Değerli Üyelerimiz, yorumlar bölümünde "yanıtla" işlevinde aksamalar olduğu için, yorum yanıtlarını şimdilik ana yorum bölümünde yazarak yanıtlamanız daha güvenli olacaktır. Sağlıklı mutlu günler dileriz. (29/08/2021 01:51)


Duyuru

Cahit Sıtkı ile Dante ve Ömrün Yarısı [Devamı]

Son Fasıl Abdurrahim KAHRAMAN'ı Özlem ve Hüzünle Anıyoruz. [Devamı]

Nazım Hikmet: Davet [Devamı]

ATATÜRK’ÜN EDEBİYATLA İLGİLİ GÖRÜŞLERİ [Devamı]

GEÇMİŞTEN ESİNTİLER: ZEKİ MÜREN [Devamı]

Hoşgeldiniz

Özlü Sözler

    Dili ve sözü bir olmayan kimsenin yüz dili bile olsa o, yine dilsiz sayılır.
    Mevlana

Çevrimiçi Üyeler

Yakın zamanda sitemizde 2 üye çevrimiçi oldu.
Üyeleri görebilmek için, üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bugünlük BöceğimGözümü açıp tavana bakıyorum,çoktan sabah olmuş! Tavanda güneşin perde aralığından sızan ışıltıları oynaşıyor ve içeri ne zaman girdiği belli olmayan bir sinek garip vızıltılar yayıyor..Bakışlarımla onu izliyorum:Kendini çarparcasına konuyor eşyalara, duvarlara...”Bu gücü nereden alıyor” diye düşünüyorum ;buluyorum da! Gece boyu yıldızları yemiş(!) 

Yatağımdan kalkıyorum ve perdeleri çekiyorum köşelerdeki yerine...Gözlerim kamaşıyor ışıktan...Gökyüzünün masmavi derinliklerine doğru çeviriyorum bakışlarımı, yıldızları arıyorum; yok! Demek doğruydu sineğin onları yediği!..Hışımla perdeleri kapatıp sineği yakalamaya, öldürmeye karar veriyorum...Vız!..O kadar çok kovalıyorum ki, yakalamama imkan yok...”Yüz metre koşucusu yapmalı bunu” diyorum, yada “yüksek atlayıcı..” Kendi hımbıllığımı ortaya çıkarttığını düşününce iyice kızıyorum ona...Yatmadan önce, birkaç sayfasını okuduğum şiir kitabını sımsıkı kavrıyorum...Silahım elimde artık! Kitapların, bir sinekliğe dönüşmesine her ne kadar gönlüm razı değilse de, başka çarem yok!..İşte yorganın üzerinde, tam zamanı...Güm!..Önce kıvrılıyor, sonra debeleniyor biraz; merakla izliyorum...derken hareketleri bitiyor ve ölüyor sinekçik! Ölümün soğuk yüzüne tanık olmak kadar acı bir an olmasa da, seviniyorum onun beni rahatsız eden vızıltısını ve hareketlerini susturduğum için...Katil olmak ne kolaymış meğer(!) 

Gün sinek öldürmekle bitmiyor ki!...Günü bitirmek için bir şeyler yapmak gerek...Yapmamak için mazeret öne süremeyeceğimiz şeyler değil ama...Özellikle kadınlar açısından. Bunları saymayacağım ben..Nasılsa her kadın biliyor bu listeyi(!)..Ben, onların bilmediği bir maddeyi listeye eklemek ve günümü onunla doldurmak istiyorum. Merak etmeyin canım!..öyle ahım şahım bir yaşantı olmayacak bugün yaşayacaklarım..Okuyunca belki de hiç özenmeyeceksiniz, adım gibi biliyorum...Lakin sizin özenmemeniz, beni, bugünlük bu şekilde yaşamaktan alıkoymaz canlarım! Nasıl da uzattım lafı ama! Mahsus yapıyorum bunu size, çatlatmak için! Ne mi olacağım bugün! Bugün.....bir salyangoz!. 

