Değerli Üyelerimiz, yorumlar bölümünde "yanıtla" işlevinde aksamalar olduğu için, yorum yanıtlarını şimdilik ana yorum bölümünde yazarak yanıtlamanız daha güvenli olacaktır. Sağlıklı mutlu günler dileriz. (29/08/2021 01:51)


Duyuru

Cahit Sıtkı ile Dante ve Ömrün Yarısı [Devamı]

Son Fasıl Abdurrahim KAHRAMAN'ı Özlem ve Hüzünle Anıyoruz. [Devamı]

ATATÜRK’ÜN EDEBİYATLA İLGİLİ GÖRÜŞLERİ [Devamı]

Nazım Hikmet her zaman zirvede [Devamı]

  Fakir Baykurt Öykü Yarışması    Başvuruları Başladı [Devamı]

 76.Yunus Nadi Ödülleri Sahiplerini Buldu [Devamı]

GEÇMİŞTEN ESİNTİLER : SEMİRAMİS PEKKAN [Devamı]

Hoşgeldiniz

Özlü Sözler

    Hayat bazen insanları, birbirleri için ne kadar çok şey ifade ettiklerini anlasınlar diye ayırır.
    Paulo Coelho

Çevrimiçi Üyeler

Yakın zamanda sitemizde 10 üye çevrimiçi oldu.
Üyeleri görebilmek için, üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Kızımın Duası

 

KIZIMIN DUASI

‘’Aydede ışığını çok yak, sokakta kalan evsiz çocuklar karanlıkta kalmasınlar. Yıldızlar çok ışıldayın, annesiz çocuklara dilek olun ve Allah’ım annemi hiççç büyütme, hep arkadaş kalalım.”

Bazen öyle çok konuşurum ki kendi kendimle, başkalarının bu kadar geveze bir yüreğe nasıl tahammül ettiğini sorgular dururum. Bu sadece epilepsi hastası geveze bir kadının iç söyleşisidir. Bunu ifade etmemdeki amacımı asla trajik bir unsur olarak kabul etmeyin lütfen. Bu konumda umuda, hayata dair ve kendisine dair ve de sayrılıklarda bile yaşama sevincinin sürekliliğine dair bir gönül paylaşımıdır diyeceklerim.

Hiç büyümeyen insanlar vardır ya hayatta. İşte ben sanırım onlardanım. Hala kızımla evcilik oynayabiliyor, şarkı söyleyip çizgi film seyredebiliyorum. ,Boyadığı duvarlara sinirlenmem gerekirken bir boya da ben alıp beraber boyuyorum evimin duvarlarını…

Antredeki halıyı kaldırıp sek sek çizip oyuna başladık mı dünyayı görmüyor gözümüz. Ben epilepsi hastası bir kadının neleri farklı gördüğünü ve neler başardığını sizlere niye mi anlatıyorum?

Herkesin biraz umutla savaşmaya ve de zamanın kıymetini anlamaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorum… Öyle zamanlar oluyor ki hayatta ekmek kavgası, iş -güç, borçlar, çeşitli hedefler, alınacaklar, satılacaklar hepimizi öyle bir sarmalıyor ki… Zamanın nasıl da geçtiğini, geçen her günün ömürden yittiğini ve çocuklarımızın göz açıp kapayana kadar büyüdüklerini anlamıyoruz bile.

Yahut anladığımızda çok geç oluyor. 21 yaşındaki oğlumu istesem de kucağıma oturtup sevemiyorum. Bu yüzden zamanla yarışmayı her anın keyfini çıkarmayı hedef edindim kendime. Ve şimdi daha az üzülüyor daha çok keyif alıyorum hayattan. Çocukça düşünmek çocuk kalmak o kadar kolay ki… Yeter ki çevrenizdeki çocukları anlayın. Ataklarım geldiğinde kulağıma gelen şelale sesiyle beraber yuvarlandığım dehlizde öyle bir an oluyor ki geriye dönemeyeceğimi sanıyorum. Çığlık atasım, ağlayasım geliyor olmuyor.

Martılar gibi hissediyorum kendimi. ‘’Rivayet odur ki Tanrının gözyaşlarından meydana geldiklerinden ağlayamazmış martılar. Bu yüzden çığlık çığlığa tuzlu suların başında yaşarlarmış. ’İşte ben de öyle ağlayamıyor, kendime geldiğimde ise hiçbir şey hatırlayamıyorum bu yüzden hiç küslük nedir bilmedim. Ya da kırgınlıklarım hep geçici oldu; yani çocuk kaldım.

