Sen söylersin söz içinde sözün var / Çalarsın çırparsın oğlun kızın var / / Şu dünyada üç beş arşın bezin var // Tüm bedesten senin olsa ne fayda KUL HİKMET (21/02/2019 17:24) | Tülinimiz. "CENNETTE AYAK İZLERİNLE ŞİİRLER YAZIYORSUN ŞİMDİ." 3 koca yıl geçti ama hala yüreğin bizimle ...Cennete selam olsun dualarımız seni ışıklara boğsun ..Tülin ALTINLI seni çok özledik.. (20/02/2019 14:41)


Duyuru

Tülin Şen Altınlı güzel yürekli meleğimiz unutmadık unutturmayacağız  [Devamı]

Bilgi Yayınevi'nden İlk baskılarına sadık kalınarak hazırlanan Sabahattin Ali kitapları [Devamı]

Ankaralılar,13. Ankara Kitap Fuarına Akın Etti [Devamı]

Shakespeare Okumak O Kadar Zor Değil [Devamı]

GEÇMİŞTEN ESİNTİLER :MÜZEYYEN SENAR [Devamı]

Hoşgeldiniz

Özlü Sözler

    Seni Özlemek Nasıl Bir Borçsa Artık, Özle Özle Bitmiyor.
    Ece Ayhan

Çevrimiçi Üyeler

Yakın zamanda sitemizde 3 üye çevrimiçi oldu.
Üyeleri görebilmek için, üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bir Edebiyat Öğretmeni Şair ve Yazar Erhan TIĞLI.

 

ÖĞRETMENİM ERHAN TIĞLI.... ÖĞRETMENLER GÜNÜN KUTLU OLSUN.... BUGÜN BİR ÖĞRENCİNİZ  ŞİİR ZAMANI'NDA SİZİ ANLATACAK...... BİR SINAV DEĞİL, BİR GÖNÜL VEFASI ÖĞRETMENİM. 

 

 

Öğretmenliğinin ilk yıllarında  bile filmlerdekii gibi aktörel bir karizması vardı Erhan Tığlı'nın.

 

Bir öğretmen için en büyük mutluluklardan biri, bir zamanlar öğrenci olduğu şehre ve ders dinlediği  okul sıralarına öğretmenlik olarak geri dönmesidir. 

 Şair ve yazar Erhan Tığlı;  turunç ağaçları çiçek açtığında sokakları parfüm sıkılmış gibi kokan, Atatürk, İnonü ve Celal Bayar’ın 1937 yılında açtığı Sümerbank Basma Fabrikasının bulunduğu efsanevi kent Nazilli’de bu duyguları doyasıya yaşayan edebiyat öğretmenlerimizdendir. 

Yetiştirdiği öğrencilerden birinin, yıllar sonra aklaşmış dökülmeyen saçlarıyla edebi performansının doruğa çıktığı bir öğretmenler gününde, O’nun hakkında  yazacaklarından nasıl mutlu olurlar, tahmin edebiliyoruz.

 

Şimdi en uzun ömürlü insanların yaşadığı, hem öğrencilik hem de öğretmen olduğu Nazilli şehrinde Nazilli Lisesi ve Nazilli Ticaret Lisesine, kardeşiin bir köşeye attığı ve tamir ettirip kullandığı bisiklet ile gelir giderdi  öğretmen Erhan Tığlı. "Benim hiç bisikletim olmadı. Uslu çocuk olduğum için alıvermediler. Gözü kalmasın diye oğluma bisiklet aldım" der Erhan Tığlı.

 

Endüstri devrimlerinin en önemli kurumlarından olan, Nazili ve ülkemize sosyal ve ekonomik alanda renk ve canlılık katan Sümerbank Basma Fabrikasının kuruluşundan dört yıl sonra bu şehirde hayata gözlerini açmıştır Erhan Tığlı.  Çocukluğu, bu fabrikaya işçi taşıyan ve şehrin ortasından geçerken düdüğünü uzun uzun çalan  Gıdı Gıdı trenine ellerini cebine sokup hayran hayran izleyerek ve yörenin gümrah yeşil tabiatında ruhu doygun insan olarak geçmiştir.  

