Şiir Zamanı her zaman herkese sağlık ve mutluluklar diler. (05/05/2019 01:49)


Duyuru

Cahit Sıtkı ile Dante ve Ömrün Yarısı [Devamı]

Thomas Bernhard:  Öfkenin Barok ve Romantik hali [Devamı]

Kafka  üzerine notlar-6 [Devamı]

GEÇMİŞTEN ESİNTİLER:İLHAN İREM [Devamı]

Tolstoy ve Gandhi: Zorbalığa karşı iyilikten ayrılmayın [Devamı]

Sabahattin Ali 111.doğum gününde anıldı!  Sahabattin Ali kimdir hayatı eserleri [Devamı]

Hoşgeldiniz

Özlü Sözler

    “Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni, bu hazineden, mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî, bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr-u-zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir. Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asîl kanda, mevcuttur! Mustafa Kemal Atatürk 20 Ekim 1927 Günümüz Türkçesiyle: “Ey Türk Gençliği! Birinci görevin, Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini sonsuza dek korumak ve savunmaktır. Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel senin en kıymetli hazinendir. Gelecekte bile seni bu hazineden yoksun bırakmak isteyecek iç ve dış düşmanların olacaktır. Bir gün, bağımsızlık ve cumhuriyeti savunmak zorunda kalırsan, göreve atılmak için içinde bulunacağın durumun olanak ve koşullarını düşünmeyeceksin! Bu olanak ve koşullar hiç uygun olmayan bir durumda kendini gösterebilir. Bağımsızlık ve cumhuriyetini yıkmak isteyecek düşmanlar, dünya tarihinde benzeri görülmemiş bir galibiyetin, bir gücün temsilcisi olabilirler. Zorla veya hile ile kutsal yurdun bütün şehirleri teslim alınmış, bütün işletmeleri ele geçirilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve yurdun her köşesi işgal edilmiş olabilir. Bütün bu koşullardan daha acıklı ve korkunç olanı ise, ülkede iktidara sahip olanlar gaflet, sapkınlık ve hatta ihanet içinde olabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri kişisel çıkarlarını, işgalcilerin siyasi amaçlarıyla birleştirerek düşmanla işbirliği yapabilirler. Ulus, yoksulluk ve sıkıntı içinde ezik ve bitkin düşmüş olabilir. Ey Türk geleceğinin evladı! İşte bu durum ve koşullar içinde bile görevin, Türk bağımsızlığını ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun güç, damarlarındaki asil kanda mevcuttur! Mustafa Kemal Atatürk 20 Ekim 1927
    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK.

Çevrimiçi Üyeler

Yakın zamanda sitemizde 5 üye çevrimiçi oldu.
Üyeleri görebilmek için, üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Pembe'li geçen zamanlarımdan..

 

Isparta adından sol tarafımın, içindeki kıpırtının kaynaşğını, kuşlarımın kanatlarının hareketlendiğini hissettim, nedenini bilemediğim her ne sebepse birden sıkılan sonrada ferahlatan Isparta ismi hala benliğim de korlaşş sessiz sakin duran içten içe meğer yanan sevgi selimi uyandırır bende. 