Mutlu muyum? Evet… Çünkü kendimle, hastalığımla, dünyamla barıştım. Çocuklarımı da öyle yetiştiriyorum. Kendine inanan çocuk olmaktan keyif alan ve zamanın kıymetini bilen çocuklarım var. İşe gidebiliyorum, ilaçlarımı aldığım müddetçe doktor onayı ile araba sürebiliyorum., anne olabiliyorum….Eeeee… Daha ne ister ki, bir insan hayattan?

Yine kızımın duasıyla bitirmek istiyorum yazımı:

’Aydede ışığını çok yak, sokakta kalan evsiz çocuklar karanlıkta kalmasınlar. Yıldızlar çok ışıldayın, annesiz çocuklara dilek olun ve Allah’ım annemi hiççç büyütme hep arkadaş kalalım.”

Hep umutlu ve mutlu olun.. Çocuk kalın saygılarımla.

Yasemin DEMİR

Yasemin Demir | 25/12/2013

14 Yorum | 3195 okunma | 0 beğeni

Yorumlar

Yorum Yapabilmek için Üye Girişi Yapmalısınız

Kadir Tozlu 02/08/2017 20:24

Bu güzel denemeye yorumum bir şiir olsun...GÜZEL AİLEYE SELAM

Umarım ki kalırsınız arkadaş
Kim bilir ki, belki mahşere kadar
Ne mutlu çocuklar ki seninkiler
Bir Yasemin gibi anneleri var

Çocuk olmak neden bu kadar zordur?
Onlarla geçen zamanlar bir spordur
Böyle bir annesi olmak kolay mı?
Anne hasreti ateşten bir kordur

Uzak olsam da tanırım sizleri
Hissedilir mutluluğun izleri
Hep dualar ve iyi dileklerdir
Kadir Babanın sizlere sözleri

Kadir Tozlu
02.08.2017

Songül Karaoğlu 29/12/2013 01:57

Canım can özüm okurken biraz kendim oldum biraz sen ağladım fakat mutsuzluktan degil başarılarınla gurur duydum içtenliğinle samimi çocukluğunla bazen sana benzetiyorum kendimi senin gibi çocuk hiç büyümeyen bir taraf buluyorum kendimde bazen isyan ediyorum senin oyun haline getirdiklerine iyiki varsın iyiki benim ablamsın var olduğun için belkide hayat bu kadar kolay geliyor bizede seni çok seviyorum kalemin hiç susmasın.

---- Develi 27/12/2013 03:16

Ne içten, ne güzel...

satı gök 26/12/2013 21:31

yorum yazmasam bi tebessüm bıraksam çok içten

Nesrin Erdogmus 26/12/2013 20:20

Ne güzel bir anne kız dünyasının ürünü. Yazının kahramanlarına saygı sevgilerimi sunarım. Hislendik, takdir ettik, sağlık sıhhat diledik efendim. Size olan saygımız artmıştır.

Mahir Başpınar 26/12/2013 17:20

‘’Aydede ışığını çok yak, sokakta kalan evsiz çocuklar karanlıkta kalmasınlar. Yıldızlar çok ışıldayın, annesiz çocuklara dilek olun ve Allah’ım annemi hiççç büyütme hep arkadaş kalalım.” Aminnn...İnşallah hep arkadaş kalırsınız. İnsanın hayatla hele hele kendisiyle barışık olması ne güzel. Size , kızınıza ailenize her daim mutlululuklar diliyorum. Saygılar

İbrahim Çelikli 26/12/2013 17:17

evi birlikte boyamak ne güzel yaşıyor paylaşıyor olmak bunun için birilerinin olması ne güzel nimet ben de arkadaşımdır kızımcan ile lakin bu ilaç almak ı ıhh almıyorum canderel miydi ne sevmedim kullanmadım dün tehlikelerinden bahsediliyordu eşim ne ısrarlar ediyordu tatlandırıcılar için hayat ne güzel doğallığı ile zaten bün söylüyor alkol alma uykuna dikkat et vs vs Selincan'a teşekkürler tebrikler..