Nazilli Sümerbank Fabrikasına işçi taşıyan "gıdı gıdı" treninin Erhan Tığlı'nın çocukluğunda pek çok hatıra oluşturmuştur. Bu treninin şehrin simgesi olarak yeniden çalışması konusanda Erhan Tığlı usanmadan taleplerde bulunmuştur. Bu tren şehrin ortasından geçerken uzun uzun düdüğünü öttürürdü. Gıdı Gdı treni Erhan Tığlı'nın eserlerinde bolca yer almıştır.

 

İstanbul edebiyat fakültesinden mezun olduktan sonra liselerde edebiyat öğretmeni olarak çalışırken en güzel yıllarını Nazilli’de yaşadığından eminiz.

 

Beş Hececiler'den Yusuf Ziya Ortaç ile Orhan Seyfi Orhon'ın çıkardığı 55 yıl aralıklar halinde yayımlanan ünlü AKBABA dergisinde sürekli olarak mizah yazıları yazardı Erhan Tığlı.

 

 Yusuf Ziya Ortaç ile Orhan Seyfi Orhan’ın kurduğu 1922 yılından 1977 yılına kadar yayımlanan ünlü Akbaba dergisinde haftalık mizah yazıları yazmıştır.  Bir zamanlar naif sarı renkle yayımlanan Gırgır dergisine de yazıları süslemiştir. 

 

Erhan Tığlı'nın şiirlerinde ve yazılarında  tanımladığı her türlü aşkda özdeyişsel dopingler bulunur.

 

Yaşar Nabi Nayır’ın çıkardığı ve şimdi kızı Filiz Nayır’ın devam ettirdiği Varlık Dergisinde eserleri yer almıştır. Milliyet, Hürriyet, Cumhuriyet gibi çeşitli gazetelerde, Ilgaz, Yelken, Sanat Çevresi, Güzel Yazılar, Edebiyat Gündemi, Yaba gibi  pek çok dergide  bitip tükenmeyen edebi enerjisiyle eserleri yayımlanmıştır.

 

 

 
Erhan TIĞLI Yaşar Nabi Nayır'ın çıkardığı VARLIK dergisine yazılarıyla şiirleriyle onur katanlardandır.
 

Adına, özgeçmişine, eserlerine şair yazar tanıtımlarında, edebiyat ansiklopedilerinde, antolojilerde yer verilmiştir. Türk Hava Kurumu’nun, Gözlem, Güneysu, Yaba, Damar dergilerinin ve Akşehir, Çankaya, Diyarbakır Belediyelerinin, Milli Eğitim Vakfı’nın, Kültür Bakanlığı’nın, Özgür Eğitim Yayınevi’nin yarışmalarında çeşitli dereceler alıp ödüller kazanmıştır.

 

 Elli küsur yıl Türk Eğitimine ve edebiyatanı hizmet veren ve daha üretmeye devan eden Erhan Tığlı'nın başarısında O'na huzurlu ve mutlu bir ömürle iki evlat veren ve kendisi gibi öğretmen olan değerli eşinin büyük emeği vardır.

 

Şiirle ilgili  “Güzelliği yaşamak, yaşatmak, güzelliklere koşmak, sevgiyle coşmak için şiir yazıyorum. Şiir benim hayatımdır, şiirsiz kalmak yaşamamaktır.” diye söze başlar Erhan Tığlı.  

Soyut şiirler hakkında "Şiirler gerçekçi olmalı, duygu ve düşünceleri iyi anlatmalıdır. Soyut sözleri şiir saymıyorum.” şeklinde fikrini ifade eder. Ayrıca şu önerisini de hemen burada belirtelim "Şiir kelimelerle yazılır ama gelişigüzel kelimelerle değil! Kelimeler uyumlu olmalı, birbiriyle sevişmelidir, hatta evlenmeli, düğün bayram etmelidir." şeklinde görüşlerini dile getirir. 

 Ege tabiatının güzellikleriyle beslenen Erhan Tığlı bir konuşmasında "Eskiden incir bahçelerimiz vardı bizim" diye hüzünle hayıflanır ve bu incir resmine bakarak özlem giderir.

