlerin ayrı bir saygınlığı vardı. 
Bilal Bütün sesi belleklerde kalıcı diplomatik ve kıvama sahiptir. Daha o yaşlarda köylülerimizin belleğine yerleşmiş.  

sürükleyici bir anıydı.  İskambil oyunu bitine kadar dudağındaki sigarayı dokunmadan bitiren gözlem çok hoştu. Öğretmen hep dikkatle bakar. 

Vay be. Demek bizim Bilal hoca bir güzel hanım için yarı yolda bırakılmış:) Bu sayede de Manavgat güzelliklerini görmüş. 

Köylümüzün 25 yıl öncesinin köydeki öğretmen sesini tanıması vefatın, ve de gönüllerde yer etmenin bir göstergesi. 

Bütün ailesine sağlık ve mutluluklar dileriz. 

Radyo


Siz de Dinleyin:

Son Yorumlar

Tahir GÖRENLİ
-BİLEMEDİM-
Orhan bey üstadım bu güzel yorumun bizlere yol ...
(Tahir GÖRENLİ tarafından)
Devamı
Gülsen Tunçkal
Ocağımız söndü tütmüyor gülüm.
Adeta bir şarkı dinler gibi melodisi kulağımda...
(Gülsen Tunçkal tarafından)
Devamı
Gülsen Tunçkal
ŞU ÜÇ GÜNLÜK DÜNYADA
Ömür dediğimiz üç, beş saç ayağı.. her ne...
(Gülsen Tunçkal tarafından)
Devamı
Serpil  Savaş
AKIL/SIZIM...S.S
Çok teşekkür ederim gülsen hanım. sağ olun i...
(Serpil Savaş tarafından)
Devamı
Gülsen Tunçkal
AKIL/SIZIM...S.S
Son dönemlerdeki yaşamış olduğum durumlar ve ...
(Gülsen Tunçkal tarafından)
Devamı
Gülsen Tunçkal
Felsefik Şiir
İyi akşamlar taylan bey,  insanoğlunun ac...
(Gülsen Tunçkal tarafından)
Devamı
Gülsen Tunçkal
Felsefik Şiir
İyi akşamlar değerli üstadım, beni lütfen ma...
(Gülsen Tunçkal tarafından)
Devamı
Gülsen Tunçkal
Vardır Elbet Ezelin
İyi akşamlar değerli hocam, öbeklerin karmaş...
(Gülsen Tunçkal tarafından)
Devamı
Serpil  Savaş
HERKES GİBİ YORGUN
Orhan bey  değerli yorumlarınız ve değerl...
(Serpil Savaş tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Vardır Elbet Ezelin
"dile fena düşmüşken arşta yiter mi ahım?"...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Çeşm-i Siyahım............
bir öbeğin her dizesinde farklı bir sektöre...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Kara Gece............
Şiirlerin farklı öbekleri ve ahenklerindeki ...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Canan Yar Yolun açık olsun
aynı kalemin, farklı imgeler kullanarak üret...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Canan Hadi Helallaşalım
Ahenkle verilmiş harika bir hece. güfte niteliğ...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
KADINLIK...AKBAŞ
İçim yandı mesajından, maskülen yanlarımd...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
-BİLEMEDİM-
Hem ozansı, hem de tasvirleri ihmal etmeyen toplu...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Ocağımız söndü tütmüyor gülüm.
Şapka çıkarttığım bir hece şiiri olarak alg...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
HERKES GİBİ YORGUN
İşte ahenk, işte özgün dizeler ve anlaşılı...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Sevap Bonusu
güncelin ekonomisini içinde barındıran mesa...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
BAHTIM BENDEN KAÇAR
başarılı bir hece şiiri olarak değerlendir...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı

Linkler