Gökyüzüne en son ne zaman baktınız, gönlünüzün kalemini en son ne zaman gökyüzü maviliğine bandınız? Bugün gökyüzü sizin olsun. (08/07/2020 11:45) | Geciken ve yeni başlayan yaz akşamlarından şiir dolu sağlıklı , mutlu EVDE KAL günleri dileriz. (28/06/2020 06:01)


Duyuru

Tülin Şen Altınlı güzel yürekli meleğimiz unutmadık unutturmayacağız  [Devamı]

ATATÜRK’ÜN EDEBİYATLA İLGİLİ GÖRÜŞLERİ [Devamı]

Editörlük felsefesi [Devamı]

GEÇMİŞTEN ESİNTİLER:AJDA PEKKAN [Devamı]

Hoşgeldiniz

Özlü Sözler

    Erkek, ulaşamadığı kadını lanetler. Kadın, ulaşamadığı erkeğe "aşk" der.
    • Dostoyevski

Çevrimiçi Üyeler

Yakın zamanda sitemizde 2 üye çevrimiçi oldu.
Üyeleri görebilmek için, üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Tabiri Caizse Suzan


‫صفحة سابقى كما انا‬‎ ile ilgili görsel sonucu

Kaygı ile elden kayıp giden senelere üzülmek! Hiç kimse, kimsenin yuvasını yıkmaz, yıkmaya da  cesaret edemez, hatta öğüt üstüne öğüt vererek durumu kurtarmaya çalışır, hele karşısında genç ve tecrübesiz evliler varsa! Tabiri caizse;  Avrupa da kimi kimsesi olmayana yol göstermek varken, hainlik yapıp huzursuzluğa çanak tutmak niye? Yıllar, yıllar önce ta, o zamanlar yeni evli bir çiftten, onların yaşantısına az çok vakıf olduğumu ama şimdiki zamana göre uyarlayıp bahsedeceğim. 

Türkiye'nin fakir bir köyünden Danimarka'ya gelin gelen o zaman yaşı 20 dahi olmayan Suzan, çarşı, pazara çıktığımda görürdüm. Burada hangi şehirde oturuyorsanız, mutlaka kişiler birbirini uzaktan da olsa tanırlar. gel zaman git zaman bu kızcağız - Teyze, siz nerelisiniz diyerek beni pazarda durdurmuş, önce şaşırdım, sonra konuşmaya başladık, kimsesinin olmadığını çok yalnızlık çektiğini vs. Onu rahatlatmak adına tam konuşacakken Suzan kocasını bana tanıştırıp İrfan falanca şehirden benden 10 yaş büyük dediğinde. Kocası onu tersleyip - Gelmeseydin sana yalvardım mı gibi abesle iştigal saçma kurulan cümleler. Aradan geçen bir sene sonra onları bizim oturduğumuz semtte yolda 
yürürken görmüştüm kocasının geçen yıl hanımına sert davranışını unutmamıştım. Sahip çıkmamakla birlikte, başımla selamlarını aldım, hatırımı sorarak durdurdular, burada mı oturuyorsunuz gibi sorular vs. - Evet diyerek yanıt vermiştim, kocası karısına git kahve yap, yaptığın daha doğrusu yapamadığın kuru çöreklerden de getir bahçede belki yumuşar, sohbet ederken yeriz. Daha ileri giderek, alaylı şekilde bakalım Gülsen abla beğenecek mi? - Elbette beğenirim, hiç kimse anasının karnından tecrübeli olarak doğmamıştır oğlum, durun bakalım henüz yolun başındasınız, hayat bu getirisi ve götürüsü ne olacak, kimi nerelere savuracak? Neyse ki Suzan elindeki tepsi ile göründü, kıza yardım amaçlı ayağa kalktığımı gören kocası, siz oturun ben tepsiyi alırım dedi. Sohbet sohbeti yeşillikler içinde açtı da açtı, bahçe denilen yer ise her 4 blokun arasındaki kocaman ağaçlıklı tahta masa ve uzun bankların olduğu muazzam yeşil alan. Karı koca, sohbetten büyük keyif aldıklarını söylediklerinde memnun olmuştum fakat beni rahatsız,huzursuz eden durum İrfanın cehaleti idi.
 
