Değerli Üyelerimiz, yorumlar bölümünde "yanıtla" işlevinde aksamalar olduğu için, yorum yanıtlarını şimdilik ana yorum bölümünde yazarak yanıtlamanız daha güvenli olacaktır. Sağlıklı mutlu günler dileriz. (29/08/2021 01:51)


Duyuru

Cahit Sıtkı ile Dante ve Ömrün Yarısı [Devamı]

Son Fasıl Abdurrahim KAHRAMAN'ı Özlem ve Hüzünle Anıyoruz. [Devamı]

ATATÜRK’ÜN EDEBİYATLA İLGİLİ GÖRÜŞLERİ [Devamı]

GEÇMİŞTEN ESİNTİLER : SEVİM ŞENGÜL [Devamı]

Nazım Hikmet her zaman zirvede [Devamı]

  Fakir Baykurt Öykü Yarışması    Başvuruları Başladı [Devamı]

 76.Yunus Nadi Ödülleri Sahiplerini Buldu [Devamı]

Hoşgeldiniz

Özlü Sözler

  Ne kadar okursan oku, bilgine yakışır şekilde davranmazsan, cahilsin demektir.
  Sadi-i Şirazi

Çevrimiçi Üyeler

Yakın zamanda sitemizde 88 üye çevrimiçi oldu.
Üyeleri görebilmek için, üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Semt Grubunda Bir Paylaşım: Ayrancılı Kuşlar


Ön Not: Şiir Zamanı sitemizde yazıyla ve radyo programlarında artık huyumuzu suyumuzu bilenler, "aman bıktık yahu aynı duygu dokusunu anlatıp durmasından bu adamın" şeklinde düşünülür diye, Ayrancı Ahalisi grubundaki bu paylaşımı kendi sitemizde bıktırmamak için paylaşmaktan biraz çekindim.  Yahu belki okuyan da çıkar diye paylaşmaya karar verdim.  Edebi mekanımızın merkezi burası çünkü. Daha önce de kedi ile saksağan konuğumuz olmuştu. Tüm şiir zamanı ailesine selam sevgilerimi sunuyorum.
...................
AY (Aşağı-Yukarı) AYRANCI'NIN KUŞLARI

George ORWELL'in 1944 yılında yazdığı Stalin'e taşlama yaptığı "Hayvan Çiftliği" adlı romanında, eziyet eden insanlara isyan edip, çiftlikten kaçırarak hayvanların rejmini kuran o hayvanların bir 'Hayvanlar Marşı" ile birlikte bir de mottoları vardır: "Dört ayak iyi, iki ayak kötü." Kuşlar biz de iki ayaklıyız diye itiraz ederler, kuşların kanatlarının da uçuşu sağlayan iki ayak olduğu hatırlatıldığında anlaşmaya varılır. Gerçi hayvanlar insanlaşınca daha zalim oluyorlar, insanlar hayvanlaşsa daha iyi olur, bu da ayrı bir söyleşi konusu.
...
Semtimizde yaşayan serçeler, kumrular, kargalar, saksağanlar, tabi ki doymak bilmeyen güvercinler, baharda yükseklerde ıslıklar çalarak neşeyle uçuşan kırlangıçlar, bazı zamanlarda serçeden büyük, kumrudan küçük siyah, kırçıllı, benekli sığırcıklar öteki semtlerde de yaşıyolar. Biz adı Ayrancılı olmuş bizimkilere bakalım şimdi.

Kuzgun Caddesi'nde salon penceresinin pervazına konan kuşlarla Ayrancı uçanlarını paylaşmak istedim. Sokaklarımızda tin tin tin, şirin ve cici, hatta bazılarına gözlük taksan bilge olacak muhteşem köpeklerimiz, sahipli sahipsiz haylaz kedilerimiz yeterince paylaşıyor ve tanıyoruz. Tabi ki dört ayaklı sevimlilerimizi sevenler, dört ayağından ikisinin kanatları olduğu uçanları da sevdiğini adımız gibi biliyoruz.