 

Görüldüğü gibi Erhan Tığlı’nın edebi konuşmalarında ve yazılarında bile sözcük kafiyeleriyle söyleme ahenkleri bulunmaktadır. Dilerseniz bir örnek daha verelim. “Kaç yaşına basarsan bas ama sakın yaş tahtaya basma. Ne kadar dertli olursan ol arkadaşlarının yanında suratını asma. Hep dertlerinden söz ederek onları kasma.”

 Gülen Ayvamız, Ağlayan Narımız, HALKIMIZ.  Bu adı taşıyan kitabı Halkımızın profilini yazıyla nasıl da folklorik olarak tanımlıyor.

 

Şiirlerinde ve yazılarında bilgece sağlıklı gülümseme oluşturan bir ustalık bulunmaktadır, kaotik imgelere yönelmez, edebiyat ve sanatla yoğrulmuş deneyimlerin yalın ve etkin tarzıyla paratoner sloganlar ve şiirin sürmanşetlerini oluşturur O’nun şiirleri. Hiçbir zaman bir edebiyat memurluğu  yapmamış, yaratıcı formasyonuyla “edebiyat öğretmeni ve şair yazar“ vasfıyla anlaşılırlığın ve anlatma  virtüözlüğünün üstadı olmuştur.

 

İşte Erhan TIĞLI'nın yalın etkin, sürmanşet şiirlerinden biri.

 

Erhan Tığlı’nın edebi performans düzeyine erişen pek çok kişi bugün fildişi kuleden amatör şair ve yazarlara küçümseyerek bakmakta, onların aktive olduğu yerlerden uzak durarak kasıntılı halleriyle burun kıvırmaktadırlar. Erhan Tığlı yarısı doldurulmuş su bardağının önce dolu tarafını görüp, üstüne doldurulacak suyun da berraklığı konusunda  katkı sağlar. Her edebi alanın değerli olduğunu ve destek olunması gerektiğine inanır.

 

Nazilli 50. Yıl Ticaret lisesinde bizlere şöyle derdi.” Ne bulursanız okuyun, takvim yaprağından, gazete yırtığından, tezat düşüncelerden bilgilerinizi dokuyun… Tek bir şey okumayın: Vatandaşın Canını.”

 

 

O hayata ve her değere yaşama sevinciyle baktı.  

 

O’nun dersleri hep bir edebiyat seansında terapiler, edebi bir panelin kayda geçirilecek tebligatları, güzel sanatlar kongresinden deklarasyonlar şeklinde geçerdi.  O yıllardaki siyah saçlarını ıslatarak yana tarardı. Siyah beyaz filmlerden doğal bir aktörel duruşu vardı.

 

Öğretmenim Erhan TIĞLI'nın sevdiği dizelerden biri.

 

 

Edebiyat ve kompozisyon dersinden haz almayan öğrenciler bile dikkatle dinlerdi. Derslerinde öğrenciler yaramazlık yapmayı yeltenemezlerdi, çünkü söyleyeceği sözlerle densizlik eden öğrenciler O’nun söyleyeceği sözlerle mahcup düşerlerdi. 

 O sözleriyle kulak çeker, ellerini hiç kullanmazdı.

 

 

Kendi yazdığı masallardan anlatmıştır hep torunlarına.

 

“Ben ters bir öğrenciyim” diyen öğrencinin gevşemiş kravatını düzeltirken şefkatli bir ironiyle “ters diye hayvan dışkısına da derler, aman dikkat evladım” yanıtında yüzü kızaran öğrenci olgunluğa doğru bir adım daha atmış olurdu.

 

Nazilli Ticaret Lisesi Sümer İlkokulunda öğrenim görürdü o yıllarda. Bu okulula Erhan Tığlı bisiklet ile gelir giderdi. Yağışlı günlerde tıklım tıklım olan belediye otobüslerine biner öğrnecilerin konuşmalarını gözlemlerdi. Bu okulun önünde yazdığı skeçler oynanmıştır. Bir Numaralı Adam oyunununda gazeteci rolünde Ramazan Topoglu oynamıştı.

