Bu akşam 21.30 da Gültekin Şahin ile "YÜREĞİNİZDEKİ DERİN İZLER" Kalbinize hoş bir seda bırakacak kaçırmayın dostlar davetlisiniz !!! (19/06/2019 22:24) | Kelimelerle anlatılamayan fedakarlık ve karşılıksız sevgiyi tarif edin deseler bana herhalde sadece “BABA” derdim. EBEDİYETE intikal eden ve hala baba diyebildiğiniz bir çınar gibi başınızda olan tüm Babalarımızın gününü kutlu olsun ŞİİR ZAMANI YÖNETİMİ (16/06/2019 02:10)


Duyuru

Cahit Sıtkı ile Dante ve Ömrün Yarısı [Devamı]

Tolstoy ve Gandhi: Zorbalığa karşı iyilikten ayrılmayın [Devamı]

Sabahattin Ali 111.doğum gününde anıldı!  Sahabattin Ali kimdir hayatı eserleri [Devamı]

GEÇMİŞTEN ESİNTİLER : METİN ERSOY [Devamı]

Hoşgeldiniz

Özlü Sözler

    Sonunda, ԁüşmanlarımızın sözlerini değil ԁostlarımızın sessizliğini hatırlayacağız.
    Martin Luther King

Çevrimiçi Üyeler

Yakın zamanda sitemizde 1 üye çevrimiçi oldu.
Üyeleri görebilmek için, üye girişi yapmanız gerekmektedir.

EĞİTİM SEVGİYLE YAPILMALI VE SEVGİYİ ÖĞRETMELİ

Eğitimin amacına, öğrenmenin doğasına, bilimsel bilginin değerine, okulların yapı ve işleyişine ilişkin ortaya çıkan yeni paradigmalar eğitimin çağdaş bir yorumunu zorunlu kılmaktadır(Özden,1999, s.15).

 

Eğitimde ilgi odağının öğrenmeden yana kaymasında toplumsal yapıda meydana gelen değişmeler etkili olmuştur. Demokratikleşme ve insan hakları alanlarındaki gelişmeler öğrenmenin de demokratikleşmesine, kişinin ilgi, yetenek ve tercihlerinde odaklanmasına, alternatif eğitim programları ve okul çeşitliliğinin artmasına ve öğrenmenin bireyselleşmesine yol açmıştır (Özden,1999 s.20).

 

Eğitimin sadece devletin geleceği için değil, bireylerin optimum gelişimi için verilmesi anlayışı egemen olmaya başlamıştır. Çünkü devletin geleceği tüm bireylerin optimum düzeyde gelişmesine daha bir bağımlı hale gelmiştir (Özden,1999 s.27).

 

İnsani şartların sağlanması ve ruh sağlığının korunup gelişmesi ise sadece ve sadece sevgi, huzur, güven dolu bir ortamda mümkündür. Dolayısıyla Eğitim Bilimlerinin, aslında eşsiz benzersiz olan bu hayati konuyu neredeyse hiç ele almamış olması çok şaşırtıcıdır.

Gitgide küçülen günümüz dünyasında, barış,  güven, huzur,  dayanışma, kardeşlik içerisindeki bir dünya ve eleştirel-bilinçli bir sevgi için eğitimin ve öğretimin önemi kendisini çok daha bariz bir şekilde göstermektedir (Ergen,2009, s.147).

 

            Sevgi ve güven duygusu kırılmalarının onarımı mümkün değildir. Ruhsal anlamda; güvensizlik ortamında sevgi yeşeremez. Sevgisiz ve güvensiz bir ortamda insan yapayalnızdır. Geçmişin korku eğitim ve öğretiminin yerine, sevgi eğitimi ve öğretimini koyabildiğimizde, başarılamayacak iş yoktur.

