Tülin Şen ALTINLI'yı vefatının 5. yılında, sevgi, özlem ve rahmetle anıyoruz. (20/02/2020 20:46) | Şiir Zamanı her zaman her yerde sağlık, mutluluk, esenlikler diler. (09/02/2020 10:45)


Duyuru

Tülin Şen Altınlı güzel yürekli meleğimiz unutmadık unutturmayacağız  [Devamı]

Ursula K. Le Guin şiirleri ;'' Tanrı Kuşlarıyla Buluşmak''  [Devamı]

Memleket Hikayeleri'nin 100.yıl Özel baskısı [Devamı]

''Gözlerim sığmıyor Yüzüme'' Yeni baskısıyla [Devamı]

YaŞar Nabi Nayır [Devamı]

James Bond Romanlarında Türkiye ve Türkler: James Bond;Eric Ambler ve MUSTAFA KEMAL [Devamı]

GEÇMİŞTEN ESİNTİLER :ALPAY [Devamı]

Hoşgeldiniz

Özlü Sözler

    Vücudunun %70 i su olan bir canlının nasıl olurda içi yanar .
    Ece Ayhan:

Çevrimiçi Üyeler

Yakın zamanda sitemizde 6 üye çevrimiçi oldu.
Üyeleri görebilmek için, üye girişi yapmanız gerekmektedir.