Kendi kendime genç çiftten uzak durmalısın, sonra kendi çocuklarımı em-pati yaparak onların yerine koyduğumda onların haberi dahi olmadan onlara ne çok üzülmüştüm. Araya izin zamanı, Türkiye tatilleri girip uzun bir sene daha geçmişti. Bu kız ne zaman aklıma düşse yolumuz kesişip buluşuyorduk, bir gün kapı çalındığında,  gelen kim diye kapı merceğinden bakmış gelenin Suzan olduğunu görmüştüm. Korku dolu gözlerle nereden başlayacağını bilmiyordu.  Sakin olmasını, bir şeyler yeyip içtikten sonra anlatmasını istedim. Uzun uzadıya dökülüp anlatmaya başladı; Kocası çocuk istiyormuş, bende neden problem yapıyorsun canım, doktor bedava, maksat zaman almak yeter ki kocan ilgilenip götürsün diyerek geçiştirmeye çalıştım, gayem benden değil de daha yüksek mercilere gidip korunma altına alınmasıydı! Aradan geçen koskoca 5 yıl ve kocasının ne kadarı ile  ilgilendiğini ben dahi genç kadının anlattıkları ile görmüştüm.

Bizim kendi aile ve sülalede kızlar çok değerli, bu kelamı etmek erkeklerin daha alt düzeyde olduğu 
anlamında hiç değil, lakin kadınların bu denli aşağı görülmesi beni ziyadesiyle ifrit ediyordu. Suzan'ın bizim eve ilk ve son kez gelişiydi. 5 Yıl zarfında komşularının gidip geldiği biri olmuş. Kocası hiç hoşlanmıyormuş, hem ağlamış hemde şöyle anlatmıştı.. Bende özetini çıkararak yazmak istiyorum..
 

Genç ve oldukça güzel, 6 yıllık evli bir kadın olan Suzan'ın çocuğunun olmaması, kocasının ona karşı sert ve tehditkar davranışı!  Suzan'ı devamlı bir şekilde öz güveninden yoksun bırakması ne kadar acı.. İç sesim kendi düşüncelerim bu desem, kim bu kızın acı çekmesine müsaade ederdi ki? Amaç, burada onun kocasını kötülemek değil, tam tersi onları huzurlu bir ortama itip aralarını düzeltmekti. Suzan ilk yıllarda çocuk sahibi olamamanın suçunu kendinden kaynaklandığını sanıyormuş. Sonradan eşinin sperm sayısının yetersizliğini doktordan öğrendiklerinde eşine - Bak aşkım, benden değilmiş, bunca hezeyan can sıkan, beni öteleyen söylemlerin. 
İrfan - Eve gidelim, o okkalı küfürleri sana nasıl yedireceğim, demek bana tohumsuz diyorsun, demez mi? 
Suzan - Yok vallahi Engin, ben onu demek istemedim. Demiş demesine ama, iş işten de geçmiş. Eve geldiklerinde, kadının uzun saçlarını ellerine dolayıp, geçiren dengesizce hareket eden adam, ne bir çocuk sahibi olabildi ne de karısına sahip çıkabildi. Avrupa'nın kem büyüsü bir kızın daha hazin  çukuru olmuştu. Ertesi yıl kocasının hapse düşmüş olduğunu buradaki Türklerden duymuştum, Suzan'ın ise sırra kadem bastığı! Kimilerine göre Türkiye'ye borç harç yaparak döndüğünü, kimilerine göre Hollanda da bir Türkün onu pazarladığını kimilerine göre de Danimarka'nın 
büyük bir adasında 2. kez evlenip tekrardan ayrıldığı ve köklü bir düzen tutturamadığını! 
Allah cc. kimsenin diline suizanla kimseyi düşürmesin, kim bilir, belki de 2 çocuklu sevimli yuvası olan bir annedir! Ebeveynlere o kadar büyük bir sorumluluk düşüyor demeyi nasıl anlatmam gerek! 

Demem o ki; Sevmeden, görmeden, görüşmeden evliliğin kör kuyusuna böyle tepetaklak düşmek de var. En son geçen yıl duymuştum, yine buradan birileri köyden gelin getireceklermiş ama kızın babası kızını satmak için daha çok başlık istemiş. Aman Allah'ım, kadının dünya kurulduğundan bu yana başka türlü pazarlama şekli! Oysa Kuran-ı Kerimde kadının yüce varlık olduğunu,incitilmemesini yazar! Danimarka da  4. jenerasyondan sonra şimdi durum farklı iyiye gidiyor demek isterdim ama tam tersi. Burada ikamet edişimin neredeyse 40. yılı! Evliliklerin kısa ömürlü olma durumunu, sanki kültürümüzün yozlaştığını hissediyorum, gençlerimizin yabancı sevdalısı kendi kültürünü daha da öteleyen, saygısında azalan bir toplum olma yolunda ilerlemesi, gerçek anlamda canımı acıtıyor!Not; Yazımda her hangi bir düzensiz ve kopukluk varsa lütfen yazınız, bu alerjik göz halimle zor yazdım, inşallah düzgün yazmışımdır.. Sevgilerimle..