Biliyor musunuz insanlar neden eskilerden etkilenirler neden o zamana özlem duyarlar niçin içimizde kıpırtılar yo
ğunlaşır, demek ki o zamanların bizde birikimleri sevgisi acısı var, ama şunu itiraf etmek isterim gerçekten diyorum bir şiirimde yazdım saklı, günah, gizli bir aşkı yaşamak ne kadar toplumda sakıncalı olsa da o anın anların ne kadar değerli insanın isteyerek yaşamış olduğu büyük haz bence asla tasvip etmiyordum etmem de ama inanılmaz güzellikteydi nedense demek biz o zaman o an ki duymadığımız, taşıyamadığımız doyumsuzluğumuzun heyecanı veya özlemini canlandırdık.
O zamanlar dünyada olanlar olacaklar a
ğlamalar, açlar, savaşları görmezdi gözlerimiz, hissetmezdi açlıkları, ağlamaları, ne vardı o anki duygu yoğunluklarımız sevdamız, ikimizde hiç bir şeyden habersiz sadece kendimizi sevgimizi, aşkımızı konuşurduk bakınız evliliklerimiz ikimizin de aklında burasında değildi o beni gördüğünde benim onu gördüğümde dünya olduğu gibi sanki durardı her taraf sessizdi sanki sadece koca evrendi, tın yoktu kuşlar ötmezdi, yıldızlarda ayrı bir parıltılar vardı güneş bile bizi bunaltmadan ısıtırdı,ne bileyim o günler altındı, kıratı belli olmayan altın, zümrüt tü,o yanı başımda olsun tüm dünya yeşillikler, masmavi güneşli hava ve yıldızların selamladığı zifiri karanlıklar bile onun adı olan tüm gözlerimde Pembe'ler oluyordu adı gibi Pembe rengi sever oldum tüm evimin odalarını pembe'ye boyattım Pembe kalbime sanki damarlarımdaki kanı bile pembe'leştirdi o kadar sevdim ,
İnanır mısınız o ben evdekileri o kadar umursamazdık şeytan bile bizimle melekler bile bizimle hareket eder oldular bizim beraberliğimize, her nesne yaratıklar onaylıyordu sanki, gezdiğimiz üzerine bastığımız toprak, asfaltlar bile bizim geçtiğimiz yerlerden bize selamlar veriyorlar gibiydi, mutluyduk hem de çok o denize girdiğimizde ‘'Kaş'' bile bize bir başka gelirdi hırçın dalgalar birden sakinleşir bizi karşılarlardı denizin kızgınlığı sayemizde dururdu serin olan suyu girdiğimizde ılışırdı o muhteşem gülüşü denizde bir başka olurdu Pembe'min.
Denizle, dalgayla gülerdi sanki bana uzaklarda Sami'ci
ğim seni çok seviyorum seninle olmaktan o kadar mutluyum derdi bir başka siması bana sanki karşımdaki senelerin aşkı eşim, karımdı,
Ne var ki saklı bahçemizde orada gizli a
şkımızı oynuyorduk, bulutlarda geziyor denizin acı tuzlu suyu bile bize mis geliyordu aşkımız sevgimiz en üst doruktaydı, ne zaman beraber olsak ufkumuzda olurduk dünyadaki bütün lezzetlerin tadında olurduk o benimdi benim kollarımda beni ısıtandı memnunduk, memnundu bir başka gözlerinden sevgiler çıkıyordu, her konuda anlaşırdık çok iyi bir karı koca idik sanki ama yanlışta olsa yalanda olsa ne zamana kadar devam edecektik bunu bile konuşmadık var mı yok mu sevgi beraberlik tek amacımız bugündü yarınlar bizim için sanki değildi yarın ne olacak umurumuzda değildi ne zaman ayrılık başladı bilirdik ne zaman beraber olacağız onu konuşurduk ayrılmadan evlerimize gitmeden ne zaman buluşacaktık onun tarihini koyardık asla her buluşmamızda belirli saatten önce kavuşurduk birbirimize zamandan sonra gelmezdik bir an önce görmekti öpüşmek ‘'Kaş'' taki yazlığına gitmekti tek amaç aç kaldığımız yol yorgunlukları birden yok olur saatlerce yatardık gece karanlıklar bize aydınlanırdı konuşmadan sadece sıcaklık nefesini duymak gözlerinin göz kapaklarının kapanması açmaya elvermezdi biz kendimizde olmadan, ne kadardı, güzeldi yaşadıklarımız asla o zamanı bu zamanda bulamadım o sevgiyi aşkı beraberlikleri, soğan bile o kokardı içime sinmiş nefesi benim tenime o kadar yapışştı ki hala nerede karşılaşsam o sen bu benim Pembe'm derim o gülüşlerini ellerinin sıcaklığını şimdi de olsa hatırlarım zaman bizim için durmuşken şimdilerde o kadar hızlı ilerliyor yokluluğunu zamanla unutsam da nedense Ispartalı dendimi hayatım birden alevlenir sen misin o Pembe'mle karşılaştım demeye durur olurum.

