Şiir Zamanı her zaman herkese sağlık ve mutluluklar diler. (05/05/2019 01:49)


Duyuru

Cahit Sıtkı ile Dante ve Ömrün Yarısı [Devamı]

Thomas Bernhard:  Öfkenin Barok ve Romantik hali [Devamı]

Kafka  üzerine notlar-6 [Devamı]

GEÇMİŞTEN ESİNTİLER:İLHAN İREM [Devamı]

Tolstoy ve Gandhi: Zorbalığa karşı iyilikten ayrılmayın [Devamı]

Sabahattin Ali 111.doğum gününde anıldı!  Sahabattin Ali kimdir hayatı eserleri [Devamı]

Hoşgeldiniz

Özlü Sözler

    “Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni, bu hazineden, mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî, bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr-u-zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir. Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asîl kanda, mevcuttur! Mustafa Kemal Atatürk 20 Ekim 1927 Günümüz Türkçesiyle: “Ey Türk Gençliği! Birinci görevin, Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini sonsuza dek korumak ve savunmaktır. Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel senin en kıymetli hazinendir. Gelecekte bile seni bu hazineden yoksun bırakmak isteyecek iç ve dış düşmanların olacaktır. Bir gün, bağımsızlık ve cumhuriyeti savunmak zorunda kalırsan, göreve atılmak için içinde bulunacağın durumun olanak ve koşullarını düşünmeyeceksin! Bu olanak ve koşullar hiç uygun olmayan bir durumda kendini gösterebilir. Bağımsızlık ve cumhuriyetini yıkmak isteyecek düşmanlar, dünya tarihinde benzeri görülmemiş bir galibiyetin, bir gücün temsilcisi olabilirler. Zorla veya hile ile kutsal yurdun bütün şehirleri teslim alınmış, bütün işletmeleri ele geçirilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve yurdun her köşesi işgal edilmiş olabilir. Bütün bu koşullardan daha acıklı ve korkunç olanı ise, ülkede iktidara sahip olanlar gaflet, sapkınlık ve hatta ihanet içinde olabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri kişisel çıkarlarını, işgalcilerin siyasi amaçlarıyla birleştirerek düşmanla işbirliği yapabilirler. Ulus, yoksulluk ve sıkıntı içinde ezik ve bitkin düşmüş olabilir. Ey Türk geleceğinin evladı! İşte bu durum ve koşullar içinde bile görevin, Türk bağımsızlığını ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun güç, damarlarındaki asil kanda mevcuttur! Mustafa Kemal Atatürk 20 Ekim 1927
    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK.

Çevrimiçi Üyeler

Yakın zamanda sitemizde 2 üye çevrimiçi oldu.
Üyeleri görebilmek için, üye girişi yapmanız gerekmektedir.

