Tülin Şen ALTINLI'yı vefatının 5. yılında, sevgi, özlem ve rahmetle anıyoruz. (20/02/2020 20:46) | Şiir Zamanı her zaman her yerde sağlık, mutluluk, esenlikler diler. (09/02/2020 10:45)


Duyuru

Tülin Şen Altınlı güzel yürekli meleğimiz unutmadık unutturmayacağız  [Devamı]

Ursula K. Le Guin şiirleri ;'' Tanrı Kuşlarıyla Buluşmak''  [Devamı]

Memleket Hikayeleri'nin 100.yıl Özel baskısı [Devamı]

''Gözlerim sığmıyor Yüzüme'' Yeni baskısıyla [Devamı]

YaŞar Nabi Nayır [Devamı]

James Bond Romanlarında Türkiye ve Türkler: James Bond;Eric Ambler ve MUSTAFA KEMAL [Devamı]

GEÇMİŞTEN ESİNTİLER :ALPAY [Devamı]

Hoşgeldiniz

Özlü Sözler

    Vücudunun %70 i su olan bir canlının nasıl olurda içi yanar .
    Ece Ayhan:

Çevrimiçi Üyeler

Yakın zamanda sitemizde 7 üye çevrimiçi oldu.
Üyeleri görebilmek için, üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Kırılgan bir gülüşte binlerce acı"Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, Onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır.” Mustafa Kemal Atatürk


Türkiye, Kanada ve Peru tarafından yapılan girişimler sonucunda Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 10 Aralık 2011 tarihli toplantısında 11 Ekim, "Dünya Kız Çocukları Günü" olarak ilan edilmiştir.


Dünya Kız Çocukları Günü; kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi, desteklenmesi, güçlendirilmesi ve kız çocuklarının çocuk haklarından eşit ve tam olarak yararlanması amacıyla ilan edilmiştir. Kız çocuklarına yapılacak olan yatırımların; kız çocuklarına olan karşı ayrımcılık, şiddet ve çocuk gelinlerin önüne geçilebileceğine vurgu yapılmıştır. Bu amaç ile farkındalık yaratmak için, her 11 Ekim’de belirlenen farklı bir tema ile tüm dünya ülkelerinin dikkati kız çocuklarının sorunlarına dikkat çekilmeye çalışılmaktadır.


Çocuk İşçiler:
UNICEF’in (Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu) raporuna göre 5–9 yaş arasındaki kız çocuklar ev işlerine kendi yaşlarındaki erkek çocuklara göre %30 oranında daha fazla zaman harcıyor. Kız çocukların yaşı ilerledikçe iş yükü de artıyor. Örneğin; 10–14 yaşlarındaki kız çocuklar erkeklere göre ev işlerinde %50 daha fazla zaman harcıyor. Rapor, kız çocukların yaptıkları işlerin daha az göründüğünü ve çoğu durumda bu işlere daha az değer verildiğini vurguluyor.


Ülkemizde eğitim sistemi içinde olmayan çocukların büyük bir bölümü çalışmaktadır. Sanayileşmiş büyük kentlerde çocuk emeğinin denetim alanı dışında kalan, kayıt dışı olan iş yerlerine kaydırıldığı da görülmektedir. Çocuk iş cinayetlerinde ölen kız çocuklarının oranı yüzde 16 ile genel iş cinayeti verilerindeki kadın işçi oranından fazladır.
Kırsal bölgelerde ise eşit olmayan görev dağılımı küçük yaşlarda başlamaktadır. Örneğin: Kız çocukların yemek pişirme, temizlik yapma, kendinden daha küçük kardeşlerine bakma, su getirme, yakacak toplama ve hayvanlara bakma gibi gündelik ev işlerini yapma görevlerini de üstlenmiştir.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 900 bini bulan bu çocukların önemli bir bölümünü kız çocukları oluşturmaktadır. Kız çocukları ücretsiz tarım işçiliğinden, mevsimlik işçiliğe, ev içi çalıştırılmaya kadar pek çok alanda yoğun emek sömürüsüne maruz kalmaktadır.