 

O yıllarda Nazilli Ticaret Lisesi’nin binası olmadığı için Sümer İlkokulunda öğrenim görürdü.  Koskoca öğrencilerin küçük çocuklar için yapılmış sıralarda oturması garibine giderdi ama Erhan Öğretmen çaktırmazdı.  Çoğu zaman Aşağı Nazilli’de Sümerbank’ın hemen yanında olan okula kardeşinin bisikletiyle gelir giderdi. O bisiklet kardeşine “okusun da adam olsun” teşviki yaratmak için alınmıştı. Ama o yine de okumayıp ortaokul ikiden okulu bırakıp bozulmuş bisikleti bir kenara atar. Erhan öğretmen de onartıp binmeye başlar.. Şöyle söyler bisiklet ile anılarını: “ Benim hiç bisikletim olmadı. Uslu çocuk olduğum için alıvermediler. Gözü kalmasın diye oğluma alıverdim.”

 

 

Erhan Tığlı'nın öğretmenlik yaptığı Nazilli Lisesi'nin bahçesindeki okaliptüs ağaçları ve binlerce yetiştirdği öğrencelerin ayak izleri, sınıfların duvarlarına kazınan Erhan Tığlı dersleri şimdi buruk duygularla anımsanmaktadır.

 

Yetmişli yıllardaki öğrenciler ile şimdikilerin edebiyata olan ilgilerinin karşılaştırmasında “ Eskiden bilgisayar yoktu, televizyon, telefon ve oyunlar şimdiki gibi yaygın değildi. Bu yüzden ister istemez kitaba, sanata edebiyata yönelirlerdi. Şimdi ise baştan çıkaran çok şey var ve de bu yüzden okumaya, sanata edebiyata yönelemiyorlar ne yazık ki.” diiye üzüntülerini söyler.

 

 Erhan TIĞLI'dın oğlu Güvenç  de babası gibi aktör duruşlu 

 

Şairlerle ilgili olarak ”Şairler kendilerini çok önemsiyor ve önemsenmek istiyorlar ama toplum aldırmıyor onlara. Bazıları da  hayal kırıklığıyla ya da gündeme gelmek için intihara başvuruyorlar! Şairin küsmeye hakkı yok, aslında toplumun şair ve yazarlara küsmeye hakkı var. Topluma ne veriyorlar ki?” gerçeğiyle çekinmeden görüşlerini söyler.

 

 

Bordo renkli V yaka kazak ona çok yakışır, gülüşüyle senronize olurdu. 

 

Şimdi de öğretmenimiz Erhan Tığlı’nın eserlerine bir göz atalım.

  Varım (şiirler), Sonsuz Olmaktır Sevmek (öyküler), Bir Numaralı Adam (kısa oyunlar, parodiler), Halkımız: Gülen Ayvamız, Ağlayan Narımız  (mizahi halk edebiyatı incelemesi), İkramiyeli Dünya (mizah öyküleri), Türküleşsin Dünya (deneme ve değinmeler), Şeytan Rivayetleri (şeytanlı yazı ve öyküler ) Aşk (Aşk konulu denemeler). Ayrıca, ikisi ödül alan on iki çocuk öyküleri kitapları Erhan Tığlı’nın eserleridir.

 

 

Öğretmenler gününde bu dizeler de bütün kadınlarımıza armağan olsun.

 

Ayrıca, ikisi ödül alan on iki çocuk öyküleri kitabı vardır. Bunlardan bazıları “Öküzü Bayram Yerinde, Kolye, Çilli Horoz, Arkadaşım Eşek, Dilek, Konuşan Ayna, Palyaço, Çalış Kızım Çalış...” kitaplarıdır.

 

 

 Beyza Özlen'in "Yaşım yetmiş, ama işim bitmemiş diyerek Erhan Tığlı'nın yazdığı kitaptır" diye tanıttığı Büyü adlı kitabı. Beyza ÖZDEN bu kitap için "Akbaba, Gırgır gibi mizah dergilerinde yazıları çıktığı için olacak, şiirlerinde güldüren düşündüren öğeler çokça yer alıyor. Çelişkilerimizi esprili bir dille göz önüne seriyor" değerlendirmesini yapar.

