Şiir zamanı yaz akşamlarından güzel şiir dolu günler,esenlikler diler... (12/09/2018 14:28)


Duyuru

Tülin Şen Altınlı güzel yürekli meleğimiz unutmadık unutturmayacağız  [Devamı]

GEÇMİŞTEN ESİNTİLER:KAMURAN AKKOR  [Devamı]

Hoşgeldiniz

Özlü Sözler

    Kapı açılır sen yeter ki vurmayı bil! Ne zaman bilmem! Yeter ki o kapıda durmayı bil!
    Mevlana

Çevrimiçi Üyeler

Yakın zamanda sitemizde 9 üye çevrimiçi oldu.
Üyeleri görebilmek için, üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bir Garip Orhan Veli'yi Anıyoruz

Otuz altı yaşındaydı. Yıllardan 1950 ve o yıllarda Garipçiler akımı arkadaşları Oktay Rıfat Horozcu ve Melih Cevdet Anday ile Yaprak dergisini çıkarıyorlardı. Dergi için paraya sıkışınca paltosu ile Abidin Dino’nun kendisine hediye ettiği tabloyu sattı. Bir süre sonra dergi kapandı, Orhan Veli 10 Kasım 1950 günü hem Resim Heykel Müzesindeki Ata’yı ziyaret etmek, hem de şöyle bir başkent havası alırım” diye Ankara’ya geldi. Sokaklarda dolaşırken bir çukura düştü, aslında başı azıcık yaralandı.

Orhan Veli Ankara'ya gelince bu binada kalırdı. Şimdi Oda/Küçük tiyatroları ve Devlet Tiyarotroları Genel Müdürlüğü  binası olarak kullanılmaktadır. Orhan Veli'nin girdiği kapıda "Orhan Veli Bu Binada kalmıştır" diye yazmaktadır. Önünden geçenler bir de o gözle bakıversinler.Önünde otobüs park etmiş kapı Veli'nin girdiği bölüm.

 

Riskli bir durum görünmüyordu. O yine de İstanbul’a döndü. 14 Kasım günü arkadaşıyla öğle yemeği yerken fenalaştı. Beyninde bir damar çatlamıştı. Aynı akşam komaya girdi. Gecenin başlangıç saatlerinde “İstanbul’u dinliyorum gözlerim kapalı” dizesi, sabahı olmayan bir dizeye dönüşüvermişti.

Orhan Veli Kanık’ın komadaki son halini edebiyat öğretmeni olan Ahmet Hamdi TANPINAR şöyle anlatır: “Daha orta mektebin birinci sınıfında talebem olan Orhan'ı Cerrahpaşa Hastanesi'nde son defa oksijen çadırının altında yarı çıplak, güçlükle nefes alır ve o kadar güzel hayallerin yakaladığı dünyamızı yalnız akı görünen gözlerinden boşanırken gördüğüm günü hiçbir zaman unutamam. Şiirimize tatlı anlaşmazlığı ve lezzeti getiren zeka, kendisi olmaktan çıkmıştı.”

 

O bir garip Orhan Veli idi. Hiçbir zaman sakalı uzamış, banklarda ve parklarda yatan bir münzeviye dönüşmeden, garip akımını sadece şiirleriyle değil, yaşama biçimiyle de açıklayan şairdi.

Garipti. Beş yaşında yanıktan uzun süre tedavi gördü. Kızamık ve kızıl hastalıkları ona uğramadan geçip gitmedi. Melih Cevdet Anday’ın kullandığı araba ile bir gün Çubuk Barajına gezmeye giderler. Artık hararetle sanatın hangi yönünü konuşuyorlarsa Melih Cevdet şiirin hakimiyetini değil ama araba direksiyonunun hakimiyetini kaybeder. Çubuk tepesinden yuvarlanırlar. Orhan Veli yirmi gün komada yatar. Yuvarlanan arabadan kurtulan Orhan Veli düştüğü çukurun hezimetinden kurtulamaz.

orhan-veli

Orhan Veli'nin pek rastlamadığımız resimlerinden biri

 

İstanbul’da komada yatarken arkadaşları O’nun ceketini karıştırırlar. Diş fırçasına sarılı kağıtta yazının sonunda yer verdiğimiz Aşk Resmi Geçiti bulunmuştur. Şimdi Aşiyan Mezarlığı’nda gözleri kapalı İstanbul'u ve Dünyayı dinlemektedir.