Gülsen Tunçkal | 02/11/2019

0 Yorum | 196 okunma | 0 beğeni

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorum Yapan Siz Olun.
Yorum Yapabilmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Radyo


Siz de Dinleyin:

Son Yorumlar

ahmet başak
BETER OLURUM...
Tebriklerimle...
(ahmet başak tarafından)
Devamı
ahmet başak
KALBİMİN İÇİNDESİ
Tebriklerimle...
(ahmet başak tarafından)
Devamı
Ali  ALTINLI
KALBİMİN TADİLATI
Şİİr zamani aİlesİne bakİ selamlar...
(Ali ALTINLI tarafından)
Devamı
Ali  ALTINLI
KALBİMİN TADİLATI
Eyvallah.. Şİİrlerle kaliniz......
(Ali ALTINLI tarafından)
Devamı
Gülsen Tunçkal
BU CAN SEVDİĞİNİN YANINDA OLSUN....Peri
...
(Gülsen Tunçkal tarafından)
Devamı
Gülsen Tunçkal
Tarık'a
Tarık yıldızını bu denli yakından tanımıyo...
(Gülsen Tunçkal tarafından)
Devamı
Gülsen Tunçkal
Kudret Narı Ve Kocaman Bir Anım
Çok teşekkür ederim sevgili murat kardeşim.. s...
(Gülsen Tunçkal tarafından)
Devamı
Nesrin Önem
ANLA ŞU HALİMDEN
Çok teşekkür ediyorum değerli hocam her daim s...
(Nesrin Önem tarafından)
Devamı
Zekai Budak
TERSİNE AK EY ZAMAN
Çok teşekkür ederim süleyman beyim. siz de i...
(Zekai Budak tarafından)
Devamı
Serpil  Savaş
KENDİNE AĞA OL
Murat kardeşim çok teşekkür ederim sağ ol....
(Serpil Savaş tarafından)
Devamı
Serpil  Savaş
KENDİNE AĞA OL
Orhan bey teşekkür ediyorum sağ olun...
(Serpil Savaş tarafından)
Devamı
Murat Ercan (Uluhan)
ANLA ŞU HALİMDEN
Ruhuna sağlık.kalemin hep yazsın.kutluyorum yü...
(Murat Ercan (Uluhan) tarafından)
Devamı
Murat Ercan (Uluhan)
Bir Maraton mudur Yaşamak......
Ruhuna sağlık .kalemin hep yazsın.kutluyorum y...
(Murat Ercan (Uluhan) tarafından)
Devamı
Murat Ercan (Uluhan)
YARINI YAŞAMADAN BİZ ÖLMEDİK Mİ?
Ruhuna sağlık  ablam.kalemin hep yazsın.ku...
(Murat Ercan (Uluhan) tarafından)
Devamı
Murat Ercan (Uluhan)
Kudret Narı Ve Kocaman Bir Anım
Ruhuna sağlık  ablam.kutluyorum yürekten ...
(Murat Ercan (Uluhan) tarafından)
Devamı
Murat Ercan (Uluhan)
KENDİNE AĞA OL
Ruhuna sağlık  ablam.kalemin hep yazsın.ku...
(Murat Ercan (Uluhan) tarafından)
Devamı
Murat Ercan (Uluhan)
BU CAN SEVDİĞİNİN YANINDA OLSUN....Peri
Ruhuna sağlık feride ablam.kalemin hep yazsın.k...
(Murat Ercan (Uluhan) tarafından)
Devamı
Murat Ercan (Uluhan)
Tarık'a
Ruhuna sağlık canan ablam.kalemin hep yazsın.ku...
(Murat Ercan (Uluhan) tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
BU CAN SEVDİĞİNİN YANINDA OLSUN....Peri
Nasıl da ahenkle okunur şiir, yürek hep buruk s...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Tarık'a
Kutsala değinen dizeler, dileklerini deruni anlat...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı

Linkler