Tam da bana uygun bir seçim! Her halimle ona benziyorum çünkü...Kulaklarım uzun uzun, burnum hep sümüklü ağlamaktan ötürü...Sırtımda kocaman bir ev!...Ezilmiş gitmişim altında yaşamaktan...Hiç kemiğim kalmamış...Dedikoduyu sevmem ama antenlerimi bir sağa, bir sola sallayıp duruyorum...Ne kokular alıyorum bir bilseniz! Özellikle nem kokusuna bayılıyorum ve nerede ıslak, küflü mekanlar varsa oraları seçiyorum kendime...Durmadan ağladığım ve sümüklerim aktığı için özellikle yapıyorum bu seçimi...Çünkü ağladığımı kimseler görsün istemiyorum.Laz akıllının biriyim vesselam!..Kurdu görünce gözünü kapayan eşeğin biriyim işte!..Hep böyle olmadı mı zaten! Ben eşeğim dedikçe yük yükleyenin bini bir paraya...Kimin umurunda ki ölmüşüm, ezilmişim, dilim çıkmış bir karış dışarıya...Bu durumdan bıkmışım ama ne çare!...Ne kadar kaçsam da.arkamda bıraktığım parlak yoldan izimi sürüp buluveriyorlar beni...Antenlerimi, etimi, evimin içine saklasam da rahat yok!..”Cızak!..” diye bir ses çıkarıyorum bana uzanan ele!..Olduğum yerden alıp götürmelerine bir isyan sesi bu ama, kim dinler ki beni! Anah!..Kocaman bir çuvalın içine düşüyorum...Çuvalda bir sürü daha akrabam var!..Hepimiz birden ağlamaya başlıyoruz salya sümük!..Derken sırtına bindiriyor bizi bir garip insan!..Hayır eşek insan!..”Hep ben mi eşek olacağım” diye bağırıyorum, ötekiler de katılıyor bana:”Eşek insan..eşek insannn!...”Keh keh gülüyoruz ağlamayı bırakıp...İçimizden en pirimiz bir türkü bile tutturuyor salyangoz dilinde:” Cız cız cızak,cızak cızak cız!...” Bittiğinde alkışlıyoruz hepimiz, sırtlarımızda taşıdığımız evleri birbirine vurdurarak!..Milli bir maçı kazanmanın gururunu haykırıyoruz sanki dünyaya!..Ne garip!..Kim anlar ki bizim halimizden....Ağzı bağlı bir çuvalın içinden çıkan sesimizi kim duyar ki yani!...Olsun!..Bu da bir şey deyip, bir kez daha gülüyoruz: “Kek keh keh!...” 

Derken... 

O eşek insan “güm!..” diye bırakıveriyor sırtındaki çuvalı, karanlık bir odanın taş zeminine..”Ay!..Cızak!..” diye bağırıyoruz bu kez acıyla...Her yerimiz ağrımaya başlıyor...Kemik evleri bile kırılıyor bazılarımızın; etleri dışarı çıkıyor. Hele benim halim görülmeye değer; bikini giymiş gibi oluyorum çünkü...Memelerim, kalçalarım dışarıda; seyran ediyor...Bir kumsalım noksan!...Aslında hiç de gülünecek halde değiliz hiç birimiz...Adeta büyük bir deprem geçiriyoruz, kimse yardımımıza gelmiyor...Altta kalanlar, üste çıkanlar...Bir ana-baba günü ki sormayın gitsin...Çuvalın içi bizim ya, iyice kardeş oluyoruz, kucaklaşıp sevişiyoruz(!) Ne güzel!..Hiç değilse kimseler karışmadan bu işi bari yapabiliyoruz çuvalın içinde...Hamile kalanlar mı ararsın, bebek düşürenler mi, sormayın gitsin...Doktor bulabilsek kürtaj bile olacağız, ama yok...Nasılsa derdimizden anlayan da yok, nasılsa sümüklerimizi silen yok, nasılsa yalnız bırakıldık bu soğuk, karanlık odada gece boyu...Kime ne bizim sevişmelerimizden, ağlayışımızdan, akan sümüklerimizden, birbirine karışan kırık evlerimizden, düşürdüğümüz bebeklerden, kürtajdan... 

Sabahı bekleyeceğiz...Çaremiz yok, sabahı bekleyeceğiz!...Ne garip!..En zor anımızda bile çiçekleniyor içimizdeki umutlar...Nasıl şeyse! Oysa yarının bize ne getireceği hiç belli değil. Olsun! Ağzı bağlı bir çuval içinde, karanlık bir odada bile yaşamak güzel ! Nefesimiz var ya, tozlu, soğuk havayı kabul eden ciğerlerimiz var ya, yetmez mi bu yüreğimizdeki umudu zamana yapıştırmaya!... 

Gece boyu kımıldamadan uyuyoruz(!) Kımıldarsak içinde bulunduğumuz çuvalın şeklinin bozulacağından korkuyoruz çünkü! Arada bir uyanıp “ben özgürlüğümü istiyorum” diye bağıran olursa hemen susturuyoruz onu.”Sus bakalım! Senin yüzünden bizi de atacaklar kaynar kazana, etimizi kabuğumuzdan ayırıp konserve yapacaklar. Sonra da satacaklar bizi ellere..” diyoruz...Sıla sevgisi dolduruyor yüreklerimizi birden; toplanıp getirildiğimiz o nemli, o küf kokulu ama kendimizce özgür yaşadığımız toprakları arıyoruz...Hani “bülbülü altın kafese koymuşlar, ah vatanım! “ demiş; işte öyle!.. Bana kalırsa hata etmiş...Bir de benim çuvala girmiş halimi görseydi eğer, dua ederdi duaaaa!..

Her şey bir yana kaynar kazanı düşününce aklım başıma geliyor; vazgeçiyorum salyangoz olmaktan...Lakin salyangoz gibi yaşamaktan vazgeçemiyorum... 

var mı izleriniz
duvarlarda, ağaç gövdelerinde, çiçek yapraklarında, güneş yolunda... 
biraz şiirdedir yüreğim, biraz sevdada... 

parmağım sıkışmış kapı aralığına
selam getirin!.. 
yarına dair!... 

