"Kadın insandır, biz erkekler ise insanoğluyuz. Neşet ERTAŞ. Kadınlarımızın her günü kutlu olsun. (08/03/2021 00:10) | Geçirdiği ameliyat nedeniyle Yasemin Demir Hanımefendiye geçmiş olsun ve kalıcı tez şifa dileklerimizi iletiyoruz. Nekahet sonrasında Yağmur Zamanı programlarında tam sağlıkla buluşmak üzere herkese mutluluklar.... (06/03/2021 16:12)


Duyuru

ATATÜRK’ÜN EDEBİYATLA İLGİLİ GÖRÜŞLERİ [Devamı]

Avrupa'nın En İyi Şiiri :Deniz İnan [Devamı]

DOĞAN CÜCELOĞLU'NUN ARDINDAN  [Devamı]

GEÇMİŞTEN ESİNTİLER : İNCİ ÇAYIRLI [Devamı]

Hoşgeldiniz

Özlü Sözler

    Aklınıza koyduğunuz her şeyi yapabilirsiniz ... En derin denizde yüzebilir, en yüksek zirveye tırmanabilirsiniz… Güçlü, güzel, şefkatli, sevgi dolu, merhametli… Kelimelerin ifade edebileceğinden çok daha fazlasınız! Ne demişti Mustafa Kemal Atatürk "Dünyada her şey kadının eseridir.” Şiir zamanı yönetimi olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüzü kutlar, saygıya değer tüm Türk ve Dünya kadınlarına sağlık ve mutluluk getirmesini dileriz .
    ŞİİR ZAMANI YÖNETİMİ

Çevrimiçi Üyeler

Yakın zamanda sitemizde 7 üye çevrimiçi oldu.
Üyeleri görebilmek için, üye girişi yapmanız gerekmektedir.

