Sen söylersin söz içinde sözün var / Çalarsın çırparsın oğlun kızın var / / Şu dünyada üç beş arşın bezin var // Tüm bedesten senin olsa ne fayda KUL HİKMET (21/02/2019 17:24) | Tülinimiz. "CENNETTE AYAK İZLERİNLE ŞİİRLER YAZIYORSUN ŞİMDİ." 3 koca yıl geçti ama hala yüreğin bizimle ...Cennete selam olsun dualarımız seni ışıklara boğsun ..Tülin ALTINLI seni çok özledik.. (20/02/2019 14:41)


Duyuru

Tülin Şen Altınlı güzel yürekli meleğimiz unutmadık unutturmayacağız  [Devamı]

Bilgi Yayınevi'nden İlk baskılarına sadık kalınarak hazırlanan Sabahattin Ali kitapları [Devamı]

Ankaralılar,13. Ankara Kitap Fuarına Akın Etti [Devamı]

Shakespeare Okumak O Kadar Zor Değil [Devamı]

GEÇMİŞTEN ESİNTİLER :MÜZEYYEN SENAR [Devamı]

Hoşgeldiniz

Özlü Sözler

    Seni Özlemek Nasıl Bir Borçsa Artık, Özle Özle Bitmiyor.
    Ece Ayhan

Çevrimiçi Üyeler

Yakın zamanda sitemizde 4 üye çevrimiçi oldu.
Üyeleri görebilmek için, üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Ser(i)çem

 

 

Şiirde kullanılan iki logo, Radyo Yayıncımız Sayın Miralay Yavuz Selim Bayrak çalışmasıdır. Kendileri aynı zamanda grafiker ve tasarımcıdır.

 

Teflon tavada fıstık kavurunca, tırmansa serotonim, 
Karpuz dilimlesem beyaz porselen tabağa, 
Cacık için, havandan, taze sarımsak, 
Yeni doğranmış maydanoz kokusu yayılsa mutfağa. 
Ne zaman sıcak ekmek alsam fırından, 
Çay kaşığını unutup, çatalın sapıyla karıştırsam şekeri:

 
Süpermarketlerin karışık kokusu, sarhoş ettiğinde beni, 
Sabun kokulu bakkalın, bakır terazisinde şıngırdasa gramlar, 
Yarının hava durumunu dinlesem meteorolojiden, 
Yağmursa, kokulu mum yaksam pencereden,. 
Ne zaman iki kumru dem çekse pervazımda:

 
Çorabın teki firarda! deliye dönsem öfkeden, 
Soğanda kan revânken parmağım, 
Çorbayı taşırdığımda tencereden, 
Karışık kızartmaya yoğurt döksem, 
Ne zaman beyaz gömleğimi giysem: 


Bütün ötücü kuş yavrularının gaga rengince, sevimli ve kostak, 
"Ayak serçe parmakların gelir aklıma" 
Nasırlı ayak serçe parmağım su içer; O’nun beneğinde

Ramazan TOPOĞLU

Ramazan Topoğlu | 13/11/2013

17 Yorum | 1432 okunma | 0 beğeni

Yorumlar

Yorum Yapabilmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Hümeyra Gün 11/04/2015 22:58

Şiiri okurken kokular nasıl tanıdık geldi. Tavada kavrulan fıstık ,havanda dövülen sarımsak, maydnoz ,soğan ,kızartma kokusu ....Bir evi ev yapan kokular....Ben bu mutfağı tanıyorum Bu bizim mutfak ama çocukluğumun mutfağı....Şimdi sarımsaklar havanda dövülmüyor,evler yemek kokmuyor...Yemek kokusu sıcacık yuvayı anımsatır , o yüzden midir evlerin soğukluğu. ... Kumrular ise babamı anımsattı. Babamım da iki kumrusu vardı hergün gelirlerdi babam onlarla konuşur onları severek yemlerdi. Babam göçüp gittiğinde bile gelmeye devam ettiler. Sonra ev kapatıldı. Bakkalıyla ,ev haliyle bu güzel şiir beni alıp kayıp zamanlara götürdü... Şiirin finali ise vurup geçti...'.Ayak serçe parmağı 'bile özlenen yoktu....O yüzdendi soğan doğrarken parmağın kesilmesi , o yüzdendi çorabın tekinin bulunmaması...Yoksunluk bu kadar mı ,naif anlatılır...Yoksunluk yaşanırken ayakta kalmak bu kadar mı güzel öykülenir. ? Çok duygulandım okurken. Kaleminiz daim olsun . Nicelerine diyerek saygı ve selamlarımı bırakıyorum.

