Ailevi bir ziyaret yüzünden yayıncımız Yasemin Demir bu hafta yayın alamayacaklar .Radyo yönetimi adına anlayışınız için teşekkür ediyoruz (17/11/2018 12:04) | Haftaya Yağmur Zamanı ile birlikteyiz. Bu akşam Yasemin ile Yağmur Zamanı hasta ziyarete nedeniyle ara veriyor. Yasemin Hanımın annesine sağlık şifa dileriz. (17/11/2018 11:34) | Şiir zamanı yaz akşamlarından güzel şiir dolu günler,esenlikler diler... (12/09/2018 14:28)


Duyuru

Tülin Şen Altınlı güzel yürekli meleğimiz unutmadık unutturmayacağız  [Devamı]

Şiir zamanı Gönlüyle Mustafa CEYLAN [Devamı]

GEÇMİŞTEN ESİNTİLER :SEMİRAMİS PEKKAN [Devamı]

Hoşgeldiniz

Özlü Sözler

    “Öyle tutkuluydun ki hayata başlarken… Şimdiyse küçücük bir çiçek teselli ediyor seni… Aradaki o büyük boşluğun adı, Aşk olsa gerek…
    Cezmi Ersöz

Çevrimiçi Üyeler

Yakın zamanda sitemizde 16 üye çevrimiçi oldu.
Üyeleri görebilmek için, üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bir Garip Orhan Veli'yi Anıyoruz

Otuz altı yaşındaydı. Yıllardan 1950 ve o yıllarda Garipçiler akımı arkadaşları Oktay Rıfat Horozcu ve Melih Cevdet Anday ile Yaprak dergisini çıkarıyorlardı. Dergi için paraya sıkışınca paltosu ile Abidin Dino’nun kendisine hediye ettiği tabloyu sattı. Bir süre sonra dergi kapandı, Orhan Veli 10 Kasım 1950 günü hem Resim Heykel Müzesindeki Ata’yı ziyaret etmek, hem de şöyle bir başkent havası alırım” diye Ankara’ya geldi. Sokaklarda dolaşırken bir çukura düştü, aslında başı azıcık yaralandı.

Orhan Veli Ankara'ya gelince bu binada kalırdı. Şimdi Oda/Küçük tiyatroları ve Devlet Tiyarotroları Genel Müdürlüğü  binası olarak kullanılmaktadır. Orhan Veli'nin girdiği kapıda "Orhan Veli Bu Binada kalmıştır" diye yazmaktadır. Önünden geçenler bir de o gözle bakıversinler.Önünde otobüs park etmiş kapı Veli'nin girdiği bölüm.

 

Riskli bir durum görünmüyordu. O yine de İstanbul’a döndü. 14 Kasım günü arkadaşıyla öğle yemeği yerken fenalaştı. Beyninde bir damar çatlamıştı. Aynı akşam komaya girdi. Gecenin başlangıç saatlerinde “İstanbul’u dinliyorum gözlerim kapalı” dizesi, sabahı olmayan bir dizeye dönüşüvermişti.

Orhan Veli Kanık’ın komadaki son halini edebiyat öğretmeni olan Ahmet Hamdi TANPINAR şöyle anlatır: “Daha orta mektebin birinci sınıfında talebem olan Orhan'ı Cerrahpaşa Hastanesi'nde son defa oksijen çadırının altında yarı çıplak, güçlükle nefes alır ve o kadar güzel hayallerin yakaladığı dünyamızı yalnız akı görünen gözlerinden boşanırken gördüğüm günü hiçbir zaman unutamam. Şiirimize tatlı anlaşmazlığı ve lezzeti getiren zeka, kendisi olmaktan çıkmıştı.”

 

O bir garip Orhan Veli idi. Hiçbir zaman sakalı uzamış, banklarda ve parklarda yatan bir münzeviye dönüşmeden, garip akımını sadece şiirleriyle değil, yaşama biçimiyle de açıklayan şairdi.

Garipti. Beş yaşında yanıktan uzun süre tedavi gördü. Kızamık ve kızıl hastalıkları ona uğramadan geçip gitmedi. Melih Cevdet Anday’ın kullandığı araba ile bir gün Çubuk Barajına gezmeye giderler. Artık hararetle sanatın hangi yönünü konuşuyorlarsa Melih Cevdet şiirin hakimiyetini değil ama araba direksiyonunun hakimiyetini kaybeder. Çubuk tepesinden yuvarlanırlar. Orhan Veli yirmi gün komada yatar. Yuvarlanan arabadan kurtulan Orhan Veli düştüğü çukurun hezimetinden kurtulamaz.

orhan-veli

Orhan Veli'nin pek rastlamadığımız resimlerinden biri

 

İstanbul’da komada yatarken arkadaşları O’nun ceketini karıştırırlar. Diş fırçasına sarılı kağıtta yazının sonunda yer verdiğimiz Aşk Resmi Geçiti bulunmuştur. Şimdi Aşiyan Mezarlığı’nda gözleri kapalı İstanbul'u ve Dünyayı dinlemektedir.