Kuzgun Caddesi adını mutlaka kargaya benzeyen, gagasının ucu biraz kıvrık, daha haydutça bakan Kuzgun kuşundan almıştır. Fakat kuzgun kuşu semtimizde eskiden yaşamış olmalı. Hani Kuzgun kuşlarını bulsak, Kuzgun Sokak sınırları içinde yaşamaya söz verseler, bu caddesin simgesi olarak hep ağırlamayı düşünürüz.
Salon pencere pervazında 36 yıldır, serçeleri, kumruları, hatta toplu halde bolca ekmek bulan, tek tük yolunu değiştiren güvercinleri besleriz. Saksağanlar da alıştı, onların yemlerini biraz iri bırakıyoruz, gagaları biraz daha büyük çünkü.

Kargalar pencere pervazımıza hiç konmuyorlar.
Ay Ayrancı'da Kargaların Saksağanlara oranla nüfusları daha az.
Onlar bir başka yöntemle besleniyor olmalı.. Her sabah serçeler, kumrular gelir, salon penceremize uzanan ağacın dallarına konarlar. Öterler, bizden yem isterler, yıllardır iyice ağırlanacakları yerleri ezberlediler.

Serçeler ile kumrular günün değişik zamanlarında farklı notalarla ötüp konuşuyorlar. . Kumrular gün ağarma vaktinde, yedi sekiz kez dem çekerek ötüyorlar. Unutamadıkları kederleri her ne ise bir görev olarak vazgeçilmez ağıtlarını bir kutsal tören gibi yakıyorlar.

Kumru pervamıza konuyor, tek bir kez ötüyor. Bu ötüşün tınısından "ben gel-dim" haberi vererek utangaç masun duruşlarıyla yem istiyor. Pervazda biraz volta atıyor. Birazdan yemin geleceğini çok iyi biliyor. Yemler dökülürken, bizleri çok iyi tanımalarına rağmen ne olur ne olmaz diye temkinlilikle dala konuyorlar. Tehlikenin ortadan kaltığından emin olunca, kenardan nazikçe yemeye başlıyorlar. Kumruların hep çift gezdiklerini unutmadan anımsamalı. Bir kezinde hep tek başına geldi, acaba sevgilisi öldü mü diye günlerce meraklanmış ve üzülmüştüm. Sonra yavrulama dönemi olduğu için nöbetleşe beslendiklerini düşünerek rahatlamıştım.

Kumrular yemlenirken nöbet tutuyoruz. Çünkü iki üç güvercin bunları gördüklerinde, eşkiyaca yemin ortasına dalıp kumruları kovuyorlar. Güvercinler yalap şalap yem yığının ortasından başlıyorlar, birbirleriyle de dalaşıyorlar. Üstelik bir yandan hızlı hızlı yerken teşekkür için yemin ortasına dışkılarını da yapıyorlar ve ben buna asla kızmamam gerekirken yine de kızıyorum.

Serçeler de konuk olan kuşlarımız. Bazen onlarca serçenin bir ağaçta toplu cikcik uğultusuyla toplantı yapıp dağıldıklarını hepimiz tanık olmuşuzdur. Serçeler her zaman, sonu sevimli bir kısa fıkra anlatıp gideceklermiş gibi gelir bize. Minik gagalarından asla bir kötü söz duymadım.

Serçe dala konup, öyle değişik bir sesle haber veriyor ki. Bazen kumruların arasında beslenmekten çekinmezler ama onların ayrı seansları var.

Serçelerin minik gagalarına pek uyuyor diye susam döküyorum. Ekmekleri iyice kırıntılayıp, kısırlık bulgur falan veriyorum. Serçeler bir çırpıda sofraya dalmıyor. Önce biri geliyor kenardan nazıkçe yemeye başlıyor. Dalda bekleyenler bir tehlike olmadğını görünce teker teker sofraya iştirak ediyorlar. Öyse şirincikler ki, onların da söylecekleri bir sözleri olsa, kumrular gibi hüzünlü olmaz, hep minik yaşama sevinci veren öyküleri olurdu.