İbrahim Çelikli 24/07/2014 09:02

ne zaman bir dosta denk gelsem seni anlatsam, ne zaman yalnız kalsam seyretsem kucaklasam öpsem.. öpsem öpmeye kıyamasam teşekkürler üstad.. final harika idi aldı götürdü beni... sağ olasın

Ramazan Efe 24/07/2014 01:22

tırmansa (serotonim) serotonemi bağışla adaşım onca yorumun ve güzel şiirin üstüne tuz biber ekmiş gibi olacak amma gel bundan sonra şu yörük çocuğu anlamaz onun anlayacağı dilden bir dip not düşseniz. kırmamak, kırılmamak adına sağlıcakla

Gülsen Tunçkal 24/12/2013 23:02

Logoda ki zarafet dikkatimi çekti, çok hoş..Şiir bütünüyle güzel son mısrasın bir üstü tebessüm ettirdi, çorabın teki, soğanın doğranışı, çorbanın taşması gibi, mutluluk huzur var ise; varsın olsun hocam, saygımla iyi geceler dilerim..

İbrahim Çelikli 23/12/2013 15:35

dönüp dönüp baktım grafiklere emek ne güzel ne anlamlı cana can şiire ilham katmış.. ne zaman unutsam kaşığı çatalın sapı ile karıştırsam çalıü taze bir şiir olmalı üşümüş gardaşımın ayağı tebrikler..

Orhan Tiryakioğlu 14/11/2013 10:09

Şiirin onca rutininde, anafikrini veriyordu son öbek.. Günboyu yanar bir ışık, ama onu anca iki anı birleştirir yürekte, anımsanası olan türünden.. Şairin kaleminde bir sevdalının serçeleri kullanması, şiir sanatlarını yerinde değerlendirdiğine güzel bir örnekti. Kutlarım, nicelerine..

Mahmut Halıcı 13/11/2013 23:24

Sen yoksan ev halim bu diyor şiir... Mistik, nostaljik yaşam tarzımızı da gönüllere sofra diye seriyor... Ve sevgiliye, 'dön gel' diyemeden, dönüp gelmesinin elzemliğini fısıldıyor... Harika bir Ramazan usta şiiri... ................ Bir Not: Yorumlardaki samimiyet ve paylaşım bir kütüphane sunuyor sanki gönlüme..Hele vefalı öğrenci Ramazan beyin öğretmeni Erhan beye hitabı ve nezaketi bana da gurur veriyor ne yalan söyleyeyim.. Dostluğun baki kalması duası ile, Sevgi ve saygılarımı iletiyorum... Logoların ikisi de harika..Biri sağ üst, diğeri sol üst köşeye niye olmasın mesela..

Ramazan Boran 13/11/2013 23:17

Şiirzamanı logoları ise tek kelime ile mükemmel...Değerli Abimiz Miralay beyin göznuru o ince sanatına hayranlığımla.