Sait Faik Orhan Veli’yi “ Veli’nin görünüşü; İki incecik bacak, kısaca bir trençkot, kanarya sarısı bir kaşkol, üçgen bir yüz, şişirilmiş bir göğüse benzeyen bir sırt, -denebilirse- ergenlik bozuğu bir yüz” şeklinde anlatırlar.

Orhan Veli’nin kardeşi Adnan Veli’de şunları söyler: “"Vücudu oldukça kemikli, kollarıyla bacakları epey uzundu. Göğsünü öne doğru eğerek hafifçe yaylanarak yürürdü. Elleri gayet ince, beyazdı. Parmakları adam akıllı uzun, tırnakları pembe, uzun ve yuvarlaktı. Geniş bir alnı, sivri bir çenesi vardı. Dudakları eni konu etliydi. Burnu tümsekliydi. Yüzü gençlikte çıkardığı ergenlik sivilceleri sebebiyle pürtüklüydü”

Önemli şairlerin her türlü özellikleri merak edildiği için bunları yazdım buraya.

Edebiyat Fakültesini terk etti. Öğretmenlik yaptı. Tiyatro oyunlarında rol aldı. Şiirleri yanı sıra hikayeler ve denemeler yazdı. Çeviriler yaptı. Bol bol aşık da oldu.

Aramızdan ayrılışının 63.Yılında Aşiyan’da mezarının üstünden hâlâ şiirler tütmektedir. Şiirin nuru içinde yatsın.

Bu anma yazısının altına bilinmeyen yönlerini, söylemek istediklerinizi Sizler de not edin ki, tesadüfen bulup okuyana faydamız olsun.

  

Dosya:Orhan veli tombstone.JPG

 Orhan Veli'nin Abidin DİNO tarafından tasarlanan Aşiyan'adaki mezarı. 

Şimdi gelelim diş fırçasına sarılı kağıtta bulunan şiirine. Şiirin noktalı bölümleri okunamamıştır.

 

Aşk Resmi Geçidi

Birincisi o incecik, o dal gibi kız,
Şimdi galiba bir tüccar karısı.
Ne kadar şişmanlamıştır kim bilir.
Ama yine de görmeyi çok isterim,
Kolay mı? İlk göz ağrısı.

İkincisi Münevver Abla, benden büyük
Yazıp yazıp bahçesine attığım mektupları
Gülmekten katılırdı, okudukça.
Bense bugünmüş gibi utanırım
O mektupları hatırladıkça.

.............. çıkar
.............. dururduk mahallede
......................... halde
............ yan yana yazılırdı duvarlara
................... yangın yerlerinde.

Dördüncüsü azgın bir kadın,
Açık saçık şeyler anlatırdı bana.
Bir gün de önümde soyunuverdi
Yıllar geçti aradan, unutamadım,
Kaç defa rüyama girdi.

Beşinciyi geçip altıncıya geldim.
Onun adı da Nurinnisa.
Ah güzelim
Ah esmerim
Ah
Canımın içi Nurinnisa.

Yedincisi, Aliye, kibar bir kadın.
Ama ben pek varamadım tadına.
Bütün kibar kadınlar gibi
Küpe fiyatına, kürk fiyatına.

Sekizinci de o bokun soyu.
Elin karısında namus ara,
Kendinde arandı mı küplere bin.
Üstelik .......
Yalanın düzenin bini bir para.

Ayten'di dokuzuncunun adı.
İş başında şunun bunun esiri,
Ama bardan çıktı mı,
Kiminle isterse onunla yatar.

Onuncusu akıllı çıktı
....... gitti .........
Ama haksız da değildi hani.
Sevişmek zenginlerin harcıymış
İşsizlerin harcıymış.
İki gönül bir olunca
Samanlik seyranmış ama,
İki çıplak da, olsa olsa,
Bir hamama yakışırmış.

İşine bağlı bir kadındı on birinci,
Hoş, olmasın da ne yapsın,
Bir zalimin yanında gündelikçi.
.........leksandra
Geceleri odama gelir,
Sabahlara kadar kalır.
Konyak içer sarhoş olur,
Sabahı da işbaşı yapardı şafakla.