ONLAR BU TOPLUMUN SÜLÜKLERİDİR


“İnsan tükenmez.” sözünü arkadaşlarımızla söyleşilerde de yazdığım yazılarda da zaman zaman kullanırım. Halk arasında da şöyle bir söz kullanılır. “Sen iyiysen herkes iyidir.” Bu ikinci sözün doğruluğu olaylara, durumlara göre değişir; ama yine de doğruluk payı çoktur.
Yaz aylarında yaşadığım Didim’de birkaç yıl önce okul arkadaşlarımdan Mehmet Durukafa ile buluştum. Ben, onun yazın Didim’de kaldığını bilmiyordum. Daha doğrusu nerede yaşadığını da bilmezdim. Okulda ayrı sınıflardaydık; ama bir tanışıklığımız vardı. Facebook sayfasında yaşadığı yer olarak “Didim” sözcüğünü görünce hemen mesaj yazdım. O gün buluştuk. Bu buluşmalarımız, sohbetlerimiz zaman zaman devam eder.
Mehmet arkadaşım geçen yıl beni başka bir arkadaşıyla tanıştırdı. Hasan Kartoğlu. Değişik konulardan söz ederken bilgisayarla ilgili bir konuyu sordum Hasan Bey’e. Kendisi de edebiyat öğretmeni, ama bilgisayardan da anlıyormuş. Hemen önündeki “laptop” denen bilgisayardan konuyu bana ayrıntılı anlattı. İlk buluşmamızdan, söyleşilerimizden sonra Mehmet bana şunları söyledi: “Hasan, kiminle ilgili olursa olsun kendisine söylenen sorunu çözmeyince rahat edemez.” Benim ilk tanışmadan sonra vardığım kanaat de buydu.
Geçenlerde Hasan Bey telefon etti. Bir çay bahçesinde buluştuk. Mehmet Durukafa bel rahatsızlığından İzmir’de tedavi olduğu için aramızda yoktu. Yine değişik konulardan konuşurken sözü benim yazılara getirdi, dedi ki;
“-Evet yazıların düzgün, akıcı; ama hep özel olanı, kendi yaşadıklarını anlatıyorsun, biraz da genele yönel. Değişik konuları yaz.”
Arkadaşım haklıydı. Ben de kendisine şunları söyledim:
“-Gerçi benim yazdıklarımın tamamına bakılırsa genel sorunları da işlediğim epeyce yazı var. Ben, öyle her konuda fikir yürütecek donanıma sahip değilim. Yazar, araştırmacı yazar da değilim. Yaşadıklarımı doğal olarak kolay yazıyorum. Anlattıklarım, bazı yazılarımda da belirttiğim gibi köyümün köy olduğu yıllardaki yaşayışı, kültürü, insanları; okul anılarım, tanık olduğum bazı olaylar, değişik olaylar karşısındaki duygu ve düşüncelerim.”
“-Yine de yazmalısın!” dedi Hasan Bey.
…..
Bugün pazar. Bazı yazılarımda belirttiğim gibi gazetelerin Pazar eklerini okumayı severim. İki gazete aldım. Birinin ekinde son yılların parlayan gazetecisi İsmail Saymaz’la bir röportaj vardı. Konu İsmail Saymaz’ın ülkemizdeki tarikatlarla ilgili kitapları, görüşleri, araştırmaları.
Okuyunca aklıma Hasan arkadaşımın söyledikleri geldi. Tarikatlar üstüne görüş bildirecek, yorum yapacak yetkinlikte değilim; ama bu gözü pek gazetecimizin söylediklerinden de yararlanarak bu yazıyı yazmaya karar verdim. Okuyunca sizler de şaşıracaksınız. Bu toplumun, dinin sülükleri olan tarikatların içyüzünü.
…..
Uzun yıllar bir Orta Anadolu kasabasında görev yaptım. Duyar ve üzülürdüm, o ilçedeki üst düzey bazı yöneticilerin, okul müdürlerinin, öğretmen ve memurlardan bazılarının otobüslerle bilmem neredeki şeyhin eteğini öpmeye gittiğini.
İzinden hiçbir zaman ayrılmayacağım Mustafa Kemal Atatürk, bu tarikatların çanına ot tıkamıştı, “Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat medeniyet tarikatıdır.” diyerek tüm tekke ve zaviyeleri kapattırmıştı. Ne yazık ne acı ki onun kurup büyüttüğü bu Cumhuriyet; şimdi şeyhlerin, dervişlerin, meczupların, tacizcilerin cirit attığı ülke oldu.
Bizim öğrencilik yıllarımızda bu gericilik yuvalarıyla mücadele edilirdi. Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü’nde okurken okula ilk yıl gündüzlü devam ettim. Oturduğum evin karşısındaki bir evde her gün uğultulu sesler geliyordu. Sonra öğrendik ki “Nurcular” denen grubun zikir toplantısı yapılırmış. Polis basmış ve hepsini götürmüş. Şimdi ise bir örümcek ağı gibi, içten içe zerk edilen bir zehir gibi yurdumuzun damarlarına işlemişler.
Ben, bu konularda bilgiç geçinip ahkam kesecek değilim; ama şuna inanıyorum, bu tarikatlar dine de zarar veren gericilik yuvalarıdır. Daima ileriyi gören Mustafa Kemal Atatürk bunları boşuna kapattırmamıştır. Daha fazla uzatmadan gazetedeki röportajdan bölümler aktarayım;
*Ülkemizde iki buçuk milyon insanın tarikatlarla ilgisi var, bunlardan bir milyonu aktif durumda. Bu da çok tehlikeli durum.
*Tarikatlara bulaşan insanlar dünyada eksikliğini çektikleri şeylerin şeyhler aracılığıyla gerçekleştirilmesini istiyorlar. Şeyhleri, mutluluğun aracı görüyorlar, cennete kavuşacakları söylemine kanıyorlar.
*Bu şeyh denilenlerin çoğu ilkokul mezunu, dini eğitimleri yok, Kuran’ı bilmezler. Çoğu oruç tutup namaz kılmaz.
*Ekonomik ve eğitim açısından toplumun en alt kesimi bunların müritleridir. Bu tam bir genelleme değil. Müritler arasında milletvekili, avukat, yargıç, iş adamları da var.
*Bir milletvekili, evinin altında hazine olduğunu cinlerin kendisine söylediğini anlatan şeyhe “Allah dostlarının bu gücü olduğuna inanıyorum.” diyerek tonla para kaptırıyor.
*M. Çalışkan adlı şeyhin sekiz karısından bir edebiyat, biri ilahiyat fakültesi mezunu.
*Türkiye’de otuz tarikat, dört yüz cemaat var. Sayıları giderek artıyor. Siyasette, iş, eğitim alanında etkinlikleri çok arttı.
*Fetö’den boşalan yeri dolduruyorlar. Kamusal alan onların isteklerine göre düzenleniyor.
*1950’den sonra giderek palazlandılar. Anlattıkları da din değil. Ahmet Yesevi, Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre bir lokma, bir hırkayla yaşarken şimdiki şeyh bozuntularının yığınla şirketi, mal varlığı var.
*Yasal sayılmadıkları için yaptıkları hiçbir şey denetim altında değil.
Gazeteci İsmail Saymaz, o sözde şeyhlerden birkaçının adlarını da vererek yaptıklarını kısa kısa şöyle belirtmiş:
*Süleyman Işık: Evinin bodrum katına tekke kurdu, genç erkekleri istismar etti. Varlığını 19 yıl sürdürdü.
*Nevzat Açıkgöz: Cinlerin koruduğu defineyi çıkaracağını iddia ederek çok kişiyi dolandırdı. Bir milletvekilinden bu yolla bir milyon 520 bin dolar hortumladı.
*Uğur Korunmaz: Müritlerinin cennete gitme yolunun kendi odasından geçtiğini söyleyerek kadın-erkek ayırmadan onlarla cinsel ilişkiye girdi. Varlığını on altı yıl sürdürdü.
*Mustafa Çalışkan: Hırsızlık, çocuk istismarı gibi suçlardan ceza almış. Müritleri onu ceza evinde bile ziyaret etmişler. İlişkide bulunduğu kadınlar onun lehine ifade vermişler.
Bunlar, gazeteciyle yapılan röportajdan alıntılar.
Saymakla tükenmeyecek rezillikler. Bu ülkede yanmaz kefen satan “Cüppeli” namıyla bir rezilin on binlerce müridi varsa kime ne diyelim. “Eller aya, biz yaya” sözünün güzel yurdumuzda hayata geçirişi. Doksan yıl önce “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir.” diyen bir lidere layık olamadık. Pek çok dünya ülkesi bilimde ve teknikte dev adımlarla ilerlerken biz “Şunu yaparsam orucum bozulur mu? Bu dünyada evlenmemiş kızlar öbür dünyada ne olacak?” gibi sorularla uğraşıyoruz. İşin tuhaf yanı da bunlara benzer saçma sapan soruları yanıtlayanların adlarının önünde de “Prof.” unvanı var.
…….
Beyinler yıkanıyor
O körpe, genç beyinler
Durmadan çoğalıyor
Her köşe başında “arka bahçe” saydıkları okullar
Güzel yurdumda
O pırıl pırıl genç beyinlerin
Bilime, tekniğe, akla, durmadan ilerlemeye
Çağdaş uygarlık düzeyine çıkmaya
İhtiyacı var
…………………………………………………
Numan Kurt
11 Ağustos 2019