YAĞMUR YAĞAR, GÜNEŞ AÇAR, YEŞERİR ÇİMLER

Bu gelip geçerken delip de geçen 2020 yılı, salgın nedeniyle gelecek yıllarda pek iyi anılmayacak. En az beş altı yazı yazdım bu virüs illetinin yaşamımıza kattığı olumsuzluklar konusunda. Ben doktor değilim, bu salgının bilimsel yönleriyle ilgili ahkam kesemem, sadece bizde bıraktığı izleri, izlenimleri, çıkardığı zorlukları yazarım. Bu yazıda onlardan söz etmeyeceğim.
Her yıl nisan başında Didim'e gelip ekim sonunda Ankara'ya dönüyorduk. Bu yıl pek çok emekli gibi bildiğiniz nedenden dolayı kışın Ankara'ya dönmedik. Burası virüs salgını yönünden daha güvenli bir yer. Şimdilerde daha da azaldı. Bakalım yeniden hortlatmazsak.
Ankara'ya dönmemeye karar verdik; ama kafamda bir bir türlü sorular.
Kış nasıl geçecekti?
Klima ısınmamıza yetecek miydi?
Kışlık giyecekleri getirmemiştik, getirtmemiz gerekecek miydi?
Klima dışında yeni bir ısıtma aracı almamız gerekir miydi?
Sorular... sorular...
Bu soruların yanıtlarını kışı daha önce burada geçiren tanıdıklardan, arkadaşlardan alıyorduk; ama yine de içimizde bir kuşku.
-”Hiç takmayın kafanıza!” diyordu eski öğrencilerimden Galip, “Hocam, evinizdeki iki klima size yeter, üstelik eviniz bir artı bir, neredeyse gün boyu güneş alıyor.”
-”Bakalım, deneyip göreceğiz, olmazsa bir ısıtıcı alırım.”
-”Yaşayınca bana hak vereceksiniz. Kışın burada yağmur yağar, güneş açar. Şu gördüğünüz çimenler yemyeşil olur, değişik çiçekler gösterir kendisini.”
Ege'de kış, İç Anadolu'daki gibi olmazdı elbette. Bunu hepimiz biliyorduk; ama şu anda ocak ayının ortasındayız. Yağmur, güneş ve rüzgârdan öteye üşütücü soğuk bile yok. Yazıyı yazdığım şu sırada güneş bütün parlaklığı ile gökyüzünde, oysa sabah sağanak yağmur vardı.
Bir süre ara verdiğim spora bu sabah gittim. Yağmur yağmış, henüz güneş ortalarda yok. Ortalık mis gibi. Yeşeren çimenlerin, açan çiçeklerin fotoğrafını çektim.Gerçekten hayret vericiydi. Sanki bahar aylarını yaşıyoruz. Ankara'dan, İstanbul'dan yağmur, kar haberleri gelirken, Doğu'da yollar kapanırken Didim'de çimenler yeşermiş, sarı papatyalar gülümsüyor toprakta. Sarı turunç eğmiş ağacının dallarını.
Deniz mi? Onu söylemeden olur mu? Temizlenmiş, bazen hafif dalgalı bazen durgun ve sessiz. Yaz kalabalığına hazırlanıyor sanki.
Dün Galip Türkmen ve Mükremin Dağıstan'la yürüyüşte iken dedim ki Galip'e, “Sen haklıymışsın Galip. Dört mevsimin bir mevsimde yaşandığı güzel ülkemde bu yöreler bir ayrı güzel. Bak, çimler yeşermiş, çiçekler açmış. Dediğin gibi yağmur yağıyor, güneş açıyor. Ayrıca klima da ısınmamıza rahat yetiyor."
“Bir kar yağar bir de yağmur
Geldi geçti bunca ömür
Mahzuni'nin ömrü demir
Bitmez tükenmez geceler”
Sabah saat sekizde evden çıktığımda ortalık daha tam aydınlanmamıştı bile. Yağmur belli ki iyi yağmıştı. Spor yaparken çamların arasında güneş gösterdi göz alıcı ışıklarını. O arada Âşık Mahzuni'nin “Bitmez tükenmez geceler” diye biten türküsünden yukarıdaki dizeler geldi aklıma.
Siyasi, salogancı türküleri bırakınca ne güzel türküler üretmiş bu ozanımız. “Çeşmi Siyah, Bitmez Tükenmez Geceler, Dumanlı Dumanlı Oy Bizim Eller, Yiğit Muhtaç Olmuş Kuru Soğana....”
Onun memleketinde ve yurdumun doğusunda bir kar bir de yağmur yağarken Ege'nin bu güzel beldesinde bir yağmur yağıyor, bir güneş açıyordu. Dedim ki bu türküyü içimden mırıldanırken “Dünyanın en güzel ülkesinin; tarihiyle, doğasıyla, iklimiyle bu güzel vatanın değerini hiç bilemedik, hiç bilmiyoruz. Akşama kadar 'Şu şunu dedi, bu bunu dedi.' kavgaları. Çıplaklaştırılan doğa, yoksullaşan insanlar, çığ gibi büyüyen işsizlik, çağdışılığa itilen eğitim, çöken ekonomi.”
Bırakın bunları, Nasrettin Hoca'nın ülkesinde mizahı unuttuk mizahı.
Biraz önce okudum. Tiyatro oyuncusu Bülent Emrah Parlak bir gazetede kendisyle yapılan röportajda şöyle diyor:
-”Sizce mizah Türkiye'de baskı altında mı?”
-”Evet, çok net, kesinlikle baskı altında. Biliyorsunuz mizah, toplumun aksaklıklarından yararlanır. O aksaklıklarla kendine çıkacak yol bulur. Siz, aksaklıkları söylemenin yasak olduğu bir yerde nasıl mizah yapabilirsiniz?Alan çok daralır, ana damarları koparırsanız bunun komik olmasını boşuna beklersiniz.Televizyonlarda mizah kalmadı. Zorlansalar da biraz mizah 'Güldür Güldür' ve ' Çok Güzel Hareketler Bunlar”da var. İnsanlar özledi mizahı.'Olacak O Kadar”ın herhangi bir skecini şimdi yapamazsınız. Kısacası ileri gitmemiz gerekirken çok geriye gitmişiz.”
Bülent Emrah Parlak haklı. O çok eleştirdiğimiz Demirel bile mizaha hoşgörü ile bakarken şimdi ne hale geldik. Onunla ilgili karikatürlerin biri bile bugün çizilemez.
***
Niye sorunlar ortaya çıkınca onları planlı biçimde çözmeye çalışmayız. Bu plansızlık, günübirlik ömlemler Şark kafasının bir aymazlığı mıdır, uyuşukluğu mudur, uyutulmuşluğu mudur?
Bizden çok geri kalmış ülkeler bile aşı sorununu hızla çözerken biz onu da elimize yüzümüze bulaştırıyoruz.Seksen milyonluk ülkeye henüz gelen üç milyon doz aşı. O da ancak bir buçuk milyon kişiye yapılacak. Onu bile bir sonuca ulaştıramıyoruz. Ne kadar etkili? Yan etkileri var mı? Yaptırmak gerekli mi? Bu arada her olayda ortaya çıkan komplo teoricileri yeni teoriler üretmeye başlıyorlar. Tüm bilim adamları, doktorlar “Aşı yaptırılmalı!” derken teoriciler limon sıkmaya devam ediyorlar.
***
Zamanı kanepeye yan gelip yatmakla geçirmektense daldan dala atlayıp yazdım bir şeyler. Bu küçük uğraşlar; yazmak, çizmek de olmasa nasıl geçerdi zaman? Evet, hep zamanın geçmesini isteriz de o zamanın bir gün bizim için biteceği aklımıza gelmez.
Ne yaşadım ki ben akıp giden zaman içinde
Dönüp bakınca şöyle yetmişinde geriye
“Nasıl da geçip gitti yıllar” diyorum
Yaptıklarımı yapamadıklarımı düşünüyorum
Eğer dokunduysam onca öğrencimin
Ve de başka insanların yaşamlarına
Bir yararım olduysa onlara
“Boşuna harcamamışım akıp giden zamanı
Ne mutlu bana”
......................................................
Numan Kurt
14 Ocak 2021

