Şiir Zamanı sağlıklı günlerde hep edebî mutluluklar diler. (24/01/2021 08:04)


Duyuru

Tülin Şen Altınlı güzel yürekli meleğimiz unutmadık unutturmayacağız  [Devamı]

ATATÜRK’ÜN EDEBİYATLA İLGİLİ GÖRÜŞLERİ [Devamı]

Avrupa'nın En İyi Şiiri :Deniz İnan [Devamı]

GEÇMİŞTEN ESİNTİLER: YELİZ [Devamı]

Hoşgeldiniz

Özlü Sözler

    Ağır ağır ölür yolculuğa çıkmayanlar, okumayanlar, müzik dinlemeyenler, gönlünde incelik barındırmayanlar
    Pablo Neruda

Çevrimiçi Üyeler

Yakın zamanda sitemizde 0 üye çevrimiçi oldu.
Üyeleri görebilmek için, üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Site Savaşları

 

Gergedan kızdı
Gerdi o kemik sesi
Geyik de kaçtı!

Oysa tekeymiş;
Kokusundan belli ya
Keçi, çelebi!

10.12.2013

Orhan Tiryakioğlu | 11/12/2013

14 Yorum | 1607 okunma | 0 beğeni

Yorumlar

Yorum Yapabilmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Orhan Tiryakioğlu 21/12/2013 14:08

Sayın Budak, Gerçekten de kervan yolcuları içinde kimlerin olduğunu bilmeksizin, sadece paylaşım acılarının tasvirini yapmaktı hedefimiz. Nedenini bilmeden yer değiştirmek zorunda bırakılan kalemlerin, herhalde sanat dışındaki gerekçelerle tehcir edildiklerini söyleyebilirdik. Diğer yorumlarda belirttiğimiz kişilik tiplerinin yol açtığı site yönetişim biçimlerinin sonucuydu işte bunlar. Ancak sizin, yine de kalemin kalitesi ve önceliğine ilişkin içtenlikle önerdiğiniz bu çözümünüz, yapıcı olan ve kalemin kırılmaması için gözüken en uygun seçenek olmaktadır. Diğer cümbüşlü mozaiğin ardında kalan bu duyarlı kişiliğinizi fark etmek ve paylaşma ortaklığına burada sürdürerek bize sunduğunuz için şanslı olmalıyız elbette. Bundan böyle, boya değil, yağmurla akıp gitmeyenden olan, yani yağmurun kendisi olmaya diyelim efendim. Çok teşekkürler, detaylı görüşünüz için. Selamla.

Zekai Budak 21/12/2013 13:54

Şiirden ve yorumlardan anladıklarım doğru ve ayni hususa dair ise o kervanda ben de varım.Sebep mi ? Vallahi bilmiyorum. Ama hiç üzgün değilim. Niye derseniz, ürün kaliteli ise her pazarda alıcı bulur. Ha orada, ha burada. Hiç farketmez.. Tarihte ve dinsel anlatımlarda, nice kavimler vardır ki yerinden yurdundan kovulmuşlar, başka topraklara sürülmüşler. Ama asla yok edilememişler. O kavimler, birlik ve beraberlik içerisinde ortak gayretleriyle gittikleri yeni yerleri de imar edip güzelleştirmişlerdir. Bir ve beraber olarak yaşam yine devam edip gitmiştir. Edebiyat, öncelikle edep gerektirir. Edep edinmeden edipliğe özenenlerin foyası mutlaka ortaya çıkar. Yüzdeki boyalar yağmur damlaları altında eriyip akar. Yağmur damlaları... Öyle olmadı mı ? Bir yağmur zamanı değişmedi mi herşey. ? Evet sevgili dostlar, eskiye takılıp kalmayalım, şimdi Şiir Zamanı..

Orhan Tiryakioğlu 21/12/2013 12:44

Sayın Tunçkal, Şiir sitelerinin çokluğuna ve kalemşörlerin de çoklu üyeliklerinin bugünkü durumuna baktığımızda; gerçekten de herhangi bir terslik görünmez bu trafikte. Çünkü sitelerin açılışı ve paylaşımların yayınlanma hedefi daima iyi niyetle bir yapıt (ürün) paylaşımını amaçlamalıdır. Oysa işin içine narsist yaklaşımlar giriverince, kişiliğin öne çıkarılması ve sanat değerlemesinde öznel hareketler ortaya çıkıverince, birden bire bu hedefler yolunu şaşırıp, sanat dışındaki emellere hizmet etmeye başlayıverir. Site sahipleri ve onların yağlı yandaşları, sanatı hiçe sayan yaklaşımlara giriverir; sizin yağ miktarınız sorgulanmaya başlayıverir. Ancak hangi ortam olursa olsun, insanın müteşabih fıtratı gereğince, bunlardan kaçınılamayacağını da bilmekle birlikte, savaşın iyi tarafında yer almanın güzelliğini tatmayı, bu yönde kazanılacak dostlara sahip olmayı ve sanatta doğru yorumlarla gelişmeyi açık tutmayı yeterli görürüz. Zaten esasen şu teraziyi bozanın; aza kanaât etmeyen, elindeki yeteneğin bilincinde olmayan, vicdanının güzelliği ile yetinmeyen kişiler olduğunu biliriz. Katkılar için çok teşekkürler efendim.