Gelelim sonuncuya.
Hiçbirine bağlanmadım
Ona bağlandığım kadar.
Sade kadın değil, insan.
Ne kibarlık budalası,
Ne malda mülkte gözü var.
Hür olsak der,
Eşit olsak der.
İnsanları sevmesini bilir
Yaşamayı sevdiği kadar.

Orhan Veli Kanık

 

Ramazan Topoğlu | 14/11/2013

6 Yorum | 2055 okunma | 0 beğeni

Yorumlar

Yorum Yapabilmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Gülsen Tunçkal 27/12/2013 23:19

Ne güzeldi okuduklarım, büyük bir özveriyle yazılanlar, emeklerinize kaleminize sağlık hocam. saygımla iyi geceler dilerim..

Ayşegül Aşkım Karagöz ŞENCAN 15/11/2013 13:24

Ramazan bey enfes bir çalışma olmuş kim sevmez ki Orhan Veliyi ve İstanbul u kim onun gözleriyle dinlemez ki okurken sonsuz duygulandım en sevdiğim şairlerimizdendir ve ilk seslendirmemin şairidir onu tercih etmiştim hataya bazen çocuk gözlükleriyle bakabile ve şiire hayatın komik ve güzel yanlarını da getiren koca ORHAN VELİ seni rahmetle ışıkla hatırlıyorum

Mahmut Halıcı 14/11/2013 18:16

Öncelikle; Bu güzel sitede, bu güzel paylaşımı ve bu tür paylaşımları bizlere sunan, bu uygulamanın derinliğinde bilmediklerimizi de bildiren, belleten saygıdeğer insan Ramazan Topoğlu beye can-ı gönülden teşekkürlerimi ileteyim..Samimi söylüyorum bir zenginlik bu..Öğretmenim lakin ne çok bilmediğim var imiş şiir, şair ve hayatları konusunda... ............... Şiir yazmaya başlıyalı 7-8 yıl olmasına rağmen Rahmetli Orhan Veli ile ilgim 1971 yılında başlamıştı..Ticaret lisesinde öğrenciyken amatörce bir şeyler karalıyordum..Bir şiirimi ki şöyleydi; ...Balkondaki sevgilime seslendim ...Kız çık ...O da demiş ki cık ...Sevmiyor diye düşündüm ...cık cık.... ................. Edebiyat öğretmenime kağıdı verdim..Şiiri okudu..Hiç unutmam, 'oğlum başımıza Orhan Veli mi kesildin..Çok güzel demişti.. Ve ben kim bu Orhan Veli diye şiirlerini okumaya başlamıştım... Daha sonra üniversite yılları ve öğretmenlik yılları, epey bir süre şiir gönül soframa hiç gelmedi... Rahmetle anıyorum bu güzel insanı..Hiç de garip kalmadığını bilerek, şiirler içinde bizi seyrediyordur umarım... Bir hatıramı canlandırmanıza vesile olan, siz sevgili Ramazan bey; size de sevgi ve saygılar efendim..

Fatma Gümüş 14/11/2013 18:10

Değerli şairimize Allah'tan rahmet diliyorum. Şiirlerinin yüzüsuyu hürmetine mekânı cennet olsun... Acaba gittiği yerden görüyor mudur şiirlerinin yürekleri doldurduğunu. İstanbul Türküsü İstanbul'da Boğaziçi'ndeyim, Bir fakir Orhan Veli'yim; Veli'nin oğluyum, Tarifsiz kederler içinde. Urumelihisarı'na oturmuşum; Oturmuş da bir türkü tutturmuşum; "İstanbulun mermer taşları; Başıma da konuyor, konuyor aman, martı kuşları; Gözlerimden boşanır hicran yaşları; Edalı'm, Senin yüzünden bu halim." "İstanbulun orta yeri sinama; Garipliğim, mahzunluğum duyurmayın anama; El konuşur, sevişirmiş; bana ne? Sevdalı'm, Boynuna vebalim!" İstanbul'da, Boğaziçi'ndeyim; Bir fakir Orhan Veli; Veli'nin oğlu; Tarifsiz kederler içindeyim. Orhan Veli Kanık

vedat dündar 14/11/2013 16:06

Üstamız Orhan Veli için bir anedotu da ben paylaşayım............................ 14 Kasım'daölen Orhan Veli'nin cenazesi, 17 Kasım'da Beyazıt Camii'nde kılınan cenaze namazından sonra Divanyolu'ndan Gazeteciler Cemiyeti'nin önüne gelinir. O gün bütün kitapçılar kepenk kapatırlar. GazetecilerCemiyetin bayrağı yarıya çekilidir. Arkadaşları ve dostları son görevlerini yaparlar. Gazeteciler Cemiyeti önünden Sirkeci'ye kadar eller üzerinde taşınır cenaze , bütün arabalar durup yol verir. Çarşı iznine çıkmış bir asker sorar: - Kim öldü, bu kimin cenazesi? - Bir şair derler, asker toparlanır ve selama durur. Bu, şaire duyulan saygı ve son görevdir. Oradan Rumelihisarı'na doğru yol alır cenaze korteji...