Gün ortalarında birazcık iri tanecikleri saksağanlar için bırakıyoruz. Çoğul konuşuyorum kizim Gizem ile birlikte yapıyoruz biz bunları. Gizem'in "seninkiler-bizimkiler geldi baba" deyişinden mutluluk duyarım.

Saksağanlar bir serseri kabadayı gibi pervaza konuyorlar. Seviyoruz onların dalgacı hallerini.

Biz pencereye yaslanıp oradaysak asla gelmiyorlar. Yemden üç beş lokma alıyorlar, sonra iricesini gagalarını sıkıştırmadan önce kalın bir ötüşle teşekkür ederek uçup gidiyorlar.

Bizim Ay Ayrancı'da sığırcıkları yalnızca Güvenlik caddesinin başındaki Milli Egemenlik Parkında toplu halde görüyorum. O parka TBMM bahçelerinden geldiği söylenen sincaplar da görülmeye başladı. Meraklılara iletmiş olalım. Ağaç diplerine atılan ekmekleri güvercinler, hani akşam olmasa çatlayana kadar yiyecekler. Serçeler onların arasına dalarak bir parça kapıp rahat bir yere uçuyorlar. Güvercinlerin kumruları sofradan kovuyorlar ama o hüzünlü kumruların güvercin sofrasına paldır küldür daldıklarını hiç görmedim. Bu gerekçe ile kumruların daha da korunması gerektiğini düşünüyoruz.

Sevimli köpeklerimiz sokaklarda sahipleriyle çok mutlu biçimde ağaç diplerini koklayarak mutlu biçimde gezinirken, üzücü tek tük olaylar dışında kediler iyi sahiplenilirken, kuşların sesini dinlerken mutlu oluyor insan. Bu arada köpekler ağaç diplerini öyle bir güzel kokluyorlar ki, neredeyse benim de koklamak canım istiyor. Neyi kokladıklarını biliyorsunuz.

Pervazda kuşlar gagalarını yeme vurdukça çıkan gaga vuruş sesleri kalbimizi besliyor. Yanızca bu söylediklerimiz mi? Apartmanların ön ve arka bahçelerine ekilen çiçeklere konan çeşitli kanatlı böcekler, arılar, kelebekler de eksik olmaz Ayrancı'da çiçekler olduğu sürece. Akşam açık pencereden hantal uçuşlarıyla içeri giren kelebeklerin de dokunulmazlığı olmalı.

George Orwell'in hayvan çiftliğindeki "iki ayaklı kötü" sözü sanırım Ay Ayrancı için geçerli değil. İki ayaklılarla, kanatlılarla birlikte dört ayaklılar uyum içinde işte böyle yaşayıp gidildiğini kanıtlayan ve söyleme fırsatı veren semtimiz insanlarına teşekkürler.Ramazan TOPOĞLU

Ramazan Topoğlu | 25/08/2021

4 Yorum | 231 okunma | 3 beğeni

Yorumlar

Yorum Yapabilmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Yasemin Demir 29/08/2021 21:15

Güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta boyuncada  makamını onurlandıracak haftanın seçkisi olarak . Şiir zamanı yönetimi adına içtenlikle kutlarız şairimizi ..Nice güzel paylaşımlara

Yasemin Demir 28/08/2021 19:52

Ama ben yine yeniden ne çok okunmaya değer eser kaçırmışım, biraz okuyup, okuduklarımı ben okudum diye makas aldım gücüm yettiğince ...Kuşlar mevzu bahis olunca hep bu dünyadan olmadıklarına karar veririm ben cennetten aralık kalmış bir kapıdan yanlışlıkla geçmişler bu dünyaya sanki adres bilgileri nerede olursa olsunlar onlar dünyayı sığdırmışlar kanatlarının altına ...2 bacaklı tek geçimsiz cani insanoğlu bence yoksa bacaklı ya da kanatlı onlar mükemmeller...Teşekkürler abim Cemal Süreya ile kapatalım iki kelamın kırılmış beliyle " Hayat kısa kuşlar uçuyor "....