Sevgi, insanların doğuştan sahip olduğu bir duygudur. Onun davranışa dönüşmesi ve kontrol edilmesi eğitimle mümkündür. Eğitim hem sevgi ile yapılmalı, hem de sevgiyi öğretmelidir(Bilgin, 2000).

 

Eğitimin mayası sevgi ve şefkattir. Eğitim sevgiyi öğretmeli ve sevgiyle yapılmalıdır. Özellikle çocuklar için sevgi çok önemlidir. Çocukların sevgiye daha çok ihtiyacı vardır. Onlar sevgiyle büyür ve sevgiyle eğitilirler. Sevgi çocuktaki yönelişlerin geliştirilmesini sağlayan kaynak durumundadır. Bu yüzden eğitimin ana hedeflerinden birisi de sevgiyi öğretmek olmalıdır(Akıncı, 2006).

 

Eğitim ve Sevgi sözcükleri bir araya getirilmesi gereken en uygun iki sözcüktür. Modern eğitim olarak çağımıza damgasını vuran bütün eğitime ilişkin kuramlarda üstü kapalı olsa da aslında sevgi hep ön plandadır (Özden, 2003).

 

Bugün artık şiddet, haksız rekabet, müstehcenlik, cinsel teşhir, insanın nesneleştirilmesi, kin ve nefret içerikli yayınların artması gibi pek çok sorunla örülü dünyamızda çocuklarımıza verebileceğimiz eğitimin ilk adımı onlara bir sevgi gözlüğü armağan etmektir. Bu ise, ancak ilk önce kendi sevgi gözlüklerimizi takmakla mümkün olacaktır. Yani sevmeyi öğrenmekle(Durukan, 2005).

 

Onca üniversite, bilmem şu kadar fakülte ve binlerce ana bilim dalı, insanlara neyi, nasıl sevdireceğini öğretemez mi? Peki ama biz ne yapıyoruz da, kitabı, bilimi, doğayı, sanatı, hayatı ve insanları sevdiremiyoruz? (Vural, 2009).

 

Araştırmalar sevgisiz büyüyen ve yeterli sevgi alamayan çocuklarda ruh sağlığının ve bunun yansıması olan duygusal zekânın tam gelişmediğini, ileri yaşlarda verilecek sevginin bu açığı kapatmaya yetmediğini göstermektedir (Çankırılı, 2001).

 

Sağlıklı bir eğitim anlayışı ise, öncelikle çocuklarımıza koşulsuz sevgi, hoşgörü ve doğru bir disiplin anlayışıyla yaklaşmamıza ve onlar için etkili bir model olmamıza bağlıdır.

Çocuklarımızı öyle yetiştirelim ki hayatı sevgi gözlüğüyle okuyabilsinler. Pestallozzi; “Temelinde sevgi olan hiçbir eğitim başarısızlığa uğramaz” diyor. Çocuklarımıza olumlu davranış kazandırmanın ilk ve en önemli şartı, onlara içtenlikli ve koşulsuz olarak sevgimizi sunmaktır.

 

Kişiler arası ilişkiyi, barışı, güveni, fedakârlığı hoşgörüyü, başarıyı oluşturan önemli özelliklerden biri sevgidir. Sevginin olduğu alanlarda yenilikler, güzellikler ve başarılar gelir. Ümidimizi, yaşama sevincimizi, güçlülüğümüzü sevgilerden elde ederiz.

 

Duyguların en yücesi, bahçemizin en güzeli, en anlamlısı sevgidir. Dünyamızın hızla döndüğü ve kabuk değiştirdiği günümüzde değişmeyen, kalıcı değerlerimizden biri sevgidir. Bizim yaşayabilmemiz için sevgiyi tüm olumsuzluklara rağmen yaşatmamız gerekir. Niçin ve nasılları bir kenara bırakarak, insanları, ağaçları, hayvanları, toprağı, suyu kısaca tüm canlıları tadında sevmeli, sevgi dolu kalplerle yaşamayı bilmeliyiz.