Yasemin Demir 14/11/2013 14:52

Kıymetli yayın yönetmenimizin bu özel çalışmasını hiç kimsenin kaçırmaması gerek bence, her şairin yada şair adayının kütüphanesinde Orhan Veliye ait bir şiir kitabı yok mudur? Etkilenmemek mümkün değil Orhan Velinin yazdıklarından ve onu bu değerli çalışmayla bizlere anma fırsatı veren yayın yönetmenimize teşekkürlerimizle

Radyo


Siz de Dinleyin:

Son Yorumlar

Zekai Budak
Simirna
günün seçkisini ve şairini Şİİr zamani ol...
(Zekai Budak tarafından)
Devamı
Zekai Budak
Toprağın hakkını vererek
günün seçkisini ve şairini Şİİr zamani ol...
(Zekai Budak tarafından)
Devamı
Zekai Budak
Gömü...
günün seçkisini ve şairini Şİİr zamani ol...
(Zekai Budak tarafından)
Devamı
Hasan  Büyükkara
Hatırat
Bizim köyün rahmetlileri derlerdi ki; beden koca...
(Hasan Büyükkara tarafından)
Devamı
Tahir GÖRENLİ
DÜZEN İÇİNDE
Saygı değer üstadım ramazan boran bey şahsın...
(Tahir GÖRENLİ tarafından)
Devamı
Ahmet  Zeytinci
Pastırma Yazı Bitti Sonrasında Sucuklu Yumurta Yazı da Yok
teşekkür ederim gülsen hanım... ...
(Ahmet Zeytinci tarafından)
Devamı
Ahmet  Zeytinci
Pastırma Yazı Bitti Sonrasında Sucuklu Yumurta Yazı da Yok
teşekkür ederim... ...
(Ahmet Zeytinci tarafından)
Devamı
Yıldırım Doğmuş
DER BİZİM İNSANIMIZ3
yorumunuz için teşekkür ederiz ramazan bey ço...
(Yıldırım Doğmuş tarafından)
Devamı
Yıldırım Doğmuş
DER BİZİM İNSANIMIZ3
...
(Yıldırım Doğmuş tarafından)
Devamı
Yıldırım Doğmuş
DER BİZİM İNSANIMIZ3
Günsel tunçkal hanım yorumlarınız için teşe...
(Yıldırım Doğmuş tarafından)
Devamı
İbrahim Değerli
Ne Sevda İsterim, Ne De Yar Seni.
Günün seçkisine layık gören şiir zaman ekibi...
(İbrahim Değerli tarafından)
Devamı
Gülsen Tunçkal
DER BİZİM İNSANIMIZ3
Meğer neler, neler dermişiz hocam :))  kale...
(Gülsen Tunçkal tarafından)
Devamı
Gültekin Şahin
Yalnızlığa Uyanmak
'ben bugün yalnızlığa mı yoksa bu kadar kala...
(Gültekin Şahin tarafından)
Devamı
Gülsen Tunçkal
MOLA VERİYORUM
Ne güzel umutların filizlendiği huzur içinde d...
(Gülsen Tunçkal tarafından)
Devamı
Gülsen Tunçkal
Üç Adet Kâğıt Çaldı Hayallerimi
Kumarın küçüğü de kumar büyüğü de, kıss...
(Gülsen Tunçkal tarafından)
Devamı
Gülsen Tunçkal
Ne Sevda İsterim, Ne De Yar Seni.
Mısra mısra sitem düşmüş şiirin can ortası...
(Gülsen Tunçkal tarafından)
Devamı
Gülsen Tunçkal
Pastırma Yazı Bitti Sonrasında Sucuklu Yumurta Yazı da Yok
Diğer sitede de okumuş ve beğeni mi arz etmişt...
(Gülsen Tunçkal tarafından)
Devamı
Ramazan  Boran
DÜZEN İÇİNDE
günün seçkisini ve değerli kalemini  Ş...
(Ramazan Boran tarafından)
Devamı
Ramazan  Boran
Üç Adet Kâğıt Çaldı Hayallerimi
günün seçkisini ve değerli kalemini  Ş...
(Ramazan Boran tarafından)
Devamı
Ramazan  Boran
MOLA VERİYORUM
günün seçkisini ve değerli kalemini  Ş...
(Ramazan Boran tarafından)
Devamı

Linkler