Numan Kurt | 14/01/2021

6 Yorum | 102 okunma | 1 beğeni

Yorumlar

Yorum Yapabilmek için Üye Girişi Yapmalısınız

yönetim yardım editörü 07/03/2021 20:04

Bu güzel çalışma bir ay boyunca makamına yaraşır şekilde bizlere göz kırpacak KUTLUYORUZ  

 

Yasemin Demir 17/01/2021 22:30

Güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta boyuncada  makamını onurlandıracak haftanın seçkisi olarak . Şiir zamanı yönetimi adına içtenlikle kutlarız şairimizi ..Nice güzel paylaşımlara

Ramazan Boran 15/01/2021 00:03

ŞİİR ZAMANI ailesi olarak günün seçkisine ve kıymetli şairimize gönülden:

Ramazan Topoğlu 14/01/2021 16:12

Bu fotoğrafı belki bencillik olur diye buraya koymamış Numan Kurt. Biz ekleyelim saygıyla.

Görüntünün olası içeriği: Numan Kurt, ayakta, ağaç, gökyüzü, bitki, açık hava ve doğa

Ramazan Topoğlu 14/01/2021 16:10

Numan Kurt öğretmenimizin yazıda anlattığı ve çektiği Didim Fotoğraflarından:
Görüntünün olası içeriği: bitki, çiçek, çim, açık hava ve doğa, şunu diyen bir yazı 'Ocak avında açan-papatyalar'

Ramazan Topoğlu 14/01/2021 16:07

Öğretmenimiz "daldan dala atlayıp yazdım bir şeyler" diye tevazuyla sesleniyor. Ben bayılıyorum böyle, zengin gönül dünyasının gözüyle bakıp, güzel ve doygun yaşama sanatının örneklerini kesitleyen yazılarını. Yazı yalnızca bir araç, yaşamı olduğu kadarıyla pozitif biçimde algılayıp yaşama sevinci duyması ve duyurması bence büyük ayrıcalık.

Kültürel, sosyal ve sanatsal alanda gıpta edilen yeterliğiyle doya doya yaşarken, yetiştirdiği öğrencileriyle, bakıp görüp, görüp bakıp gönlüne ilişen yerin değerini değer katan, üzerine basıp bir başka dala atladığı her dalın yeşilliğini çoğaltan ve elektriklenmeleri, gerilimleri, kısa devreleri toprağa vererek okuyanların mutluluk hücrelerini artıran bir yazar Numar Kurt hocamız.

Salgın günlerinde Didim'de kalma tercihiyle oradaki günlerinin esenlik içinde geçirileceği besbelli, çünkü yetiştirdiği öğrencisi bile öneride bulunurken huzur ve rahatlık veriyor.