Ramazan Boran 13/11/2013 23:15

Değerli adaşım.Şiirlerinizi ve yorumlarınızı çok seviyoruz..Hepsi gönül penceremize sızan ışık gibidir...Aydınlanmaktan hep mutluluk ve onur duyarız..Işığınız hiç sönmesin....Tebrik ve saygımla

Ayşegül Aşkım Karagöz ŞENCAN 13/11/2013 20:41

yazmayı unuttum yukarıdaki resim daha güzel bende arkadaşlarıma katılıyorum insana ılımlı şiirsel düşünceler getiriyor

Ayşegül Aşkım Karagöz ŞENCAN 13/11/2013 20:34

Ramazan bey hayatı olduğu gibi yaşamak doğallığa bırakmak kendini fazla sıkmamak ne güzel değil mi herkes arada yapabilmeli değil mi :) evdeki harika bir gününüzde pencere pervazınızdaki kumruları çok sevdim hatta şiirin içine girip onlara yem de verdim hala pervazdalar mı acep ? sizin şiirdeki telaşe memuru halinize bakıp bu adamı seviyoruz demişler ..hayata böylesine sarılmak ve hüzünlü geçmiş zamanların ardından her şeye ama her şeye rağmen inadına gülümsemek hayata harikaydı sevgimle kutluyorum

Nurten Altinok 13/11/2013 19:43

Üstteki ŞİİİR ZAMANI çalışması daha güzel.

Nurten Altinok 13/11/2013 19:36

Eve yeni gelmişim. Saat 19.30. Acıkmışım. Evde yemek yok. Fırında pişiyor. Bir saate kadar hazır olur. Şimdi bütün bunların üstüne seçtiğim şiire bakın! Yapılır mı bu bana :( Sayın Topoğlu sizin bu kadar güzel şiir yazdığınızı bilmiyordum. Aferin... Çok hoşuma gitti. Karpuz olsa da yesek :) Başka ne vardı? Cacık... Ben cacığa ekmek doğrarım. Evde yoğurt var da salatalıklar buruşmuş. Bir cacık bile olmaz...Maydanozu da hiç sevmem. Gerisi mutfaktaki haliniz. Bir daha çoraplarını çıkarınca iç içe koyun kapının arkasına fırlatın. Bulması kolay oluyor. Tecrübe konuşuyor efendim. Soğana gelince çok güzel doğrarım da yanında kuru fasulye olmadan o da işe yaramaz. Kutlarım arkadaşım. gidip bir bardak su içeyim bari :) Valla güzel şiir. Kutlarım.

Erhan Tığlı 13/11/2013 18:09

Şiirini beğeniyle okudum. Seninde iftihar ettim. Başarını kutlarım. Bu tür şiirlerini dergilere, sözgelişi adresini verdiğim dergiye göndersen iyi olur. Derginin bir sayısını sana postalamıştım. Eline geçti mi?

Yasemin Demir 13/11/2013 16:50

mutluluğu hayatın küçük ayrıntılarından yücelten mısralarda bizde kanat çırptık şairle beraber kutladım efendim saygımla

vedat dündar 13/11/2013 15:51

Bu şiiri daha önce görmedim.......Bunlar ne zaman yazılıyor.....Neden bunlardan benim hiç haberim olmuyor.......Öksürse bilmek hakkımdır diye düşünüyorum.... :)