Orhan Tiryakioğlu 21/12/2013 12:29

Merhaba sayın Hüzün Şairim Niğmet Yıldız, Doğrudur efendim, bir zamanlar bir başkasının da aynı durumları yaşamadığını, kim ileri sürebilir ki? Böylesi şeyler kimin başına gelmez? Aslında biliyorum; sadece şiirini asıp gidenler, dışarıda olup bitene bakmayanlar, her şeyi sanat zannedenler, sadece kendi şiirine gelenle yetinenlerdir onlar. Ancak ortamı sağlayanlar, aynı zamanda ortaklarıdır oraların; onlarsız olamaz, onlarla aynı ipi göğüslediklerinin farkında değillerdir, tam tersine basamak yapıp çıkmak isterler. Oysa görülen odur ki; hiç birinin nefesi yetmez, kısa vadelidir şiirleri ve planları. Yağlı biçimde basılı kitapları bile dostlar arasında dağıtılmakla sınırlı kalacaktır. Öte yandan, sizler gibi adaleti ve vicdanı öner çıkaranların birikimleriyse, ayakları yere tam basanların işidir. Bir gün onların yüzü veya irfanı ışık saçma potansiyelini barındırıyordur. Çok terşekkürler katkınıza, selamla.

Orhan Tiryakioğlu 20/12/2013 22:59

Sayın Demir, 'Site savaşları', şiirin kalitesini irdelemekten ziyade, şairin kalitesine yönelmiş ve dostluk ortamlarına olumsuz etkiler vermeye başlamışsa, artık bunun için ne yaparsanız yapınız, şiir paylaşımının düzeyini, belirttiğiniz kerteye çıkarmanın mümkünâtı kalmıyor zaten. Diğer türlüsü, bizler her daim yazarız ve paylaşırız; ama şiire odaklanmanın önceliği algılanmadıkça, gereksiz savaşlar süregider. Elimizden geldiğince, savaştaki 'iyi taraf' olma çabasındayız. Çok teşekkürler, detaylı görüşünüz için. Selamla.

Gülsen Tunçkal 12/12/2013 17:49

Gergedan, geyik zannederken, keçiyle karşılaşmış meğer.. Kısa ve öz yazılımı ile büyük bir hicivdi, hem de çokça düşündüren.. Bu bir rekabet ise, şiir yazan ister üç isterse on üç site gezer, zaman dilimini yiyen gezendir bir anlamda. Şiirleri edebiyat adına kazanıp yayınlayanlar ise sitelerdir. Girdiğim sitelerin hatti hesabı yok, buna dergi ve gazetelerde dahil, kimin kimden haberi var, diyelim ki oldu, hep bir çekişme olduğunda gönül kırgınlıkları olur ki, suç üzenindir her zaman, biraz vicdan muhasebesi yapılmalı diyorum, oldukça anlamlıydı mesajı içerisinde olan, saygılar gönderiyorum hocam..

Yasemin Demir 12/12/2013 17:29

Aslında kitaplar basım aşamasında çok paralara mal olmasa ,şiir kitapları okunsa ve edebiyat akademisyenleri bir tür ciddi elemeyi yapabilseler net üzerine taşınmazdı sanırım edebiyat portalları ama amaç çoğunlukla edebiyatı aşıp şiir sitelerinde '' gel vatandaş gel bizde çat var hatta birbirinizi dürtebilirsiniz olmadı yorumdaş,şiirdaş,kalemdaş olup yazılanları yerebilirsiniz de yenebilirsinizde haydi koş vatandaş şiirlerin en afillisi burda ,gün seçkisi yaparız ,ay seçkisi yaparız ,olmadı bir anda sizi kral şiirlerinizi bir anda muhteşem diyarlara atarız ,olmadı bize kafa tutarsanız bir çırpıda emeklerinize bakmadan siler atarız gel gel gel '' gibi bir çarşamba pazarına döndü ortam ben öyle düşünmüyorum amaç şiirlerini sergilemek ve Türkiye antoloji kronolojisinde bende varım demek istiyorlarsa diledikleri her siteye üye olmalı rekabet eden firmalar değil şiir için kürek sallayan neferler olarak bu deryadan yol alabilmeliyiz ...yüreğinize sağlık kısacık iki dize aldı götürdü bizi okyanusun taaa dibine saygımla

Orhan Tiryakioğlu 11/12/2013 21:03

Özlü bir yorumla geldiniz, sayın Şeref şairim. Tankanın amaçlarından önde geleniydi bu denli az sayıda hece ile vuruş yapmak.. Umarım, bu yolda başarılı oluruz. Çok teşekkürler, selamla.