 

Eğitimde sevgi başarının özüdür. Çocukları sevenler ve mesleğinde üretken olanlar her zaman başarılı olmuş, engelleri aşmışlardır. Sevgi faktörü öğrenmeyi kolaylaştıran en önemli unsurdur. Eğiticiler öğrencilerini sevgi dünyasında gezdirerek eğitmelidirler. Gönül kapılarını onlara açık bırakmalıdırlar. Onlar bu kapıdan girerler ve öğretmenlerinin sevgi bahçelerinden istedikleri bilgi çiçeklerini dererek kolayca öğrenirler.

 

Sevgi yoluyla girilebilen gönül kapısını öğrencilerine kapatan öğretmenin onlara öğretmeye çalıştığı bilgiler taşın üzerine ekilmiş tohumlara benzer. Böylesi tohumlar asla çimlenemez. Sevgi ile yetiştirilen  ve bu şekilde büyüyen bir yetişkin davranışlarında sevgi yöntemini kullanır, olaylara ve kişilere  sevgi gözüyle bakmaya çalışır. Aksine sevgiden uzak, nifak tohumlarıyla eğitilen bir çocuk bütün gördüklerini  bir yetişkin olduğunda devam ettirir.

 

Türk Eğitim Sistemi’nde yetiştirmek istediğimiz insan profili dikkate alındığında bizim ivedilikle, sevgiyi eğitimin  her alanına yansıtmamız gerekmektedir(Kocaarslan, 2009).

 

Sevgiyle kalın…

 

 

 

KAYNAKLAR:

1.Akıncı, Adem. Hayatın Anlamı ve Din. Yeni Akademi Yayınları, İstanbul: 2006

2..Bilgin, Beyza ve Mualla Selçuk. Din Öğretimi. 5. Baskı, Gün Yayınları, Ankara:2000.

3.Çankırılı, Ali. Çocuk Sevgisi. Ölçülü Sevgi. Zafer Bilim Araştırma Dergi. Aralık, 2001, Sayı: 294.

4.Durukan, Haydar. Sınıf Yönetimi. Lisans Yayıncılık, İstanbul:2005.

5.Ergen, Gürkan. Sevgi Temelli Etkileşim Ve İletişim Olarak Eğitim.1.Uluslararası TEAK 1-3 Mayıs Çanakkale:2009.

6.Kocaarslan, Mustafa. Eğitimde Bir Metod Olarak Sevgi Yöntemi. 2009.

7.Özden, Yüksel. Eğitimde Yeni Değerler. Pegem Yayıncılık, Önder Matbaacılık, Ankara: 1999.

8.Özden, Yüksel. Öğrenme ve Öğretme. Pegem Yayıncılık, Ankara:2003.

9.Vural, Mehmet. Sevgi  Eğitimi. 2009.

 


Seyfettin KARAMIZRAK | 08/01/2019

2 Yorum | 143 okunma | 1 beğeni

Yorumlar

Yorum Yapabilmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Ahmet Zeytinci 10/01/2019 17:02

Dünyanın en önemli işi ve mesleğidir öğretmenlik. Çocuğun ilk öğretmeni ve eğitmeni anne ve babasıdır, kimi zaman abisi ve ablasıdır. Sonrasında ilkokula başlar. Sevecen ve coşku, ilgi dolu bir öğretmene denk gelirse ne mutlu o çocuklara, biraz kaba saba ve mesleğini zoraki yapan bir öğretmen ise yandığının resmidir çocukların. Sonrasında da orta ve lise de çok zorlanacaktır öğrenciler... İyi bir eğitimden geçen sevgi ve saygı dolu çocuklar yarın hayata da atıldıklarında daha başarılı bireyler olarak topluma hizmet etmeye devam edeceklerdir. Şunu unutmayalım baskı ile dayak ile durmadan bağırıp çağırma ile eğitim olmaz, olursa da yarım olur. Güzel bir yazıydı kutlarım yürekten...