Sait Faik Orhan Veli’yi “ Veli’nin görünüşü; İki incecik bacak, kısaca bir trençkot, kanarya sarısı bir kaşkol, üçgen bir yüz, şişirilmiş bir göğüse benzeyen bir sırt, -denebilirse- ergenlik bozuğu bir yüz” şeklinde anlatırlar.

Orhan Veli’nin kardeşi Adnan Veli’de şunları söyler: “"Vücudu oldukça kemikli, kollarıyla bacakları epey uzundu. Göğsünü öne doğru eğerek hafifçe yaylanarak yürürdü. Elleri gayet ince, beyazdı. Parmakları adam akıllı uzun, tırnakları pembe, uzun ve yuvarlaktı. Geniş bir alnı, sivri bir çenesi vardı. Dudakları eni konu etliydi. Burnu tümsekliydi. Yüzü gençlikte çıkardığı ergenlik sivilceleri sebebiyle pürtüklüydü”

Önemli şairlerin her türlü özellikleri merak edildiği için bunları yazdım buraya.

Edebiyat Fakültesini terk etti. Öğretmenlik yaptı. Tiyatro oyunlarında rol aldı. Şiirleri yanı sıra hikayeler ve denemeler yazdı. Çeviriler yaptı. Bol bol aşık da oldu.

Aramızdan ayrılışının 63.Yılında Aşiyan’da mezarının üstünden hâlâ şiirler tütmektedir. Şiirin nuru içinde yatsın.

Bu anma yazısının altına bilinmeyen yönlerini, söylemek istediklerinizi Sizler de not edin ki, tesadüfen bulup okuyana faydamız olsun.

  

Dosya:Orhan veli tombstone.JPG

 Orhan Veli'nin Abidin DİNO tarafından tasarlanan Aşiyan'adaki mezarı. 

Şimdi gelelim diş fırçasına sarılı kağıtta bulunan şiirine. Şiirin noktalı bölümleri okunamamıştır.

 

Aşk Resmi Geçidi

Birincisi o incecik, o dal gibi kız,
Şimdi galiba bir tüccar karısı.
Ne kadar şişmanlamıştır kim bilir.
Ama yine de görmeyi çok isterim,
Kolay mı? İlk göz ağrısı.

İkincisi Münevver Abla, benden büyük
Yazıp yazıp bahçesine attığım mektupları
Gülmekten katılırdı, okudukça.
Bense bugünmüş gibi utanırım
O mektupları hatırladıkça.

.............. çıkar
.............. dururduk mahallede
......................... halde
............ yan yana yazılırdı duvarlara
................... yangın yerlerinde.

Dördüncüsü azgın bir kadın,
Açık saçık şeyler anlatırdı bana.
Bir gün de önümde soyunuverdi
Yıllar geçti aradan, unutamadım,
Kaç defa rüyama girdi.

Beşinciyi geçip altıncıya geldim.
Onun adı da Nurinnisa.
Ah güzelim
Ah esmerim
Ah
Canımın içi Nurinnisa.

Yedincisi, Aliye, kibar bir kadın.
Ama ben pek varamadım tadına.
Bütün kibar kadınlar gibi
Küpe fiyatına, kürk fiyatına.

Sekizinci de o bokun soyu.
Elin karısında namus ara,
Kendinde arandı mı küplere bin.
Üstelik .......
Yalanın düzenin bini bir para.

Ayten'di dokuzuncunun adı.
İş başında şunun bunun esiri,
Ama bardan çıktı mı,
Kiminle isterse onunla yatar.

Onuncusu akıllı çıktı
....... gitti .........
Ama haksız da değildi hani.
Sevişmek zenginlerin harcıymış
İşsizlerin harcıymış.
İki gönül bir olunca
Samanlik seyranmış ama,
İki çıplak da, olsa olsa,
Bir hamama yakışırmış.