Orhan Tiryakioğlu 11/12/2013 21:00

Gerçekten de doğrusunuz, sayın Soytürk. Şair, şiir ve siteler kendinden menûl paylaşımlarını ve yeteneklerini sergilemeleri ile yetinmesi beklenen aktörler değil miydi? Bir gün bakıyorsunuz; tatlı tatlı giden paylaşımların suyu çıkmış oluverir. 'Senin şiir daha iyi, benimkinin dibi kara' gibi de değil bunlar; daha üst politikalarla gelip yerleşirler, amaçları ise çok başka olabilir aslında. Şiirlerimizse, bunları ıslâh etme adına yazılıyor elbette, her şey güllük gülistanlık zannedilmesin şiir sitelerinde.. Sadece sanat için işlesin kalemlerimiz, değil mi? Daha iyisine diyelim, çok teşekkürler katkılarınıza.

M. Şeref HOŞAF 11/12/2013 18:20

Kısacık bir anlatımda harika bir vuruş. Biraz ironi, biraz mantık, çok felsefe. Tebrik ve teşekkürler Orhan bey,

Sevim Soytürk 11/12/2013 14:12

Her sair,her siir,hatta her site kendini yansitiyorken neden bu savaslar.? Siir cok anlamliydi,kutlarim. Saygilarimla...

Orhan Tiryakioğlu 11/12/2013 12:48

Evet, 'sevgiden yana ağır basmayan' terazilerin bakım onarımını da yapmak gerekiyordu işte.. Yoksa sevi, hiç önceliğini bırakır mı hiç olmadık faunaya.. Fabl meselesi, biraz daha davranışların mantıktan uzaklaştığını göstermeye yaradığı için kullanılıyor elbette.. :) Çok teşekkürler size, selamla.

İbrahim Çelikli 11/12/2013 12:21

vakti gelince dayanılmar bir çirkinliktedir siyek kokusu lakin hayatın idamesidir aşk tebrikler

Orhan Tiryakioğlu 11/12/2013 08:35

Efendim, savaşın içinde kalmış gibiyiz bir yandan; savaşmalıyız da, öte yandan.. Şiire, şairin karıştığı durumlarda, paylaşımın höyüğü sorun olabiliyor işte.. Biniyorsunuz bir WEB kayığına, kürek sallamasanız; açıkta kalıp, açlıktan ölecek kaleminiz. Ancak aynı kayıktayken, küreği diğerinin başına geçirenin düştüğü durum: hem kıyıya ulaşmasına yardım edecek ordusunu kesiyor, hem de kendisi açlıktan ölüyor.. Çok derin bir taşlama olabilir, kendi başımı bile sakınırım :) Çok teşekkürler, uğradınız ve içeriğini algıladınız.. selamla.

Radyo


Siz de Dinleyin:

Son Yorumlar

Feride  Temel
Üşüdüm baba
Hoş bulduk yasemin hanım. bende şiir ve yazıla...
(Feride Temel tarafından)
Devamı
Ümit  Zeki Soyuduru
GÖRSENE!
Teşekkür ederim orhan bey, saygı ve selamlar....
(Ümit Zeki Soyuduru tarafından)
Devamı
Erhan  Tığlı
Sosyetik Mizah
Teşekkür ederim gönlü çiçekli dost...
(Erhan Tığlı tarafından)
Devamı
Erhan  Tığlı
Sosyetik Mizah
Teşekkürler, dost selamlar....
(Erhan Tığlı tarafından)
Devamı
Erhan  Tığlı
Aşkın Tapusu
Sevgilisini tapulu mal gibi görenlere duyurulur!...
(Erhan Tığlı tarafından)
Devamı
Nesrin Önem
BİR KADIN DÜŞÜN
Çok teşekkür ediyorum değerli hocam her daim s...
(Nesrin Önem tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
YOLUMU AYDINLATSA
Huzurun ışığında aydınlansın yolunuz! sağl...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
Birlikte.................C.K
Bir efsaneye, bir destana, bir masala başlangıç...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
BİR KADIN DÜŞÜN
Çok sevmiş gönülden yaranamamış canını a...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Ramazan Efe
Tenimi Kavuran Küle Vurgunum
boş vermişim can sızımın  derdine ...
(Ramazan Efe tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
Üşüdüm baba
Şiir zamanı ailesine hoş geldiniz feride hanı...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
Ön övgü ve ön yargı hastalığı
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta bo...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
Sosyetik Mizah
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta bo...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
Yalnızlık Kerbelası
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta bo...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
SERBEST GAZEL
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta bo...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
AŞK KİTABI KAÇ HECE!
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta bo...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Yasemin Demir
El Ol Diyorsun
güne yakışan bir çalışmaydı bir hafta bo...
(Yasemin Demir tarafından)
Devamı
Feride  Temel
Üşüdüm baba
Çok teşekkür ederim yorumunuz için orhan bey s...
(Feride Temel tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Üşüdüm baba
Baba imgesine tutunarak, hiç gocundurmadan dokund...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Tenimi Kavuran Küle Vurgunum
Harika bir ahenk, sade bir anlatım. güzeldi, sel...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı

Linkler