Yasemin ile Yağmur Zamanı 21.30'dan itibaren kalplerin tiktak çarklarını yaşama sevinci veren programıyla virüslere karşı gönül maskesi takıyor. Birlikteyiz. (04/04/2020 01:18) | Şiir zamanı bahar akşamlarından güzel şiir dolu sağlıklı günler,esenlikler diler EVDE KAL TÜRKİYE!!.. (25/03/2020 15:56) | “Barışta oğullar babalarını, savaşta babalar oğullarını gömerler.” (05/03/2020 17:26)


Duyuru

Tülin Şen Altınlı güzel yürekli meleğimiz unutmadık unutturmayacağız  [Devamı]

Memleket Hikayeleri'nin 100.yıl Özel baskısı [Devamı]

''Gözlerim sığmıyor Yüzüme'' Yeni baskısıyla [Devamı]

ATATÜRK’ÜN EDEBİYATLA İLGİLİ GÖRÜŞLERİ [Devamı]

GEÇMİŞTEN ESİNTİLER: EMELSAYIN [Devamı]

Hoşgeldiniz

Özlü Sözler

  Sual de bilgiden doğar, cevap da...
  Mevlana

Çevrimiçi Üyeler

Yakın zamanda sitemizde 1 üye çevrimiçi oldu.
Üyeleri görebilmek için, üye girişi yapmanız gerekmektedir.

KEÇEDEKİ PİRE, DEREDEKİ SU

KEÇEDEKİ PİRE, DEREDEKİ SU (Doğu öyküleri 3)

 
    
 