vedat dündar 26/12/2013 12:50

Epilepsi rahatsızlığını alıp ,o rahatsızlığı, hayata bakış açısında bu kadar güzel kullanan ve bunu ifşa ederken gizleme gibi bir parenteze düşmeyen büyük bir insan tanıdım bugün...Ben sadece Yasemin Demir diye bilirdim...İşte şair,yorumcu, işte site sahibi ya da başarılı radyo sunucusu gibi....Hayır, bugün burada bu meziyetlerinden çok daha meziyetli, çok daha güzel bir insan tanıdım ben....Epilepsiyi arkadaşı gibi takdim eden, belagat sahibi bir insan...Ve bu rahatsızlıktan söz ederken,hayatın içine enjektör olan duygularının samimiyetinden bahsediyorum...Tabi ki sevgili kızının,kırmızı harflerle yazdığı o mükemmel duygular....Bunları birleştirince Meğerse YASEMİN DEMİR oluyormuş...Bu hanımefendinin önünde saygıyla eğiliyorum....

Yasemin Demir 25/12/2013 23:04

Nurten annem Nur hanım çok teşekkür ediyorum ne mutlu bize şiir zamanı ailesinin çocuk yürekli kocaman yürekli güzel insanları var yaşasınnn

Nur Ulusoy 25/12/2013 22:33

Sevgili Yasemin Hanımcığım bu öyle güzel bir dua ki içim pır pır etti o kocaman yüreğe maşallah va duasına elbette amin... dua ardından paylaştığınız yazınız öyle sıcak ki, insanın içine çocuksu seviçler bırakıyor... Çocuk olabilmek ve çocuk kalmak nasıl güzel bir duygu... emin olabilirsin bende sendenim... offfffffff havalar düzelse de bahçede çocuklarla top oynasam, salıcağa binsem... Selin' e de selamlar sevgiyle öpüyorum.

Nurten Altinok 25/12/2013 21:40

Böyle güzel duaya amin denilmez mi? Hele ki bu dua bir meleğin yüreğinden dökülür de Allah kabul etmez mi? Sevgili Selin, seninle ayni yaşta benim de Pelin isimli bir torunum var. Dün akşam bu duaya benzer bir şiir yazmış İngilizce. Annesi tercüme edince, gözümüzde hala bebek gibi gördüğümüz sizlerin, ne güzel, kocaman bir dünyada yönetici olduğunuzu görüyoruz. Bizler çok kirlettik dünyayı, sizler yenibaştan tertemiz kuruyorsunuz. Koruyun da. Bu konuda yardımcınız olalım. öpüyorum o güzel yüreğinden. Yılbaşı kartını bugün aldım. Bu güne kadar aldığım en güzel kart. Ömrüm kaldığı sürece saklayacağım. Çok teşekkür ederim kızım. Yasemin sen 21 yaşındaki oğlunu neden öpemiyorsun? Ben 34 lüğün peşinden koşuyorum hala. Ayni ofisteyiz, odalarımız ayrı, birden özlüyorum işte. Kalkıp odasına giriyorum, sessizce, arkasına geçiyorum, ensesinden öpüyorum, kokluyorum, yerime dönüyorum. Onlar büyümüyorlar. İstedikleri kadar BEN KOCA ADAM OLDUM desinler, her zaman biz onlardan daha büyüğüz. Ev kalabalık. :) Kocaman öpüyorum hepinizi. Sevgilerimle.

Yasemin Demir 25/12/2013 19:26

Yorumları ile duamıza eşlik eden herkese teşekkürü bir borç biliyorum Zekai abim, Melike hanım ,sağ olun var olun... Gülsen ablam her zaman bekleriz evimizin kapısı her dem açık o kadar beklemene hiç gerek yok Başkentte de size ait bir ev ve kardeşiniz var unutmayın saygımla

Gülsen Tunçkal 25/12/2013 18:35

Sevgili selinimin duası ne güzeldi..Bu dua ile rahmetli anneciğimi hatırladım, bizlere öğretmiş olduğu dualar ile. Evladınla sek sek oynaya bilmiş onun yaşına ine bilmiş ve çocukta kalabilmişsen, bravo diyorum, bundan on yıl öncesine kadar da oğlumla play station oynardım :P internet oyunu..Çocuklarımızı ruhen doyurmalıyız, bunu her zaman da der ve yaparım, zevkle okudum duygulu sıcak yazını, güzel yüreğini zaten biliyordum, insanları konuşmaları , yazıları daha sonra da karakteri ele verir bu kaçınılmaz, ya yakınlaşır dostlukta baki kalınır veya sona erdirilir.Kimseyle küs kalamamak asl olan bu belki ama, sanırım bu özverili davranış herkesin de harcı değil canım, sevgimle kutlarım iyi akşamlar dilerim, seline kocaman kocaman öpücükler..Göndermiş olduğu tebriğini ömrüm vefa ettiğince saklayacağım, bir bakmışsınız ki 5. sınıfı bitirdiğinde bu tebrik kartı ile gelmişim ziyaretinize :) Olamaz mı ? Neden olmasın öpüyorum sizleri !