 

Öteki kitaplarından   bazıları şunlardır: Öküzü Bayram Yerinde, Kolye, Çilli Horoz, Arkadaşım Eşek, Dilek, Konuşan Ayna, Palyaço, Çalış Kızım Çalış...

 

 

Erhan TIĞLI'nın Sonsuz Olmaktır Sevmek adlı hikaye kitabı.

 

Erhan Tığlı’nın Nazilli’de öğretmenlik yaptığı 1980 öncesi, siyasi nedenlerle kardeşin kardeşe kıydığı yıllardı..  Nazilli Ticaret Lisesinde öğrencilerinden biri  trende başına demir vurulup katledilince okulun öteki öğretmenleriyle birlikte günlerce içine kapandı. Yine üç öğrencisi trafik kazasında hayatlarını kaybedince, ellerini kavuşturarak okulun bahçesinde hüzünlü adımlarla volta atıp içinden sessiz sessiz ağladılar. 

Ciddiyeti insanı ürküten, gülümseyişi insanın içini ısıtan ve ışıtan, dilinden hiçbir sözün savurganca dökülmediği Türk Eğitimine ve Edebiyatına hizmet eden bu değerli öğretmen, Maçka Teknik Lisesinden emekli oldu. Fakat hiçbir zaman yazdıklarından söylediklerinden, kalbi attığı sürece asla emekli olmayacak bir sanatçıdır O. 

Biz öğrencileri ve yakından izleyenler yaşarken O’nun değerini bilenlerdeniz. Yaz günlerinde Didim’de  ve Nazilli’de, kış günlerinde  İstanbul’da yaşayan Erhan Tığlı’nın, bir Faru Nafiz Çamlıbel, bir Ahmet Hamdi Tanpınar kadar olan değerini ilgili edebiyat kamu oyunun vakit geçmeden anlayıp takdir edeceğinden eminim.

2013 yılı. Günlerden Kasım ayının 24’ü. Bir öğrencisi Erhan Tığlı için bunları söyledi. Ve bu yazıyı yazarken Erhan Tığlı’nın alın terinin büyük katkısı olduğunu asla unutmadı ve hiçbir zaman unutmayacıktır.

Saygılarımla gönül gözlerinden ve ellerinden öpüyorum Erhan Tığlı’nın.
Benim güzel öğretmenim Erhan Tığlı’nın.

Sağlıklı, mutlu uzun bir ömür diliyorum.

Ve O’nun şahsında bütün öğretmenlerimizi kutluyorum.

Ramazan TOPOĞLU
Nazilli 50.Yıl Ticaret Meslek Lisesi
Erhan TIĞLI öğrecisi.

 

 

 Bu yazıyı yazan Erhan Tığlı'nın Öğrencisi Ramazan Topoğlu'nun O'nun öğrencisi olduğu yıllardaki halidir.

 

 Erhan Tığlı ile ilgili Linkler.

Facebook'taki sayfası bir edebiyat dergisi özellği taşır. 

 

www.tiglierhan.blogspot.com,

www.erhantigli.blogcu.com

www.erhantigli.blogspot.com

www.erhantigli.facebook.com

İletişim: erhantigli@mynet.com

************* 

Ramazan Topoğlu | 24/11/2013

9 Yorum | 5422 okunma | 0 beğeni

Yorumlar

Yorum Yapabilmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Erhan Tığlı 14/03/2015 12:12

Ne kadar teşekkür etsem azdır Ramazan dostuma. Söyleyecek söz bulamıyorum bu güzellik için.

Ramazan Boran 26/11/2013 21:20

Sevgili Adaşım,değerli Genel yayın Yönetmenimiz..Daha önce yazdığınız tanıtım yazıları gibi bu nadide yazıyla gönüllere mutluluk gönderiyorsunuz..Ne büyük onurdur, ne büyük bir sevinç kaynağıdır yazılan için...Allah razı olsun.(amin) Değerli Öğretmeninizi kaleminizden de tanımaktan mutluluk duyduk.Allah hem size hem de sayın TIĞLI'ya selamet versin...Saygı ve selamlarımla

Mahmut Halıcı 26/11/2013 18:18

Bir Erhan Tığlı olmayı şu an ne çok istedim bilemezsiniz.. ....... Hep öğretmen ders vermez ya; Bir öğrencinin dersinden ne çok şey öğrendim.. Sağolasın vefalı öğrenci Ramazan bey.. ........... Çok uzun yaşa sevgili Erhan üstadım.. Saygılar ve sevgiler...