Çocuk anneler:
2002’den bu yana 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yaptı. 15 yaşın altında cinsel istismara uğrayarak doğum yapan çocuk sayısı ise 15 bin 937 olarak kayıtlara geçti. Bu veriler resmi kayıtlar. Kayıt dışı olanları tabi ki bilmiyoruz. Çocuklara yardım örgütü Save The Children (Çocukları Kurtarın Vakfı), küresel çapta her yıl 7 milyon 500 bin kız çocuğunun zorla evlendirildiğini açıkladı. UNICEF’in verilerine göre dünyada 700 milyondan fazla kız çocuğunun 18 yaşından önce evlendiği açıklanmıştır. Bu sayının da 3’te 1’i, yani yaklaşık olarak 250 milyonu, 15 yaşından önce evlenmiş olan kız çocuklarıdır. 2015 yılı verilerine göre; 15 yaşında evlendirilen kız çocuklarının oranı %3 iken, 18 yaşında evlenen kız çocuklarının oranı ’tür. 15 -19 yaş arasındaki kız çocuklarında hamile kalmaya veya doğuma bağlı ölümler çok sık ortaya çıkmakta olup, UNICEF raporlarına göre, her yıl 70.000 kız çocuğu hamile kalmaya veya doğuma bağlı olarak hayatını kaybetmektedir.


Cinsel istismar:
Ülkemizde; cinsel istismara uğrayan çocukların yaş ortalaması 13,7’dir. İstismar edilen çocukların yüzde 71,6’sını 14 -17 yaş arasındaki çocuklar oluşturmaktadır. Bahse konu çocukların yüzde 88,3’ü kız çocuğudur. İstismara uğrayan çocukların yüzde 52,9’u eğitim hayatına devam etmemektedir. Bu çocukların yüzde 4,7’si zihinsel engelli iken, yüzde 7,3’ü daha evvel de istismara uğramıştır. İstismarlar yüzde 62 oranında tekrar etmiştir. İnsanın canını yakan ise: Kız çocuklarının tecavüze uğradıktan sonra "rızalarının olduğu" gerekçesiyle tecavüzcüleriyle, ceza indirimi ile evliliğe mecbur bırakılması ve cinsel istismar bu şekil de yasal olarak devam etmektedir.


Çocuk gelinler:
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de 16 -17 yaş gurubunda olan kız çocuklarının resmi evlenmelerinin toplam resmi evlenmeler içindeki oranı yüzde 5,2. Devletin resmi rakamlarına göre, 2015’te 16 -17 yaş grubunda resmi çocuk gelin sayısı 31 bin 337 olarak açıklandı.
Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre, ülkemizde çocuk yaşta evlilik ve nişanlılık nedeniyle eğitime devam edemeyenlerin yüzde 97,4’ü kız öğrencilerdir. Liselerde okuyan çocukların evlenmeleri halinde açık Liseye kayıt yaptırmak suretiyle öğrenimlerine devam etmelerinin önünü açan “Yeni Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği” ile erken yaşta evlilikleri teşvik eder hâle gelinmiştir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verilerine göre; ülkemizde son üç yılda çocuk gelin sayısı 130 bine ulaşmıştır. Bu sayı sadece resmi olan rakamlardır. Oysa biliyoruz ki, çocuk yaşta evlendirilenlerin gerçek sayısı çok daha yüksektir. Kız çocuklarını eve kapatma, anne ve eş rolüyle sınırlama gibi bir yaklaşım devam etmektedir.


- Erken yaşta evlilikler kadının statüsünü düşüren sorun olmaya hala devam ediyor. Kız çocukları kendilerini koruyamayacak yaşta yapmak zorunda kaldıkları evlilikler ile fiziksel, duygusal, sözel ve cinsel şiddet görmektedirler. Erken yaşta evlilik suç olmaya devam etmeli ve bu alanda caydırıcı yasalar çıkarılmalıdır.


- Çocukların hiçbir tehlike ve tehdide maruz kalmadan, gelecek kaygısı duymadan sağlıklı ve güvenli bir ortamda çocukluklarını mutlu ve özgür yaşayabilmeleri için mücadele ivedilikle devam edilmeli.


- Çocuk yaşta evliliğin, kız çocuklarının eğitiminin son bulması demek olduğu da net bir şekilde bilinmeli.