 
     Yanından dörtnala geçtiğim köylü "Tayın gemine asılma, o yorulduğu yerde durur!" diye bağırmasaydı, ilk defa benim bindiğim tay, beni sırtından yere kesinlikle atardı. Yarıştığım arkadaş, karakol komutanı Mustafa astsubay çok gerilerde kalmıştı. Sonunda dere tepe yıldırım hızıyla koşan tay yorulmuş olmalı ki kendiliğinden durdu. Sırtından soğuk terler akıtan ben de derin bir oh çektim. Yol ve yarış arkadaşımı da bir süre at sırtında bekledim.
     "Uçtun be arkadaş!" dedi komutan. "Senin tozuna bile yetişemedik. Senin öğrenciler sana hiç binilmemiş tay getirmişler. Dua et seni alıp yere vurmamış."
     -Komutan!
     -Buyur hocam!
     -Ben çok susadım, biraz da korkudan olacak herhalde. Buralarda bir çeşme veya yakınlarda bir köy var mı?
     -Ben de susadım. İlerde, tepenin ardında bir köy olacak, orada içeriz suyu.
     Tepeyi aşınca köy göründü. Köyün bize bakan tarafında kadınlar çömelmiş çamaşır yıkıyorlardı. Yanlarına yaklaşınca ürkek ürkek bize baktılar. Çamaşır yıkadıları yer, suyu boz bulanık akan, hemen köyün yanından geçen dereydi. Kadınların biraz yukarısında da derenin içinde birkaç inek su içiyordu. Üniformalı karakol komutanını görünce toparlandılar. Çoğu Türkçe de bilmiyordu; ama en azından oradaki çocuklar anlar, diye düşünmüş olmalı ki arkadaşım:
    -İçecek suyunuz var mı, dedi.
    Aralarında bir şeyler konuştular. Bu arada yanlarındaki çocuklardan biri köydeki dereye yakın ilk eve doğru koşmaya başladı. Biz, çocuğun su getirmesini beklerken o, elinde bir bardakla geldi. Kadınlardan biri bardağı deredeki suya daldırdı, çocuğa verdi. Çocuk da su dolu bardağı doğru bana getirdi. Bardaktaki bozbulanık suya hayretle baktım. İçinde çamaşır yıkanan, çocukların ve de ineklerin oynaştığı bu derenin suyundan mı içecektim?
   -Bu ne komutan? Derenin suyunu mu içeceğim?
   -Bu köyde başka su yok hocam. Köylü de bu sudan içer.
   -Susuzluktan ölsem de ben bu suyu içmem, dedim, bardağı komutana verdim. O bardağın yarısını da olsa içti.
   Teşekkür edip ayrıldık oradan Abdurrahman Ağa'nın köyüne doğru. 1973 yılında insanlar içme suyu olarak pis bir derenin suyunu kullanıyorlardı.
------------
   Pos bıyıklı, kalın kaşlarının altında gözleri fıldır fıldır dönen Abdurrahman Ağa: "Hoş gelmişsen baş efendi, sefalar getirmişsen." diyerek karşıladı bizi. Atlardan indik. "Bu da kim?" der gibi yan gözle bana bakan Ağa'ya, "Karaağıl Ortaokulu'nun öğretmeni olur arkadaşım." dedi Mustafa komutan. Eve girerken kapıya dizilen köylüler de "Hoş gelmişseniz, şeref vermişseniz." diye tek tek tokalaştılar bizimle.
   Tabanı keçeyle döşeli genişçe bir odaya girdik. Minderlere oturduk. Tabakalar ortaya atıldı. Kaçak Muş tütününden sigaralar sarıldı. İçeri duman olmuş, havasız kalmış kimin umurunda. Abdurrahman Ağa, kuracağı peynir üretme tesisleri hakkında komutanla konuşuyor. "Yakında temeli atacağız. Hazırlıklara şimdiden başladık. Vali, kaymakam beyler de gelecek. Siz de birkaç jandarmayla gelesiniz komutan."
   Biz, Abdurrahman Ağa'yı dinlerken gözlerim faltaşı gibi açılıyor. Odanın bir köşesinden çıkan fare öbür köşeye kadar koşuyor. Biraz sonra ters yöne bu koşulara devam ediyor. Odadakiler umurunda bile değil farenin, fare de odadakilerin. Benden başka da şaşıran yok. "Komutan, bunlar aileden olmuş(!)." diyorum. "Boş ver hoca, rahat ol!" diyor.
   Odada yalnız fare olsa iyi. Bir de keçenin üstünde zıplayan sanki dans eden pireler var. Onları da görünce ben de kıpırtı başlıyor. "Haydi..." diyorum komutana, "...şu sohbeti bitir de bir an önce gidelim." Alaycı alaycı bakıyor arkadaşım. "Sen ne diyorsun hocam? Daha yemek yiyeceğiz. Adamlar hazırlık yapmış, çok ayıp olur."
   Ben, minderin üstünde, susadığım halde su da içmeden diken üstünde oturuken yer sofrası kuruluyor. Karnım da acıkmış. Fareyi, pireleri yani odanın diğer sakinlerini de unutarak sofraya kuruluyorum. Çorba, tabanı cıbıl cıbıl yağlı pirinç pilavı, bir de içinde et yerine bulgur olan kadınbudu köfteye benzer bir köfte. Hepsi diziliyor geniş sininin üstüne. Ayrı ayrı tabaklar kimin aklında. Daldırıyoruz kaşıkları çorba tasına. Sıra o köftemsi yemeğe geldiğinde çatalla bölüyorum içi bulgurlu dışı yumurtalı köfteyi. Ortada uzunca siyah bir kıl. Yavaşça çekiyorum çatalı. Yufkayla yoğurda devam. "Hoca, sen acıkmamışsan herhalde?" diyor Abdurrahman Ağa. "Pek de acıkmadım." diyorum. "Ben yufkayı özlemişim, yoğurdu da çok severim."
   Bıyıkları yağlı, göbeği şiş Abdurrahman Ağa, süt tesisleri temel atma törenine bizleri de davet etti. Okul zamanı olduğu için gidemedim. Odasında fareler cirit atan, keçesinin üstünde pireler uçuşan Abdurrahman Ağa, il, ilçe ekabirlerinin katılımıyla temeli atmış. Atmış da o temel öyle boş kaldı. Ağa, krediyi almış, keyfine bakmış. Ben, "O yörelere yatırım yapılmıyor." sözüne hiç inanmam. Abdurrahman Ağalar oldukça krediler iç edilir, fareler de cirit atar, pireler de uçuşur. Temizlik o gariplerin neyine. Yeter ki Ağa'nın kredileri gelsin.
..................
   Köye ortaokul açılmasına karar verilince muhtar ve iki aza köyden on iki bin lira para toplarlar sınıflara sıra almak için. O zaman benim maaşım bin lira civarında. Erzurum'dan altı bin liralık sıra getirilmiş. Yirmişer öğrencilik iki sınıfın da kara tahtası yok. "Muhtar, şu kalan parayı verseniz de çok eksiğimiz var, onları alsak." diyorum. Çünkü önemli miktarda para ortada yok. "Hoca, hoca, sen ne demek istiyorsun?" diyerek çaktırmadan belindeki tabancayı gösteriyor muhtar.
...................
   Devletin gönderdiği on bin lirayı bile "Harcamanız belirlenen kalemlere uymuyor." diyen malmüdürünün yüzünden harcayamıyoruz. Sadece bin lirasını kömür almış gibi göstererek kışlık yakacağımız tezek için harcayabiliyoruz.
   Şimdi oraya, Karaağıl'a yatılı bölge okulu yapılmış. Koca binada öğretmenler mahrumiyetleri yaşamadan görev yapıyorlardır. Terör belasından dolayı huzursuzlar mı bilmiyorum. İnsanın korkusu olmazsa, içi rahatsa mahrumiyet falan vız geliyor.
    "Doğu Öyküleri" şimdilik bu kadar. Anlatacak daha pek çok yaşanmışlık var. O günlerin zorluklarını bugünün gençlerine anlatmak zor. Benimki hem anma hem de kırk yıl önceki yaşamı  aktarma.
.................
      Bir öğretmen
      Yirmi bir yaşında
      Koyu karanlık gecelerde kurtların uluduğu
      Dağ başında
      Sobasında tezek yanar
      Dışardan içeriye
      Eser
      Buz gibi rüzgâr
      Karatahta yokmuş
      Kömür, odun yokmuş
      Bin bir yoksunlukmuş
      Geç onları
      Bak
      Seni bekleyen
      Öğrenmeye aç
      Yirmi çift göz
      Var
....................
 