Ahmet Zeytinci 26/08/2021 18:05

Ayrancı Kuşları ile bizim denizciler caddesi kuşları incele baka kesin kıyısından köşesinden akrabadır... Severim kerataları, kediler ile köpekler ile birlikte... Hazreti Mevlana ''Hayvanlar Allah'ın sessiz kullardır, onlar kendilerine yapılan haksızlıkları kıyamet günü haykıracaklardır.'' der... Güzel yazıydı  kutlarım...

Mutlaka tanışıyorlardar ya da akrabadırlar.
Bazen Denizciler Caaddesinden Kuzgun'a, bizden size misafirliğie geliyorlardır onlar.Teşekkürler.

Ramazan Topoğlu

Radyo


Siz de Dinleyin:

Son Yorumlar

Ümit Zeki Soyuduru
SEVGİLİDEN BİR YUDUM
Aleykümselam. Çok teşekkür ederim ramazan bey....
(Ümit Zeki Soyuduru tarafından)
Devamı
Ümit Zeki Soyuduru
SEVGİLİDEN BİR YUDUM
Şiir zamanı ailesine ve şahsınıza çok teşek...
(Ümit Zeki Soyuduru tarafından)
Devamı
Ümit Zeki Soyuduru
SEVGİLİDEN BİR YUDUM
Teşekkür ederim ahmet bey. saygı ve selamlarım...
(Ümit Zeki Soyuduru tarafından)
Devamı
Ümit Zeki Soyuduru
SEN YARALI YARIMSIN!
Şiir zamanı ailesine ve şahsınıza çok teşek...
(Ümit Zeki Soyuduru tarafından)
Devamı
Ümit Zeki Soyuduru
HER GÖNÜLE BİR SULTAN!
Teşekkür ederim yasemin hanımefendi. saygı ve ...
(Ümit Zeki Soyuduru tarafından)
Devamı
Ramazan Boran
şerefine içiyorum
gün seçkisini gönülden tebrik eder,  ...
(Ramazan Boran tarafından)
Devamı
Ramazan Boran
Düşün
gün seçkisini gönülden tebrik eder,  ...
(Ramazan Boran tarafından)
Devamı
Ramazan Boran
.Aşkın Doğusu.
gün seçkisini gönülden tebrik eder,  ...
(Ramazan Boran tarafından)
Devamı
Ahmet Zeytinci
Düşün
düşünmenin düşünü kurmak da lazım ki dü...
(Ahmet Zeytinci tarafından)
Devamı
Erhan Tığlı
Oyunlu Gülmeceler
Gülmecelerime yorum yapan yok, ağlamaklı şiir ...
(Erhan Tığlı tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
YAĞMUR ZAMANI SOKAĞI
ne güzel bir hediye oldu bize abicim çoook teş...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Ramazan Topoğlu
AŞI OLMAYANLAR, ÖNLEMLERE UYMAYANLAR
Bilgilendirmeler için teşekkürler seyfettin hoc...
(Ramazan Topoğlu tarafından)
Devamı
Metin Soydeveli
SOLDU GÖZLERİN
Kesin... teşekkürler duygudaşlığınıza erhan...
(Metin Soydeveli tarafından)
Devamı
ömer altun
*** CAN ÖLÜMLE SÖZLENİR ***...SS
Yürek sesiniz daim olsun efendim ... ...
(ömer altun tarafından)
Devamı
ömer altun
Gözyaşı Ayetleri
çok teşekkür ederim orhan üstadım yürek yang...
(ömer altun tarafından)
Devamı
ömer altun
Gözyaşı Ayetleri
Canına milyon şiirim kurban olsun ablam ... aşk...
(ömer altun tarafından)
Devamı
ömer altun
.Aşkın Doğusu.
Gidilmesi gereken bir yol  bu yolculuğa bize...
(ömer altun tarafından)
Devamı
Yahya Koza
Ey Canan
Bilmukabele saygı bizden,güzel yorumunuza çok t...
(Yahya Koza tarafından)
Devamı
Yahya Koza
Ey Canan
yorumunuz için teşekkür ederiz ...
(Yahya Koza tarafından)
Devamı
Yahya Koza
Ey Canan
Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim cana...
(Yahya Koza tarafından)
Devamı

Linkler