KARA KEDİ

 KARA KEDİ

   Geçenlerde güzel bir paylaşım gördüm.Üç tane kedi bir yöne bakıyor siyah bir kedi de ters istikamete bakıyordu.Altında ise "Dünyayı kurtaracak siyah kedidir" yazıyordu.Bu paylaşım bana yıllar önce dinlediğim bir hikayeyi hatırlattı.
   Bölüğün birinde hırsızlık olayı gerçekleşir.Bölük Komutanı, Astubay ve Bölük Çavuşları her ne kadar uğraşsalar da olayın müsebbibini bulamadılar.Sonunda Bölük ceza almak zorunda kaldı ve sıkıntılı bir süreç başladı.Bu süreçten darlanan Asker'in biri bütün cesaretini toplayıp Komutan'ın karşısına çıkar.
-Hayırdır evladım, ne istiyorsun?
-İçinde bulunduğumuz sıkıntılı sürecin sorumlusunu bulmak istiyorum Komutan'ım.
-Yani bizim bulamadığımız sorumluyu, Öyle mi?
-Müsadeniz olursa evet Komutan'ım.
-Eeee bul o zaman, benden ne istiyorsun.
-Bana bir gün izin verin çarşıdan bir siyah kedi, on gramda siyah boya lazım.
-Çarşıya gerek yok evladım bizim van kedisini boyayalım olsun bitsin, ha ha ha haaa! Bak yavrucuğum çarşıya çıkmak için bu dalavereyi düzenliyorsan ve bu işin sonu fiyasko olursa üzerim seni, vallahi üzerim.Haaa izin canın istiyorsa erkekçe söyle izin vereyim.
-Yok komutan'ım günlerdir plan yapıyorum her şey hazır.
-Haydi ulan! bütün yetki sende, istediğini yap şaşırt beni.Eğer beni şaşırtamaz isen ben senin feleğini şaşırtırım haberin olsun.
Ertesi gün gerekli olan şeyler temin edildikten sonra ortlığın kararması beklenir.Karanlıkta Bölük toplanır ve Asker konuşmaya başlar.
-Arkadaşlar! ben Türkiye'nin en meşhur medyumuyum.İçin de bulunduğumuz durumu bu gece çözeceğim.Bu gördüğünüz kediyi büyüledim.Bütün Askerler bu kediye ellerini sürüp geçecek.Hırsız elini sürdüğünde kedi miyavlamaya başlayacak.Biz de onun hırsız olduğunu anlayacağız.Şimdi hep birlikte gazinoya geçelim.
Tam o an da Assubay dudaklarını bükerek şu çümleyi söyler.
-Kedi miyavlayacakmış, kapçık ağızlı, ..ik kafalı, biz de yedik.
Askerlerin hepsi içeriye girdikten sonra bu işi üstlenen Asker ışıkların söndürülmesini ister ve kedinin hayal meyal görünmesi için kedinin üç metre yakınına bir mum yakar..Askerlerin hepsi ellerini kediye sürmeye başlar. Sonunda süreç tamamlanır.Ama gel gelelim kediden tık yok.Komutan dellenir.
-Hani lan kedi böğürecekti, böğürmedi, yaktım oğlum seni!
-Sabredin Komutan'ım daha olay bitmedi.Arkadaşlar ışıkları açın ve bütün Asker'ler ellerini havaya kaldırsın.
Asker bir süre ortalıkta dolaştıktan sonra Asker'in birini yakasından tutup Komutan'a teslim eder.
-İşte hırsız budur Komutanım.
-Nereden bildin ulan, hani kedi böğürmedi.
-Komutanım! hırsızda sizin gibi düz mantıkla düşündü.Halbuki ben medyum filan değilim.Siyah kedinin üstüne siyah boya sürdüm, karanlıkta çaktırmadan bu boyayı tazeledim.Bütün Askerler ellerini sürerken hırsız kedinin miyavlayacağını düşünerek ellerini kediye yaklaştırdı ama sürmedi.Bakın! bütün Askerlerin elleri siyah ama hırsızın elinde zerre kadar leke yok.
-Gel ulan yavrum! şu alnından öpeyim.MUCUUUUKK.
   Şöhretiniz, mevkiniz her ne olursa olsun kendinizi bulunduğunuz çağın gerçeklerine göre yetiştirip her duruma karşı üretecek fikriniz yoksa sorumlu olduğunuz toplulukların ne namuslarına ne mallarına ne canlarına nede hak ve hukukuna sahip çıka bilirsiniz.Yaşam dediğimiz süreç yalan ve yanılgılarla doludur.Bazen ellerı beyaz diye bizlere yutturulanlar hırhızın ta kendisi olabilir.Aylardır gündemi meşgul eden bir seçim var.Belediyeleri kim alacak acabaaaaaa!.Kim alırsa alsın hiç bir şey değişmez.değişen sadece erzah gidecek evler olur ve ihale alanlar değişir.Birinde türban olur birinde makyaj, birinde sakal olur birinde kravat.Değişen sadece bunlar olur.İnsanoğlu kendini kandırmakta mahir.Kafamızı kaldırıp bir baksak her şeyi göreceğiz.Ama dünyayı yaşadığımız sokaktan ibaret zannediyoruz.Çin ipekyolunu gıçımıza dayamış, ingiltere Dünyayı abluka altına almış, Rusya gemileri Akdeniz'e indirmiş, gizli örgütler dünya üzerindeki yapılanmasını tamamlamış, Japonya  Mimar Sinan tekniğiyle dünyanın köprü ve viyadüklerini yirmi yıllık ipotek altına almış, ülkelerin yarısı gelirini elli bin doların üstüne çıkarmış biz hala kravat ve türban siyaseti yapıyoruz.Bir ülkenin basını satılık adamlardan oluşuyorsa, adaleti siyaset emrindeyse, yön çizmesi gereken entellektüel kesim kedi köpek sevgisini insan sevgisine tercih ettiyse, fikir adamları hiç bir yerde yer bulamayıp çiçek, domates yetiştirmeye mahkum edildiyse, köylüleri bile yumurtayı ve ekmeği şehirden alıyorsa vay o memleketin haline.
Hikayelerinizin hep güzel olması dileğiyle saygılar efendim

Ahmet Çiftci | 06/04/2019

3 Yorum | 74 okunma | 1 beğeni

Yorumlar

Yorum Yapabilmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Yasemin Demir 04/05/2019 00:51

Bu güzel çalışma bir ay boyunca makamına yaraşır şekilde bizlere göz kırpacak KUTLUYORUZ  

 


Ahmet Çiftci 07/04/2019 22:50

Çok çok teşekkürler hocam, şiir dolu yüreğinize minnettarım efendim

Yasemin Demir 07/04/2019 21:50

Güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta boyuncada  makamını onurlandıracak haftanın seçkisi olarak . Şiir zamanı yönetimi adına içtenlikle kutlarız şairimizi ..Nice güzel paylaşımlara

Radyo


Siz de Dinleyin:

Son Yorumlar

Ramazan Efe
ATATÜRK BU DEMEK...My
güzel bir tanımlama atatürk bu demek... sağ...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
Fahri Doktor Civanım
kadim mizah yazan arkadaşımıza fahri mizah pro...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
Anlat Köye Mektup-2
türkü tadında ve sıcaklığında bir sayfa......
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
Deremem Diyor.
Dedim - dedi ikilemiyle oluşturulan halk Şiiri b...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
Pantolonumun Askıları
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta b...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
BİR AVUÇ KÖMÜR İÇİN.
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta b...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
BuĞDaY YaNıĞı
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta b...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
KIRK YAMA
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta b...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
FASETA
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta b...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
ESER KALMADI......
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta b...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
AKLIMDA KALAN TEK ŞEY...My
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta b...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
KÜN FEYEKÜN
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta b...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Ramazan Topoğlu
RAMAZAN VE ORUÇ
Teşekkürlerimizi saygılarımızı sunarız. ...
(Ramazan Topoğlu tarafından)
Devamı
Serpil  Savaş
GÜN BİTENE KADAR
Orhan bey teşekkür ederim sağ olun, saygılar....
(Serpil Savaş tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
GÜN BİTENE KADAR
Tasvirlerin dozu ile bütünlük çok iyi ayarlanm...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Şiraze - 3-
Tasvirlerin derinliğini düşletmek için, ardı...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
BuĞDaY YaNıĞı
Sevda mektubundaki tasvirler ne çok derindi! nice...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Atam'a.
ne kadar uzun yaşatsak da, verdiğimiz canlarl...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Hepsine uzağım
Öbeklerin toplamında, bütünlük arz eden bir t...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
ESER KALMADI......
Esat abimden, yine olağanüstü bir klasik şiir....
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı

Linkler