Numan Kurt

Numan Kurt | 15/07/2014

3 Yorum | 1390 okunma | 0 beğeni

Yorumlar

Yorum Yapabilmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Numan Kurt 16/07/2014 21:14

Yorumlarınız için teşekkür ediyorum. Selamlar, saygılar.

Yasemin Demir 15/07/2014 23:37

Ne güzel resmetmişsiniz efendim o günleri oraları görmüş gibi olduk ..İlk tayin yerimi hatırladım ..nerden nereye dedirtti yazınız şimdi Siirtin dağ köylerinde mağara gibi evlerde bile internet ,bulaşık makinası su her şey var dilerim kazandıklarımız kaybettiğimiz değelerin üzerine geçmez ...saygımla Hoş geldiniz şiir zamanı ailesine

İbrahim Çelikli 15/07/2014 08:51

güne güzel başlangıç için teşekkürler.. bizim görüşümüzden olanlar yurtta misafir olup ballandıra ballandıra bir şeyler üfürür savururlardı.. "kominislere ... " dedim vs.. inanmazdım tabi, ya da üfürdüğü malumumdu.. benim rastladığım diğer bu taraftan gidenler genelde solaktılar.. nerelerde kışlarlardı bilemem.. sırf edebiyat uğruna o sıkıntılara katlanmaktan yana idim.. bir Fakir olmak adına.. ikinci tercihim geldi.. hayatımıza bu taraftan devam ettik.. yanlıştı tabi.. bu gün ÇALI yı bu edebiyat fakültesini kazanamadığım için yazabildiğime inanıyorum.. her edebiyatçı hep şunu dedi -yemekler de sırala -adetler de sıralar vs vs hastirin dedim her şey var.. öyle yapsam insanları nasıl bir araya getirecektim teşekkürler güzel insan ben sevdim, sevindim satırlarınızla tanıştığıma memnunum yani başarılar

Radyo


Siz de Dinleyin:

Son Yorumlar

Serpil Savaş
NE KIŞI OLSUN NE DE YAZI
Ramazan bey size ve şiir zamanı yönetimine çok...
(Serpil Savaş tarafından)
Devamı
Ramazan Topoğlu
Koronavirüs Sözcükleri
Teşekkürlerimi sunuyorum kadirşinas dostum....
(Ramazan Topoğlu tarafından)
Devamı
Hasan Büyükkara
Koronavirüs Sözcükleri
Güzel İnsan , faydalı insan , mümbit insan&nbs...
(Hasan Büyükkara tarafından)
Devamı
Nazife gönenç
Tavuklarım 3
Aslında yazdığınız her şeyi ilgiyle okuyorum...
(Nazife gönenç tarafından)
Devamı
Tayyibe Atay
Tavuklarım 3
Yok...ya beni sevmediniz, ya da tavuklarımı..:) ...
(Tayyibe Atay tarafından)
Devamı
Şükran Gülcenaz Aydoğan
//*CORONA GÜNLERİNDEN BİRİNDE...
gün ne güzel hele de bahar evet bahar...
(Şükran Gülcenaz Aydoğan tarafından)
Devamı
Ramazan Boran
NE KIŞI OLSUN NE DE YAZI
Şİİr zamani ailesi olarak günün seçkisine ...
(Ramazan Boran tarafından)
Devamı
Ramazan Boran
#MAKBER ......
Şİİr zamani ailesi olarak günün seçkisine ...
(Ramazan Boran tarafından)
Devamı
Ramazan Boran
"KEŞMEKEŞ"
Şİİr zamani ailesi olarak günün seçkisine ...
(Ramazan Boran tarafından)
Devamı
Nesrin Önem
UMUDUNU YİTİRME
çok teşekkür ediyorum hocam umut var oldukça d...
(Nesrin Önem tarafından)
Devamı
Ahmet Zeytinci
UMUDUNU YİTİRME
umut hep var olacak hiç bitmeyecek... kutlarım...
(Ahmet Zeytinci tarafından)
Devamı
Ahmet Zeytinci
KORONAVİRÜS GÜNLÜKLERİ
İnşallah bunlarda gelip geçecek allah'ın yard...
(Ahmet Zeytinci tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
Bazen Susmuyorum
bu güzel çalışma bir ay boyunca makamına ya...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
"HER ŞEY BİRDENBİRE OLDU"
bu güzel çalışma bir ay boyunca makamına ya...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
.......Ölgün Şubat........
bu güzel çalışma bir ay boyunca makamına ya...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
*** kırgın  ***
bu güzel çalışma bir ay boyunca makamına ya...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
Göz Aynası..............C.K
bu güzel çalışma bir ay boyunca makamına ya...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
Gitmemiş Gibi Yapan Kadınlar
bu güzel çalışma bir ay boyunca makamına ya...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Tayyibe Atay
Değirmen Taşı
Değirmen taşı ve ben sevindim. teşekkürler...
(Tayyibe Atay tarafından)
Devamı
Ahmet Zeytinci
Günümüzün En Büyük Silahı O Artık
teŞekkÜr ederİm selamlar... ...
(Ahmet Zeytinci tarafından)
Devamı

Linkler