Osman Yüksel 24/11/2013 19:04

Nazilli Lisesi'nin okaliptüs ağaçları,aslında bataklık olan Lise arazisini kurutrmak için dikilmişti..Bunda da başarılı olundu..6 fen E öğrencilerinden Osman Yüksel'in edebiyat öğretmeni Erhan Tığlı'dan Lise bitirme sınavlarında kompozisyon dersinden 9 almış olması unutulmaz olaylardandır.Bu övünç bana bir ömür yeter öğretmenim..Şiirinizdeki yorumumda da söyledim.Ramazan Topoğlu ve ben izlerinize basa basa geliyoruz.Elerinizden öperek yeniden kutluyorum öğretmenler gününüzü..Ve..ünümüzü..

Erhan Tığlı 24/11/2013 18:59

Beni benden daha iyi özümsemiş, dile getirmişsin sevgi Ramazan. Müfredat zincirini kırıp keşke daha çok emek verseydim sana öğrenciliğinde. Gene de çoğu şair yar geçinenlerden daha iyi yazıyor, yorum yapıyorsun. Gelişmende katkım olmuşsa ne mutlu bana. Yorum yapan dostlara da teşekkürler.

vedat dündar 24/11/2013 16:56

Ramazan Topoğlu'nun, Erhan Tığlı'nın öğrencisi olduğu zamanlarındaki fotoğrafına takılıyor gözüm...Olmaması gerekecek kadar bir masumiyet, çarçube edilmiş gibi yüreğimi ıssırıyor...Adeta ağlayacak gibi, kendi içime doluyorum...Sanki bir gamselenin arkasına sızmış gibi ip incecik bir sırrın ayrıntısı Ramazan'ın gözlerinde yansımış...Bu bana hüzün verdi...Daha doğrusu bunu bana Ramazan'ın gözleri verdi....Adeta sevmeye bile kıyılamıyacak bir masumluğun iffeti, yüzüne aynasal olarak yansımış....Sık dokulu saçları, onun iri gözlerine , safiyene haliyetini saklamaktan imtina edercesine bir gariplik bahşetmiş...Bulanıklanıyorum....elimde olmadan.....

vedat dündar 24/11/2013 16:05

Doğrusunu ama en doğrusunu burada bu biyografik eserin satır aralarında buluyorum...Şimdi sanki Erhan Tığlı, benim yıllardır yanıbaşımda ki, o eskimeyen dost gülümsemesiyle, koluma dokunuyormuşçasına , sımsıcacık....Birden bire bu kadar yakın ve birden bire bu kadar tanıdık....Evet okuduğum en danişmend kurgulu ve görsel gösterimli bu biyografide, okuyucuya verilmek istenen fazlasıyla veriliyor...Erhan Tığlı def'aten bir hızla, mutlak bir samimiyetimiz oluveriyor...Zira yazıda ki, dilrüba ve dilsaz hassasiyetler o kadar ustaca ele alınmış ki, Erhan Tığlı edebi yapısının arkasında, bu maksatla da ayrıca, takdirimizin ehemmiyetini kazanıveriyor...Biyografiye dikte edilen görsel bazda ki resim seçimleri ise, bir kareograf inceliğinde, yazara haklı bir alaka bahşediyor....İşte bu tevellüd ile Erhan Tığlı'yı tanımam, sevgili Ramazan'ın bize lütfettiği bir armağanı olarak telakki etmekteyim...Bazen sadece bu tür kült kişilikli edebi yazarların arkasında, onları lanse eden ve tabiri caizse sahneliyen böylesi vefakar kişilerin varlıkları ,O edebi varoluşların , yüreğimize unutulmazca kazınmalarını sağlar....Şimdi doğruluyorum,bu iki müstesna kişiye karşı, düğmemi, baş parmağım ile işaret parmağımın arasına sıkıştırıyorum....Her ikinizede saygılarımla efendim