Numan Kurt | 11/08/2019

1 Yorum | 206 okunma | 0 beğeni

Yorumlar

Yorum Yapabilmek için Üye Girişi Yapmalısınız

yönetim yardım editörü 08/09/2019 19:30

Güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta boyuncada  makamını onurlandıracak haftanın seçkisi olarak . Şiir zamanı yönetimi adına içtenlikle kutlarız şairimizi ..Nice güzel paylaşımlara

Radyo


Siz de Dinleyin:

Son Yorumlar

Gülseren MORKAN
DÖNGÜSEL GECE TRAVMALARI - ÜZGÜ
Derin ve insanı içine çeken harikulade bir şii...
(Gülseren MORKAN tarafından)
Devamı
Gülseren MORKAN
--GÜNAYDINN--
Çok değerli yorum ve beğeni için çok teşekk...
(Gülseren MORKAN tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Ruhani
Evet, değerli şairim, kelimelerle oynanan bir oy...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Bir gün gelir de..
Harika bir bir sevda söylenmesi, yare ulaşan diz...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
--GÜNAYDINN--
Böylesine iç açıcı bir şiiri, ne zamandır o...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
Kuşsal Mazeretler................
...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
SUÇ SENİN DEĞİL
...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
BEN SADECE ÖLÜRÜM
...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Gülseren MORKAN
KALAN BENİMM
Şiirimi gün seçkisiyle taçlandıran Şiir zama...
(Gülseren MORKAN tarafından)
Devamı
Gülseren MORKAN
KALAN BENİMM
Çok teşekkür ederim değerli yorumunuza. sel...
(Gülseren MORKAN tarafından)
Devamı
Hasan  Büyükkara
Ruhani
Kelimeleri çok sevmezseniz şiir yazamazsınız d...
(Hasan Büyükkara tarafından)
Devamı
Ali  ALTINLI
KAN GÖVDEYİ
Şİİr zamani aİlesİne bakİ selamlar......
(Ali ALTINLI tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Ruhani
Çok teşekkürler yorumlarınıza değerli şair ...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
Ruhani
" ne derse desin şeyh cana zikir, ruha fikir ...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
SUÇ SENİN DEĞİL
Bile bile lades yani. her tercih kaderini yaşıyo...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
ŞİİRLER KALSIN
Gerçekten hoş ve akıcı bir şiir olmuş. ...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
-*-Eğnim -*-Aşk-*-
...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
BAĞRI ÇIPLAK BİR MEZARA ŞİFRELİ SERÜVENLER GÖMÜYORUM
...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
KALAN BENİMM
...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
KAN GÖVDEYİ
...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı

Linkler