- Okula gitmeyen kız çocuğunun evlenme ihtimali; gidenden kat be kat daha fazla olduğunu artık idrak edilmeli…


- Kız çocuklarının çocuk yaşta evlilikler nedeniyle eğitim dışında kalmasından dolayı ülkemizde kadınların yüzde 8.06’sı yani 2 milyon 617 bin 566 kadın okuma yazma bilmemektedir.


Demokratik, laik, bilimsel ve cinsiyet ayrımcılığı olmadan; eğitim hakkı önündeki tüm engellerin kaldırılması temennisiyle: Özgüvenli, değer duygusu yüksek, Güçlü kızlar ve güçlü kadınlar ile aydınlık yarınlara…
Not: Sosyal medyada galiba günün anlamı yanlış biliniyor.

Prenseslerini (kızlarını) överken günlerini kutlayan anneler…”Dünyada en güzel şey KIZ babası olmak” diye kızlarına methiyeler düzen babalar… En pahalı restoranlarda, en şık abiye kıyafetlerle çekilmiş özçekimlerin boy boy paylaşıldığı gün değil


11 Ekim’in bir bayram değil, bir mücadele günü olduğunun farkındalığını yaratma günüdür.
Dünya genelinde her 7 dakikada bir kız “Çocuk Gelin” oluyor!

Ve…

Kırılgan bir gülüşe binlerce acı sığdırıyorlar biliyor musunuz ?Nuray Çakmak/11/Ekim/2018

Nuray Çakmak | 10/10/2019

1 Yorum | 263 okunma | 0 beğeni

Yorumlar

Yorum Yapabilmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Yasemin Demir 29/12/2019 18:50

Güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta boyuncada  makamını onurlandıracak haftanın seçkisi olarak . Şiir zamanı yönetimi adına içtenlikle kutlarız şairimizi ..Nice güzel paylaşımlara

Radyo


Siz de Dinleyin:

Son Yorumlar

Gülseren MORKAN
DÖNGÜSEL GECE TRAVMALARI - ÜZGÜ
Derin ve insanı içine çeken harikulade bir şii...
(Gülseren MORKAN tarafından)
Devamı
Gülseren MORKAN
--GÜNAYDINN--
Çok değerli yorum ve beğeni için çok teşekk...
(Gülseren MORKAN tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Ruhani
Evet, değerli şairim, kelimelerle oynanan bir oy...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Bir gün gelir de..
Harika bir bir sevda söylenmesi, yare ulaşan diz...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
--GÜNAYDINN--
Böylesine iç açıcı bir şiiri, ne zamandır o...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
Kuşsal Mazeretler................
...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
SUÇ SENİN DEĞİL
...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
BEN SADECE ÖLÜRÜM
...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Gülseren MORKAN
KALAN BENİMM
Şiirimi gün seçkisiyle taçlandıran Şiir zama...
(Gülseren MORKAN tarafından)
Devamı
Gülseren MORKAN
KALAN BENİMM
Çok teşekkür ederim değerli yorumunuza. sel...
(Gülseren MORKAN tarafından)
Devamı
Hasan  Büyükkara
Ruhani
Kelimeleri çok sevmezseniz şiir yazamazsınız d...
(Hasan Büyükkara tarafından)
Devamı
Ali  ALTINLI
KAN GÖVDEYİ
Şİİr zamani aİlesİne bakİ selamlar......
(Ali ALTINLI tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Ruhani
Çok teşekkürler yorumlarınıza değerli şair ...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
Ruhani
" ne derse desin şeyh cana zikir, ruha fikir ...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
SUÇ SENİN DEĞİL
Bile bile lades yani. her tercih kaderini yaşıyo...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
ŞİİRLER KALSIN
Gerçekten hoş ve akıcı bir şiir olmuş. ...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
-*-Eğnim -*-Aşk-*-
...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
BAĞRI ÇIPLAK BİR MEZARA ŞİFRELİ SERÜVENLER GÖMÜYORUM
...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
KALAN BENİMM
...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı
Sevim Yakıcı (Almila Kargülü)
KAN GÖVDEYİ
...
(Sevim Yakıcı (Almila Kargülü) tarafından)
Devamı

Linkler