İbrahim Çelikli 24/11/2013 15:04

uslu çocuk olma mücadelesi verirdik o yıllarda sonra hkkımızı dile getiremez büyükler olduk çocukluk ettik büyüdük başka şansımız yoktu okuduk şükür Allah'a herkes dost olmasa da herkesin dostu olduk nice incir tadında yıllara güzel insan sevenlerinize bereket dilerim şahsınızda tüm öğretmenlere saygılar sunarım

Yasemin Demir 24/11/2013 14:51

ERHAN HOCAMIZIN ELLERİNDEN ÖPERKEN YETİŞTİRDİĞİ ÖĞRENCİLERDEN BİRİNİ TANIMA ŞANSI İLE ONUN NASIL BİR DEĞER OLDUĞUNU ANLAMAMIZ MÜMKÜN ,EFENDİM SİZİN GİBİ ÖĞRETMENLER OLDUKÇA BİZLER BAŞ ÖĞRETMENİMİZİN ÖĞRENCİLERİ OLARAK GELECEĞİMİZDEN EMİN OLARAK YAŞAYACAĞIZ. BU ÖZENLİ ÇALIŞMA İÇİN KIYMETLİ YAYIN YÖNETMENİMİZİN DE YÜREĞİ VAR OLSUN SAYGILARIMLA

Radyo


Siz de Dinleyin:

Son Yorumlar

Tahir GÖRENLİ
-BİLEMEDİM-
Orhan bey üstadım bu güzel yorumun bizlere yol ...
(Tahir GÖRENLİ tarafından)
Devamı
Gülsen Tunçkal
Ocağımız söndü tütmüyor gülüm.
Adeta bir şarkı dinler gibi melodisi kulağımda...
(Gülsen Tunçkal tarafından)
Devamı
Gülsen Tunçkal
ŞU ÜÇ GÜNLÜK DÜNYADA
Ömür dediğimiz üç, beş saç ayağı.. her ne...
(Gülsen Tunçkal tarafından)
Devamı
Serpil  Savaş
AKIL/SIZIM...S.S
Çok teşekkür ederim gülsen hanım. sağ olun i...
(Serpil Savaş tarafından)
Devamı
Gülsen Tunçkal
AKIL/SIZIM...S.S
Son dönemlerdeki yaşamış olduğum durumlar ve ...
(Gülsen Tunçkal tarafından)
Devamı
Gülsen Tunçkal
Felsefik Şiir
İyi akşamlar taylan bey,  insanoğlunun ac...
(Gülsen Tunçkal tarafından)
Devamı
Gülsen Tunçkal
Felsefik Şiir
İyi akşamlar değerli üstadım, beni lütfen ma...
(Gülsen Tunçkal tarafından)
Devamı
Gülsen Tunçkal
Vardır Elbet Ezelin
İyi akşamlar değerli hocam, öbeklerin karmaş...
(Gülsen Tunçkal tarafından)
Devamı
Serpil  Savaş
HERKES GİBİ YORGUN
Orhan bey  değerli yorumlarınız ve değerl...
(Serpil Savaş tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Vardır Elbet Ezelin
"dile fena düşmüşken arşta yiter mi ahım?"...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Çeşm-i Siyahım............
bir öbeğin her dizesinde farklı bir sektöre...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Kara Gece............
Şiirlerin farklı öbekleri ve ahenklerindeki ...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Canan Yar Yolun açık olsun
aynı kalemin, farklı imgeler kullanarak üret...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Canan Hadi Helallaşalım
Ahenkle verilmiş harika bir hece. güfte niteliğ...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
KADINLIK...AKBAŞ
İçim yandı mesajından, maskülen yanlarımd...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
-BİLEMEDİM-
Hem ozansı, hem de tasvirleri ihmal etmeyen toplu...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Ocağımız söndü tütmüyor gülüm.
Şapka çıkarttığım bir hece şiiri olarak alg...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
HERKES GİBİ YORGUN
İşte ahenk, işte özgün dizeler ve anlaşılı...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Sevap Bonusu
güncelin ekonomisini içinde barındıran mesa...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
BAHTIM BENDEN KAÇAR
başarılı bir hece şiiri olarak değerlendir...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı

Linkler