Yazının başlığıve Numan öğretmenimizin çektiği fotoğraf  bile yaşama sevincimi pekiştirdi. Bizim Aydın ve  köylerinde eski yıllarda Ocak ayında bile papatyaların açtığını görmüşüzdür.

"-”Yaşayınca bana hak vereceksiniz. Kışın burada yağmur yağar, güneş açar. Şu gördüğünüz çimenler yemyeşil olur, değişik çiçekler gösterir kendisini.” Öğretmenimizin bu değinisi nasıl da iyi geliyor insana.

Mahzuni'nin siyaset dışı eserlerinin daha da güzelliğini, ülkemizdeki mizahın durumunu, siyasetin hırçınlığını, politikacıların hoşgörülerini, günümüzdeki asık suratlı dövecek gibi konuşan politikacıların sevimsizliğini yazının akışında fısıldayıveriyor Numan Kurt.

Numan Kurt'un söylediği gibi önce gönüllerde "YAĞMUR YAĞAR, GÜNEŞ AÇAR, YEŞERİR ÇİMLER"  Ve söyler bir öğretmen. Bundan sonra doğada yağmur yağar, güneş açar, yeşerir çimler."

"Yeşerir Çimler" derken devrik kullanarak nasıl da şirin şiirsellik katıyor öğretmenimiz.

Mutlu oldum. Siz de hep sağlıklı ve mutlu kalın Numan öğretmenimiz.
SEvgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

Radyo


Siz de Dinleyin:

Son Yorumlar

Sevim Güler
Yasemin DEMİR'e Geçmiş Olsun
Canım yasemin çiçeğim çok çok geçmiş olsun...
(Sevim Güler tarafından)
Devamı
Erhan  Tığlı
Güzelin Helvası
Ramazan okuyun diyor ama buradakiler okur değil y...
(Erhan Tığlı tarafından)
Devamı
Erhan  Tığlı
İtfaiyeci aranıyor
Ilginize ve yorumunuza teşekkürler. siz de olmas...
(Erhan Tığlı tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
Yürekler de Çatlar Bazen Gürültüden
Bu gece farklı bir sunu!...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
Hoşgeldin Kadınım: Nazım Hikmet'ten
Arının çiçekten derdiği tozların kokusu, tad...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
ŞAHİT GEREKMEZ
Bir gece ansızın, belki yarın, belki yarından ...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
KİMİN DEĞİL
Şair okyay'dan Şair kırat'a dek vatanı sahiple...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
NE DE BAHAR
Sürem çağımıza ayak uydurmaya mı başladı y...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
Dikenli Yol
Müsvedde hayatta vah  kangren yaramızı de...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
İtfaiyeci aranıyor
Mizahın ustasıyla yorum ustası alkışa değer ...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
DÜŞLERİMİ SATACAĞIM
Kolay gelsin esat anık hocam. balık da tutturmaz...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
ANAMM !
uyusun da büyüsün derdin büyüdüm anne. ...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Topoğlu
ŞAHİT GEREKMEZ
Ürpertiyor insanı: Ölüm nikahına şahit gerek...
(Ramazan Topoğlu tarafından)
Devamı
Ramazan Topoğlu
Güzelin Helvası
Yemeğin üstüne öyle tatlı yerine geçen helva...
(Ramazan Topoğlu tarafından)
Devamı
Ramazan Topoğlu
İtfaiyeci aranıyor
Suya da hile katmazlarsa itfaiceyiz. yangınla h...
(Ramazan Topoğlu tarafından)
Devamı
Dursun Durukan
ARTIK HİKAYE
Tesekkür ederim orhan bey şiire deger veren yür...
(Dursun Durukan tarafından)
Devamı
yönetim yardım editörü
Sevgililerin günü ve gecesi
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta bo...
(yönetim yardım editörü tarafından)
Devamı
yönetim yardım editörü
BİR BİR
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta bo...
(yönetim yardım editörü tarafından)
Devamı
yönetim yardım editörü
KÜTAHYA
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta bo...
(yönetim yardım editörü tarafından)
Devamı
yönetim yardım editörü
Şem'in Yandığıdır
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta bo...
(yönetim yardım editörü tarafından)
Devamı

Linkler