Zekai Budak 25/12/2013 18:11

Dışa vuramasak da içimiz hep çocuk kalıyor. Geçen yıllar, fiziğimizi değişikliğe uğratsa da, iç dünyamız hep aynı yaşta. Kızınızla ayni yaşta olup oyunlarında ona arkadaşça eşlik etmeniz imrenilecek bir durum. Kızınızı da müthiş mutlandıran bir davranış biçimi. Kızınızın duasına aynen katılıyorum ve tekrar ediyorum: "Aydede ışığını çok yak, sokakta kalan evsiz çocuklar karanlıkta kalmasınlar. Yıldızlar çok ışıldayın, annesiz çocuklara dilek olun. Ve Allah 'ım anneleri hiç büyütme (yaşlandırma), çocuklarıyla hep arkadaş kalsınlar."

Radyo


Siz de Dinleyin:

Son Yorumlar

A.Kadir Yaldızkaya
GİTTİN GİDELİ
Değerli teknik yorumunuz için teşekkür ederim....
(A.Kadir Yaldızkaya tarafından)
Devamı
A.Kadir Yaldızkaya
GİTTİN GİDELİ
yorumunuz için teşekkür ederiz ...
(A.Kadir Yaldızkaya tarafından)
Devamı
A.Kadir Yaldızkaya
GİTTİN GİDELİ
...
(A.Kadir Yaldızkaya tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
YETER Kİ SABRET DOSTUM
Gönül sesinde türkü dinler gibiyim. nicesine, ...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
GİTTİN GİDELİ
Tasvirler çok iyi, ancak biraz kavramsal, yani so...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Öt bülbülüm
Harika bir hece kutlarım. ...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Orhan Tiryakioğlu
Gönül Küser Bazen
Mükemmel bir hece kutlarim. ...
(Orhan Tiryakioğlu tarafından)
Devamı
Ahmet  Zeytinci
Makara//
ataerkil bir topumda yaşadığımız gün gibi ...
(Ahmet Zeytinci tarafından)
Devamı
Ahmet  Zeytinci
YETER Kİ SABRET DOSTUM
sabır en büyük erdem ve müjde büyük allah ...
(Ahmet Zeytinci tarafından)
Devamı
vahdet çil
Ah Bu Sevdalar
Seçki için çok teşekkür ederim zekai bey. ayr...
(vahdet çil tarafından)
Devamı
vahdet çil
Ah Bu Sevdalar
...
(vahdet çil tarafından)
Devamı
Zekai Budak
Ah Bu Sevdalar
g ünün seçkisini ve şairini Şİİr zaman...
(Zekai Budak tarafından)
Devamı
Zekai Budak
AKŞAM OLUNCA
g ünün seçkisini ve şairesini Şİİr zam...
(Zekai Budak tarafından)
Devamı
Zekai Budak
Utansın.
günün seçkisini ve şairini Şİİr zamani ol...
(Zekai Budak tarafından)
Devamı
Zekai Budak
Desem Olmaz
günün seçkisini ve şairini Şİİr zamani ol...
(Zekai Budak tarafından)
Devamı
Ramazan  Boran
Son/ertesidir Gün
gün seçkisini ve kıymetli kalemini şiirzama...
(Ramazan Boran tarafından)
Devamı
Ramazan  Boran
Çember.
gün seçkisini ve kıymetli kalemini şiir...
(Ramazan Boran tarafından)
Devamı
Tayyibe Atay
şerefine içiyorum
Içmeye karşıyım ama, üçüncü bölüm için ...
(Tayyibe Atay tarafından)
Devamı
Tayyibe Atay
YAĞMUR ZAMANI SOKAĞI
Gelmedin diye yağmadı yağmur bilsen ki ne zama...
(Tayyibe Atay tarafından)
Devamı
Tayyibe Atay
Annesiyim Uzakların
:))) siz sadece dinlemiyor, söylüyorsunuz bu ...
(Tayyibe Atay tarafından)
Devamı

Linkler