Sayfama hoş geldiniz değerli kalem. İlgi ve katkılarınız için teşekkür ediyorum. Güzel günler diliyorum

Seyfettin KARAMIZRAK

Radyo


Siz de Dinleyin:

Son Yorumlar

Fatma Gümüş
Aşktan
gün seçkimizin kıymetli şairini Şiir zaman...
(Fatma Gümüş tarafından)
Devamı
Fatma Gümüş
SORMADAN
gün seçkimizin kıymetli şairini Şiir zaman...
(Fatma Gümüş tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
Ben uçuyorum..
güne düşen  bu güzel çalışmaya ve ...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
Sudur Benim Özüm
güne düşen  bu güzel çalışmaya ve ...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
--------kurbanın olayım--------
güne düşen  bu güzel çalışmaya ve ...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Ramazan Topoğlu
Sudur Benim Özüm
Su üzerine rahatça. su üzerine ne kadar çok ş...
(Ramazan Topoğlu tarafından)
Devamı
Ramazan Topoğlu
SEN YOKSUN
Şiirde  ön planda tutulmaya çalışılan y...
(Ramazan Topoğlu tarafından)
Devamı
Ramazan Topoğlu
AşK’ıN Biz HâLi
Yaşantıyı çileleştirme yerine, hayalleri bile...
(Ramazan Topoğlu tarafından)
Devamı
Ramazan Topoğlu
PsssTTT
Esenlikli iç rahatlığı, fiestası keyifli. gri...
(Ramazan Topoğlu tarafından)
Devamı
Ramazan Topoğlu
Menzilinde Hüsranın
Şiirin temel motifi pek çok şiirde görülen s...
(Ramazan Topoğlu tarafından)
Devamı
Ramazan Topoğlu
Çıkıp Gelse Mezardan, Ağabeyi Yaşındayım
Teşekkürlerimizi ve saygılarımızı sunuyoruz....
(Ramazan Topoğlu tarafından)
Devamı
Ramazan Topoğlu
Çıkıp Gelse Mezardan, Ağabeyi Yaşındayım
Teşekkürlerimizi arz ediyoruz adaşım. ...
(Ramazan Topoğlu tarafından)
Devamı
Ramazan Topoğlu
Çıkıp Gelse Mezardan, Ağabeyi Yaşındayım
Bazı kişiler 29 harften ibaret okuma yapmazlar. ...
(Ramazan Topoğlu tarafından)
Devamı
Nesrin Önem
TÜKENMESİN BU GÖNÜL
Şiir zamanı radyosu seçki kuruluna çok çok t...
(Nesrin Önem tarafından)
Devamı
Tayyibe Atay
Ağıt Değil Gizli Aşktır Bu
Teşekkürler,saygı,selam, sevgiler size sayın e...
(Tayyibe Atay tarafından)
Devamı
yönetim yardım editörü
//* İsim Şehir Hayvan...
Şİİr zamani ailesi olarak günün seçkisine...
(yönetim yardım editörü tarafından)
Devamı
yönetim yardım editörü
ÖMRÜMÜN EFENDİSİ
Şİİr zamani ailesi olarak günün seçkisine...
(yönetim yardım editörü tarafından)
Devamı
yönetim yardım editörü
TÜKENMESİN BU GÖNÜL
Şİİr zamani ailesi olarak günün seçkisine...
(yönetim yardım editörü tarafından)
Devamı
yönetim yardım editörü
Nazar boncuğum
Şİİr zamani ailesi olarak günün seçkisine...
(yönetim yardım editörü tarafından)
Devamı
vedat dündar
Çıkıp Gelse Mezardan, Ağabeyi Yaşındayım
Sadece onlu  yaşlar da dahi olsa, bu denli d...
(vedat dündar tarafından)
Devamı

Linkler