vedat dündar 13/11/2013 12:41

İnsanda serotonin hormonu gece saat yarısından başlar ve gün ışığıyana kadar devam eder....Hem uykuda olacaksın, hemde zifiri karanlık da,bir şartta şu ki; her hangi bir kabus da görmüyeceksin.....Şimdi topoğlu'nun serotonine bakıyorum ve bu hormonun tekabüle uğramış halini görüyorum...Zaten Topoğlu'nun kendisi de, bir tekamül içinde yaşamını sürdürmektedir....Fıstık kavrulduğu zaman teflon tavada hararetlenen mutluluk hormonunun direk Topoğlu'na olan tesiri,sadece ve sadece tevazunun güçlü bir örneğidir.....Ufacık şeylerden ,huzur ve ve mutluluk kapanlar hayatlarını sıcacık bir yüreğe biat etmiş farklı güzelliklerin temsilcileridir....Bu kişilerin genel yayın yönetmeni yapılması da, gene, siteye bir armağan olarak değerlendirilmelidir.... Fakat ne hazindir ki şiirin aşşağısana doğru indikçe müthiş bir paradoks fırtınasının esintilerini de hissetmekteyiz....Şair fıstık kavururken iyi de acaba hep böylesi ufak seylerden her daim sebeplenebilmektemidir....Yoksa bu durum , KENDİSİNE KATTIĞI BİR İRONİNİN, NANİK YAPAN İSTİHZASIMIDIR........................................... Ve işte finalde, gizli bu büyük hasret, tüm melantonin sini kasıp kavuracak bir heybetle, ayak serçe parmağının özlemine hal hal gibi, takılıveriyor.....Bu gizli bir acıdır ,her ne kadar samimi bir tatlı hava estirilse de......Ramazan 'ın bir yerlerinde melantonin ürerken ,bir yerlerinde ve en çok yüreğinde, antimelantonin bu zalim krallığını bütün kasvetiyle sürdürmektedir.....Saygımla

Radyo


Siz de Dinleyin:

Son Yorumlar

Tahir GÖRENLİ
-BİLEMEDİM-
Orhan bey üstadım bu güzel yorumun bizlere yol ...
(Tahir GÖRENLİ tarafından)
Devamı
Gülsen Tunçkal
Ocağımız söndü tütmüyor gülüm.
Adeta bir şarkı dinler gibi melodisi kulağımda...
(Gülsen Tunçkal tarafından)
Devamı
Gülsen Tunçkal
ŞU ÜÇ GÜNLÜK DÜNYADA
Ömür dediğimiz üç, beş saç ayağı.. her ne...
(Gülsen Tunçkal tarafından)
Devamı
Serpil  Savaş
AKIL/SIZIM...S.S
Çok teşekkür ederim gülsen hanım. sağ olun i...
(Serpil Savaş tarafından)
Devamı
Gülsen Tunçkal
AKIL/SIZIM...S.S
Son dönemlerdeki yaşamış olduğum durumlar ve ...
(Gülsen Tunçkal tarafından)
Devamı
Gülsen Tunçkal
Felsefik Şiir
İyi akşamlar taylan bey,  insanoğlunun ac...
(Gülsen Tunçkal tarafından)
Devamı
Gülsen Tunçkal
Felsefik Şiir
İyi akşamlar değerli üstadım, beni lütfen ma...
(Gülsen Tunçkal tarafından)
Devamı
Gülsen Tunçkal
Vardır Elbet Ezelin
İyi akşamlar değerli hocam, öbeklerin karmaş...
(Gülsen Tunçkal tarafından)
Devamı
Serpil  Savaş
HERKES GİBİ YORGUN
Orhan bey  değerli yorumlarınız ve değerl...
(Serpil Savaş tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Vardır Elbet Ezelin
"dile fena düşmüşken arşta yiter mi ahım?"...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Çeşm-i Siyahım............
bir öbeğin her dizesinde farklı bir sektöre...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Kara Gece............
Şiirlerin farklı öbekleri ve ahenklerindeki ...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Canan Yar Yolun açık olsun
aynı kalemin, farklı imgeler kullanarak üret...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Canan Hadi Helallaşalım
Ahenkle verilmiş harika bir hece. güfte niteliğ...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
KADINLIK...AKBAŞ
İçim yandı mesajından, maskülen yanlarımd...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
-BİLEMEDİM-
Hem ozansı, hem de tasvirleri ihmal etmeyen toplu...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Ocağımız söndü tütmüyor gülüm.
Şapka çıkarttığım bir hece şiiri olarak alg...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
HERKES GİBİ YORGUN
İşte ahenk, işte özgün dizeler ve anlaşılı...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Sevap Bonusu
güncelin ekonomisini içinde barındıran mesa...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
BAHTIM BENDEN KAÇAR
başarılı bir hece şiiri olarak değerlendir...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı

Linkler