Sami'm Sami'm orada denilecekmi
ş gibi haykırmalar duyacak olurum, eğer bir başkası ise, siz o Pembe'm değilsiniz, hayallerim soğuk buzlu duşta kaldı, ben o zamanları güzel saatleri, günleri, ayları, seneleri anlatmakla bitiremem sohbetler alır götürür beni bir yerlere, sönmüş olan korları alevlendirir zararlar görürüm, bilemediğim kalbimdeki alevler neden sonsuz sönmezler neden bir zaman sonra ısınırlar alevlenirler anlamam.
Durup dururken nereden hatırladım demeye ba
şlarım ama bir nebze de olsa kendime gelirim, o raflardan onun adına yazdığım şiirlerimin karalamalarını alırım, buruşuk yüreğime sanki nefes gelir, can damarımdan kanlarım bir başka dönmeye başlar sol tarafımda heyecanlarım artar, olsun onu hatırlamak kadar güzel bir şey yok, şunu da çok merak ediyorum hani derler ya ölmeden önce mutlaka çok arzuladığın ne ise mutlaka onunla buluşacak veya görüşeceksin ben de bu söylev le yaşıyorum ne zaman acaba ben Pembe'yi göreceğim ne zaman bana sureti veya nasıl görünecek onu bekliyorum kader bizi ne zamana kadar buluşturacak o zaman ne zamansa ne yapacağımı şimdiki hayatımı nasıl etkileyeceğini de bilemiyorum bana ona neler verecek bilmiyorum.
Her
şeyin ilacı sabırdır sabredeceğim ama inanırmısınız merak ettiğimse acaba Pembe'de beni hiç aradımı arıyormu merak ediyormu 3 çocuğu vardı acaba okudularmı evlendilermi hala eşi ilemi, bir sürü daha sorular kafamda, debelendiriyor benim onu aradığım kadar bulunduğum yere geldi mi sordu mu veya hala sağ mı aslında bulmak şu zaman da basit gibi içimden de gelmiyor aramak soruşturmak ne bileyim insana bazen olur ya şu işin üzerine gidiverseniz olacak gibi görünür bende şuan öyle bir heyecan yok.
Diliyorum tüm zamanlarımızın ya
şadıklarımızın bir daha buluşmasını bu yaşadığım zamanlarda kendimdeyken onunla yaşamak o heyecanı o zamanlardaki gibi olmasa da sadece görmek o masum duruş

Samİ ARLAN | 20/04/2019

0 Yorum | 31 okunma | 0 beğeni

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorum Yapan Siz Olun.
Yorum Yapabilmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Radyo


Siz de Dinleyin:

Son Yorumlar

Ramazan Efe
ATATÜRK BU DEMEK...My
güzel bir tanımlama atatürk bu demek... sağ...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
Fahri Doktor Civanım
kadim mizah yazan arkadaşımıza fahri mizah pro...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
Anlat Köye Mektup-2
türkü tadında ve sıcaklığında bir sayfa......
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
Deremem Diyor.
Dedim - dedi ikilemiyle oluşturulan halk Şiiri b...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
Pantolonumun Askıları
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta b...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
BİR AVUÇ KÖMÜR İÇİN.
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta b...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
BuĞDaY YaNıĞı
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta b...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
KIRK YAMA
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta b...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
FASETA
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta b...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
ESER KALMADI......
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta b...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
AKLIMDA KALAN TEK ŞEY...My
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta b...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
KÜN FEYEKÜN
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta b...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Ramazan Topoğlu
RAMAZAN VE ORUÇ
Teşekkürlerimizi saygılarımızı sunarız. ...
(Ramazan Topoğlu tarafından)
Devamı
Serpil  Savaş
GÜN BİTENE KADAR
Orhan bey teşekkür ederim sağ olun, saygılar....
(Serpil Savaş tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
GÜN BİTENE KADAR
Tasvirlerin dozu ile bütünlük çok iyi ayarlanm...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Şiraze - 3-
Tasvirlerin derinliğini düşletmek için, ardı...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
BuĞDaY YaNıĞı
Sevda mektubundaki tasvirler ne çok derindi! nice...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Atam'a.
ne kadar uzun yaşatsak da, verdiğimiz canlarl...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Hepsine uzağım
Öbeklerin toplamında, bütünlük arz eden bir t...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
ESER KALMADI......
Esat abimden, yine olağanüstü bir klasik şiir....
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı

Linkler