İşine bağlı bir kadındı on birinci,
Hoş, olmasın da ne yapsın,
Bir zalimin yanında gündelikçi.
.........leksandra
Geceleri odama gelir,
Sabahlara kadar kalır.
Konyak içer sarhoş olur,
Sabahı da işbaşı yapardı şafakla.

Gelelim sonuncuya.
Hiçbirine bağlanmadım
Ona bağlandığım kadar.
Sade kadın değil, insan.
Ne kibarlık budalası,
Ne malda mülkte gözü var.
Hür olsak der,
Eşit olsak der.
İnsanları sevmesini bilir
Yaşamayı sevdiği kadar.

Orhan Veli Kanık

 

Ramazan Topoğlu | 14/11/2013

6 Yorum | 1996 okunma | 0 beğeni

Yorumlar

Yorum Yapabilmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Gülsen Tunçkal 27/12/2013 23:19

Ne güzeldi okuduklarım, büyük bir özveriyle yazılanlar, emeklerinize kaleminize sağlık hocam. saygımla iyi geceler dilerim..

Ayşegül Aşkım Karagöz ŞENCAN 15/11/2013 13:24

Ramazan bey enfes bir çalışma olmuş kim sevmez ki Orhan Veliyi ve İstanbul u kim onun gözleriyle dinlemez ki okurken sonsuz duygulandım en sevdiğim şairlerimizdendir ve ilk seslendirmemin şairidir onu tercih etmiştim hataya bazen çocuk gözlükleriyle bakabile ve şiire hayatın komik ve güzel yanlarını da getiren koca ORHAN VELİ seni rahmetle ışıkla hatırlıyorum

Mahmut Halıcı 14/11/2013 18:16

Öncelikle; Bu güzel sitede, bu güzel paylaşımı ve bu tür paylaşımları bizlere sunan, bu uygulamanın derinliğinde bilmediklerimizi de bildiren, belleten saygıdeğer insan Ramazan Topoğlu beye can-ı gönülden teşekkürlerimi ileteyim..Samimi söylüyorum bir zenginlik bu..Öğretmenim lakin ne çok bilmediğim var imiş şiir, şair ve hayatları konusunda... ............... Şiir yazmaya başlıyalı 7-8 yıl olmasına rağmen Rahmetli Orhan Veli ile ilgim 1971 yılında başlamıştı..Ticaret lisesinde öğrenciyken amatörce bir şeyler karalıyordum..Bir şiirimi ki şöyleydi; ...Balkondaki sevgilime seslendim ...Kız çık ...O da demiş ki cık ...Sevmiyor diye düşündüm ...cık cık.... ................. Edebiyat öğretmenime kağıdı verdim..Şiiri okudu..Hiç unutmam, 'oğlum başımıza Orhan Veli mi kesildin..Çok güzel demişti.. Ve ben kim bu Orhan Veli diye şiirlerini okumaya başlamıştım... Daha sonra üniversite yılları ve öğretmenlik yılları, epey bir süre şiir gönül soframa hiç gelmedi... Rahmetle anıyorum bu güzel insanı..Hiç de garip kalmadığını bilerek, şiirler içinde bizi seyrediyordur umarım... Bir hatıramı canlandırmanıza vesile olan, siz sevgili Ramazan bey; size de sevgi ve saygılar efendim..

Fatma Gümüş 14/11/2013 18:10

Değerli şairimize Allah'tan rahmet diliyorum. Şiirlerinin yüzüsuyu hürmetine mekânı cennet olsun... Acaba gittiği yerden görüyor mudur şiirlerinin yürekleri doldurduğunu. İstanbul Türküsü İstanbul'da Boğaziçi'ndeyim, Bir fakir Orhan Veli'yim; Veli'nin oğluyum, Tarifsiz kederler içinde. Urumelihisarı'na oturmuşum; Oturmuş da bir türkü tutturmuşum; "İstanbulun mermer taşları; Başıma da konuyor, konuyor aman, martı kuşları; Gözlerimden boşanır hicran yaşları; Edalı'm, Senin yüzünden bu halim." "İstanbulun orta yeri sinama; Garipliğim, mahzunluğum duyurmayın anama; El konuşur, sevişirmiş; bana ne? Sevdalı'm, Boynuna vebalim!" İstanbul'da, Boğaziçi'ndeyim; Bir fakir Orhan Veli; Veli'nin oğlu; Tarifsiz kederler içindeyim. Orhan Veli Kanık