      T.A

Tayyibe Atay | 08/04/2021

8 Yorum | 306 okunma | 1 beğeni

Yorumlar

Yorum Yapabilmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Yasemin Demir 05/09/2021 23:38

Bu güzel çalışma bir ay boyunca makamına yaraşır şekilde bizlere göz kırpacak KUTLUYORUZ  

 

anlaşıldı, bu sümüklü böceği çok sevdiniz, Yasemin hanımcım!..:)))


teşekkür ederim, sevgiyle öperek...

Tayyibe Atay

Yasemin Demir 11/04/2021 21:16

Güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta boyuncada  makamını onurlandıracak haftanın seçkisi olarak . Şiir zamanı yönetimi adına içtenlikle kutlarız şairimizi ..Nice güzel paylaşımlara

:)))))öpsün sizi, evini sırtında taşıyan sümüklü böcek...teşekkür ediyorum, sonsuz sevgilerimle....

Tayyibe Atay

Ramazan Boran 09/04/2021 00:01

ŞİİR ZAMANI ailesi olarak günün seçkisine ve kıymetli şairimize gönülden:

teşekkür ederim, Sevgili Ramazan bey...selam ve sevgiler size...

Tayyibe Atay

Ramazan Topoğlu 08/04/2021 12:32

Sinek katilliği sonrasında insanın empati yaparak salyangozluğa terfi etmesi oldukça eğlendirici ve eğitici bir öykü. Tayyibe Atay çuvala atılmış salyangoz kimliğinde arkadaşlarıyla birlikte ihraç edilip kaynar kazana atılmayı beklerken kaderine razı olup gürültü yapmadan salyangoz sessizliğinin kaderci yönünü insanlara uyarlıyor. 

İnsanlardan farklı olarak,  çuval tutsaklığı dışında geçtiği yerlerden yaldızlı iz bırakan muhterem salyangoz öyküde pek sevimli geldi bize. Salyangoz dik tutulmuş bir jiletin üstünden çizilmeden, yaralanmadan geçermiş. Çuvaldan kurtulacaklarını eminiz. Umarız salyangozlar insanlaşarak bir hata etmezler. 

Deneme olarak işaretlenmiş ama güzel öyküydü. 
Şiirlerinde yazılarında özetle yapıtlarında diyelim; Tayyibe Atay kendilerine özgü gülümsetme yöntemiyle okuyanlarının damarlarının tıkanma olasılığını ortadan kaldırıyor. 

hani ne demişti Ahmet Arif:


“kirvem
hallerimi aynen böyle yaz
rivayet sayılır belki!”

aynen böyledir, benim hallerim, sevgili Topoğlu, aynen böyle!..yani evini sırtında taşıyan sümüklüböceğim vesselam!..:)

teşekkür ederim, kocaman yorumunuz için...sevgilerimle...

Tayyibe Atay

Radyo


Siz de Dinleyin:

Son Yorumlar

ömer altun
Leyla'nın Mesnevisi
Kıymetli ablam yüreğine sağlık ...  kaç...
(ömer altun tarafından)
Devamı
Kardelen ...
Öyküsel Dokunuşlar
Şiirimi haftanın seçkisine layık gören değer...
(Kardelen ... tarafından)
Devamı
Kardelen ...
Kızıl Gülün Dramı
Gün seçkisi için ''Şiir zamanı'' seçki kurul...
(Kardelen ... tarafından)
Devamı
Kardelen ...
Kızıl Gülün Dramı
Evet hocam ben çok şiirlerimde genelde türkçe ...
(Kardelen ... tarafından)
Devamı
Seyfettin KARAMIZRAK
ÖĞRETMENLERİN KILIK KIYAFETLERİ ÜZERİNE
Fakat yine de erdemli ilkeli yerinde duramayan, ge...
(Seyfettin KARAMIZRAK tarafından)
Devamı
Ali  ALTINLI
BAŞTACIMIZ
Şİİr zamani aİlesİ ve seÇkİ kuruluna bakİ ...
(Ali ALTINLI tarafından)
Devamı
Ali  ALTINLI
BAŞTACIMIZ
Şİİr zamani aİlesİne bakİ selamlar......
(Ali ALTINLI tarafından)
Devamı
Nesrin Önem
EY YALAN DÜNYA
Allah rahmet eylesin inşallah çok teşekkür edi...
(Nesrin Önem tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
SEBEP
          arada benim de ...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
//*ŞİİRCE...
            kısa ve...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
ÇOK GEÇ KALMADAN…
          yerli ve dünya...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
b'ekle
          hecede severek ...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
EY YALAN DÜNYA
          rahmetli neşet...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
ÖĞRETMENLERİN KILIK KIYAFETLERİ ÜZERİNE
          seyfettin hocam...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
Kızıl Gülün Dramı
          güzel bir hece...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
"MEKTEBİN BACALARI"NDAN "ACEM KIZI"NA
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta bo...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
BAHÇE SENİN NEYİNE
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta bo...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
Öyküsel Dokunuşlar
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta bo...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
BAŞTACIMIZ
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta bo...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
Ölü Düşlerin Yatakçısı
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta bo...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı

Linkler