vedat dündar 14/11/2013 16:06

Üstamız Orhan Veli için bir anedotu da ben paylaşayım............................ 14 Kasım'daölen Orhan Veli'nin cenazesi, 17 Kasım'da Beyazıt Camii'nde kılınan cenaze namazından sonra Divanyolu'ndan Gazeteciler Cemiyeti'nin önüne gelinir. O gün bütün kitapçılar kepenk kapatırlar. GazetecilerCemiyetin bayrağı yarıya çekilidir. Arkadaşları ve dostları son görevlerini yaparlar. Gazeteciler Cemiyeti önünden Sirkeci'ye kadar eller üzerinde taşınır cenaze , bütün arabalar durup yol verir. Çarşı iznine çıkmış bir asker sorar: - Kim öldü, bu kimin cenazesi? - Bir şair derler, asker toparlanır ve selama durur. Bu, şaire duyulan saygı ve son görevdir. Oradan Rumelihisarı'na doğru yol alır cenaze korteji...

Yasemin Demir 14/11/2013 14:52

Kıymetli yayın yönetmenimizin bu özel çalışmasını hiç kimsenin kaçırmaması gerek bence, her şairin yada şair adayının kütüphanesinde Orhan Veliye ait bir şiir kitabı yok mudur? Etkilenmemek mümkün değil Orhan Velinin yazdıklarından ve onu bu değerli çalışmayla bizlere anma fırsatı veren yayın yönetmenimize teşekkürlerimizle

Radyo


Siz de Dinleyin:

Son Yorumlar

Ramazan Efe
Gurbete Dair
ozan efe gurbette gece duygulara g...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
Gurbete Dair
ozan arif ne kadar anlatsam tükenm...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
"Dedikodu".............Edip Ahmet
Edib/ahmet kalemi daha da yetkinleşmiş, ustalaş...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
BOĞULARAK ÖLDÜRÜLEN ŞAİR: NEF'Î
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta boyu...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
Ege'de İncir Bahçeleri
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta bo...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
SAFRANI GÖRDÜM
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta bo...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
CANDAŞIM
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta bo...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
ŞİFRE............
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta bo...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
İLK YAZDIĞIM ŞİİR
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta b...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
Balık ile Rakı İçilir mi
80 öncesine dek aldığım alkolü balıkla aldı...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan  Boran
Zula
Çok teşekkür ederim İlknur hanım.saygilar sun...
(Ramazan Boran tarafından)
Devamı
Semih Bilgiç
... BERİ
Teşekkürler şiir adına güzellikler yaptığı...
(Semih Bilgiç tarafından)
Devamı
Ramazan Topoğlu
Derviş Ebe - Ermiş Bebe
günün seçkisine ve değerli kaleme  Ş...
(Ramazan Topoğlu tarafından)
Devamı
Ramazan Topoğlu
ŞİFRE............
günün seçkisine ve değerli kaleme  Ş...
(Ramazan Topoğlu tarafından)
Devamı
Ramazan Topoğlu
Ahzan Olur
günün seçkisine ve değerli kaleme  Ş...
(Ramazan Topoğlu tarafından)
Devamı
Ramazan Topoğlu
... BERİ
günün seçkisine ve değerli kaleme  Ş...
(Ramazan Topoğlu tarafından)
Devamı
Zekai Budak
N’ÔLUR GÜZEL
Çok teşekkür ederim orhan bey kardeşim. dery...
(Zekai Budak tarafından)
Devamı
vahdet çil
Çaresiz Kaldım
Sayın fatma gümüş hanımefendi'ye ve Şiir san...
(vahdet çil tarafından)
Devamı
Samİ  ARLAN
Aşka dair aşk..
tŞk ler gÜzel insan akÇay imdan sevgilerimi g...
(Samİ ARLAN tarafından)
Devamı
Ali  ALTINLI
CANDAŞIM
Şİİr seÇkİsİne esenlİkler ve kolayliklar......
(Ali ALTINLI tarafından)
Devamı

Linkler